Британія отримала спеціальний статус в ЄС, але оголосила референдум про членство

 

Референдум щодо подальшого членства Великої Британії в Євросоюзі відбудеться 23 червня. Про це повідомляє АР з посиланням на главу британського уряду Девіда Кемерона.

Перед цим у ніч на 20 лютого саміт ЄС ухвалив рішення про домовленість, яка має запобігти виходу Британії зі складу ЄС. 

Сторони домовилися про угоду, яка дає Великій Британії спеціальний статус в ЄС. 

Як відомо, Британія і зараз має “особливий статус” в ЄС – за умовами членства, в деяких сферах вона не виконує європейські домовленості (зокрема – щодо монетарної та міграційної політики). Нова домовленість включає додаткові точкові винятки.

BBC наводить перелік пунктів “брюссельської угоди” про спецстатус Британії.

1.
Будуть скорочені виплати для дітей трудових мігрантів з країн ЄС, якщо їх батьки живуть в Британії, а діти – за кордоном (переважно йдеться про дітей поляків, що знайшли роботу в Британії). Наразі британське законодавство змушувало Лондон фінансувати такі виплати.

На нових заявників нова норма поширюватиметься невідкладно, для 34000 дітей, що вже отримують допомогу, передбачений перехідний період до 2020 року.

2.
Буде змінено Договір про ЄС із чітким зазначенням у ньому, що подальше посилення політичної інтеграції країни ЄС не буде поширюватися на Лондон: “Британія ніколи не може бути примушена до політичної інтеграції”.

По суті, ця норма є політичним гаслом, яке має заспокоїти британського виборця. Британія і зараз не бере участь о глибшій інтеграції в ЄС. Зокрема, вона є єдиною в ЄС, що звільнена від зобов’язання впровадити спільну валюту (євро) у майбутньому.

Кемерон також наголосив, що Британія ніколи не стане частиною майбутньої Європейської “супердержави”, дискусії про яку зараз тривають: “Наші внутрішні справи лишатимуться нашими внутрішніми справами. І ми ніколи не братимемо участь, приміром, у створенні спільної Європейської армії”.

3.
Впроваджується право Британії на сім років припинити нині існуючі виплати мігрантам у разі, якщо міграція сягне “виключно високого рівня”. Саме такий рівень, за визнанням Єврокомісії, є в Британії зараз. Водночас, за сім років обмеження мають бути безумовно зняті.

За словами Кемерона, планується, що мігранти не будуть отримувати виплати протягом перших чотирьох років перебування в Британії

4.
Британія отримає право задіяти “виняткові захисні заходи” для лондонського Сіті – щоби зупинити можливий переїзд компаній до материкової Європи і переконатися, що британський бізнес не стикається з дискримінацією через те, що він перебуває за межами Єврозони.

Попри цю домовленість, у червні 2016 року має відбутися референдум про вихід Великої Британії за складу ЄС. Очікується, що Кемерон закликатиме виборців виступити за збереження Великої Британії у складі ЄС на узгоджених під час саміту в Брюсселі спеціальних умовах.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель після переговорів заявила, що Велика Британія отримала не надто багато преференцій, а британські прагнення реформ навіть принесли деякі поліпшення для багатьох країн Євросоюзу.

Президент Франції Франсуа Олланд відзначив, що в угоді між Євросоюзом та Великою Британією немає ніяких відступів від європейських правил.

Президента Литви Даля Грибаускайте заявила, що угода Британії з ЄС посилить конкурентноздатність Євросоюзу і зменшить бюрократичний тягар для підприємництва.

Сам Девід Кемерон наголосив на потребі в подальших змінах Євросоюзу.

Читайте також:
Лідери ЄС домовилися відновити вільне пересування в межах Шенгенської зони

 

 

 

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна