“Марш невидимого батальйону”: Генштаб скасував наказ про відмову приймати жінок на контракт ЗСУ. ФОТО

 

Внести зміни до наказу міністра оборони №337 від 27.05.2014, який не дозволяє жінкам служити в армії на “чоловічих” посадах – з такою вимогою сьогодні прийшов під КПП оборонного відомства на Повітрофлотському проспекті пікет із кількох десятків дівчат та жінок.
По дорозі від вокзалу грали козацьких маршів і скандували “Слава українським жінкам!”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (1)

Вбрані переважно в камуфляжі – адже більшість протестувальниць так чи інакше вже брали участь в АТО або волонтерському русі, панянки принесли до воріт Міністерства плакат “Рівні права – рівні можливості!” та кухонне причандалля.

“Марш невидимого батальйону” – так називалася акція, що має на меті змінити ставлення керівництва МО та Генштабу до прийняття жінок на армійську службу.
“Новинарня” долучилася до пікету.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (3)

“Наказ 337 обмежує можливість жінок служити на контракті в ЗСУ лише на посадах на кшталт актриси, бібліотекарки, начальника лазні тощо. Це означає дискримінацію щодо жінок. Ми вимагаємо рівних прав”, – заявила перед шлагбаумом МО волонтерка Олена Білецька, голова ГО “Українська жіноча варта”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (5)

Наказ, скасований під тиском Олени

Як уже повідомлялаНовинарня“, ця тема набула додаткового розголосу завдяки волонтерці та журналістці Олені Шарговській, яка в період найзапекліших боїв на Донбасі була парамедиком у медичному підрозділі ДУК “Правий сектор” – “Госпітальєри”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (6)

Нещодавно вона таки зважилася на контракт зі Збройними силами, але на заваді став наказ командувача ОК “Схід” Сергія Наєва, яким передбачалося: “до окремого розпорядження призупинити прийом на військову службу за контрактом, а в подальшому і призов по мобілізації жінок до військових частин (установ) оперативного командування”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (7)Під час сьогоднішньої акції Шарговська поінформувала “Новинарню“, що скандальний наказ вочевидь виходив із Генштабу і стосувався всіх оперативних командувань. Але після шуму в соцмережах та ЗМІ розпорядження скасовано.

“Новинарня” має у своєму розпорядженні ксерокопію нового наказу, який припиняє попередній і, відповідно, дозволяє з 15 січня брати жінок на контракт у Збройні сили.

У документі, що стосується того ж ОК “Схід”, за підписом того ж генерал-майора Наєва, йдеться: “У зв’язку з закінченням проведення організаційних заходів 2015 року у військових частинах та установах оперативного командування ПОНОВИТИ з 15.01.16 прийом жінок на військову службу за контрактом до військових частин оперативного командування”.

наказ-про-жінок-в-армії-2

“Чому наказ скасовано?  Думаю, був розголос по всіх фронтах, – каже Олена Шарговська. – Крім того, як я помітила, в Генштабі дуже зацікавлені в тому, щоб армія ставала контрактною”.

Водночас волонтерка зазначає: “За чутками, достовірність яких я, звісно, не можу підтвердити, така позиція міністра оборони – щоб жінок в армії мінімізувати”.

“А могла б уже бути на контракті”

“Наявність наказу від 15 грудня не дозволила мені потрапити на ту програму, на яку я хотіла, – скаржиться Шарговська. – Спершу на контракт мені не хотілося. Я півроку прослужила в “Госпітальєрах”, бачила, що відбувається у нас в армії і знаю багато нюансів, які мене зупиняли.
Але потім пройшла інформація, що є така натовська програма, де навчатимуть на парамедиків. Це півроку, дуже ґрунтовне навчання, дуже цікаво. І це те, чим мені подобається займатися. Єдина умова – ти маєш підписати контракт, причому вже. Я поїхала в ту частину, де мене готові були взяти в штат. Це люди, які мене знали, з якими ми пліч-о-пліч воювали. Але в штабі мені видали копію “тимчасового” наказу – жінок узагалі в армію не брати.

Цей наказ по факту діяв із 15 грудня до середини січня. Потім мені повідомили, що його скасовано. Але вийшло так, що я якраз не “вписалася” в те вікно, коли мав бути підписаний контракт, і не потрапила на бажану програму”.

“Що робити далі – буду думати. Я зараз не впевнена, чи піду на контракт, чи дочекаюся, наприклад, сьомої черги мобілізації. Хоча, коли ти не військовозобов’язана, пробитися на контракт на бажану посаду неможливо”, – зазначає Олена Шарговська.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (2)

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (4)

Дискримінація в дії: стрільчиня – лише для жіночої гауптвахти

Адже поява нової директиви не означає скасування дискримінації щодо місця жінки в Збройних силах. Наказ 337 залишається чинним із незначними змінами.

Скажімо, що стосується стрільця, то жінкам в Україні дозволено служити на цій посаді лише у “спеціальному підрозділі по супроводу та охороні військовослужбовців-жінок,  засуджених до арешту з утриманням  на гауптвахті”.

У коментарях “Новинарні” учасниці розповіли:

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (8)

Олена Білецька,
голова ГО “Українська жіноча варта”

– Я не кажу, що всі жінки повинні йти у військо. Жінка – це берегиня, вона повинна охороняти свою родину. Але якщо на мою територію прийшов ворог і я хочу воювати – чому мені не дозволяють захищати Україну?  Чому я не маю право обіймати певну посаду?
Триває дискримінація щодо жінок і щодо країни.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (12)

Леся Рой,
музикант, гурт “Телері”

– Якщо дискримінація починається з жінок, то потім скажуть, що менше прав мають євреї або чорношкірі – і так хтозна, до чого можна дійти.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (13)Я шарю в кулеметах, люблю зброю. Мені в АТО вдалося прибитися до взводу бетеерщиків – але фактично потаємно, бо рядові ховали мене від офіцерів, офіцери – від старших офіцерів, усі разом – від замполіта. Це надзвичайно прикро, що по факту жінку не можуть брати в бетеерщики, хоча вона може бути не гіршою (або й кращою), ніж чоловіки.

Чи пішла б я на контракт у ЗСУ, якби не було цього дискримінаційного наказу?
До перемир’я пішла б, а в такій ситуації, як зараз – ні.
Як казав Сковорода, найкраще в людини виходить те, до чого вона має схильність. У мене схильність до зброї, а не до медицини.

А взагалі, не так уже й багато в нас людей, щоб можна було розкидатися кадрами й перебирати: от, із тебе б вийшла гарна льотчиця, але ми тебе не візьмемо, бо ти жінка.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (10)

Олена Максименко,
журналіст, військовий кореспондент, доброволець, парамедик
– Частина цих людей, які тут сьогодні зібралися, пройшли “гарячі точки”, тож знають про війну не з чуток. Тобто для них це не романтика, а така сама робота, як і для хлопців, які служать у Збройних силах.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (11)І при цьому, виконуючи ту саму роботу, вони мають зовсім інші права. Починаючи від спроби знайти на себе форму – уявіть собі, що таке для дівчини знайти берці 37-го розміру, скажімо, – закінчуючи посадами, які дозволено обіймати жінці-військовослужбовцю.

…Зрозумійте, я особисто не хочу в армію. Я проти війни, війна – це найбільший абсурд. Але реальність така, що наразі, на жаль, іще більший абсурд – стояти осторонь.

І ми не хочемо бути осторонь, так само, як і чоловіки. Ми маємо досвід, ми можемо щось робити. Багато з нас були стрільцями, парамедиками, військовими кореспондентами. Тому дозвіл служити лише кухарками й артистками нас абсолютно не влаштовує!

Читайте також:
Полторак: Реорганізація 15 підрозділів Генштабу – це перехід до J-структури НАТО

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (9)

Насправді учасниць пікету могло бути значно більше. Проте багато з тих, хто підтримував і розробляв цю акцію, зараз на фронті. Зокрема й у добровольчих з’єднаннях.

“Ці жінки дуже хотіли б легалізуватися, – каже “Новинарні” Олена Шарговська. – Для моїх посестер по ДУК це дуже болюче питання. Держава успішно впоралася з усуненням добровольчих батальйонів з лінії фронту.
Але має бути наступний крок – ви маєте дати цим людям можливість бути на фронті в законній якості. Бо виходить, що зараз вони ніяк не можуть воювати – ні як добровольці, ні як військовослужбовці”.

ГШ врахує фізіологію

Не надто помітною для більшості учасників акції стала поява керівника прес-служби Генштабу Владислава Селезньова. Мабуть, тому, що він був у цивільному.

Речник ГШ розповів, що процес реформування ЗСУ триває, але рішення про розширення переліку посад, які можуть обіймати жінки, має бути прийняте на підставі відповідних досліджень.

“У складі МО є науково-дослідний центр, який має це питання ґрунтовно розглянути для того, щоб прийняти виважене рішення. Не популістське, не враховуючи якийсь тиск з боку суспільства чи політичних сил, а враховуючи всі аспекти діяльності військовослужбовців у складі ЗСУ, зокрема аспекти діяльності та виконання завдань в зоні проведення АТО або під час інших конфліктів. Це принципово.

Ми маємо враховувати фізіологію та фізичні можливості жінок при визначенні переліку посад, які можуть обіймати жінки й бути під час виконання функціональних обов’язків за цими посадами найбільш ефективними.
ЗСУ рухаються на шляху реформ за натовськими стандартами. П’ять років у нас для цього є.

Якщо в збройних силах країн, що входять до складу НАТО, є військовослужбовці-жінки, то так само буде й в нас, тому що ми маємо відповідати сучасним стандартам провідних країн світу. І це нормально”, — передає слова керівника прес-служби Генштабу “Громадське радіо”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (14)

За акцією стежила: Леся Шовкун
Фото: “Новинарня


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

“Марш невидимого батальйону”: Генштаб скасував наказ про відмову приймати жінок на контракт ЗСУ. ФОТО

 

Внести зміни до наказу міністра оборони №337 від 27.05.2014, який не дозволяє жінкам служити в армії на “чоловічих” посадах – з такою вимогою сьогодні прийшов під КПП оборонного відомства на Повітрофлотському проспекті пікет із кількох десятків дівчат та жінок.
По дорозі від вокзалу грали козацьких маршів і скандували “Слава українським жінкам!”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (1)

Вбрані переважно в камуфляжі – адже більшість протестувальниць так чи інакше вже брали участь в АТО або волонтерському русі, панянки принесли до воріт Міністерства плакат “Рівні права – рівні можливості!” та кухонне причандалля.

“Марш невидимого батальйону” – так називалася акція, що має на меті змінити ставлення керівництва МО та Генштабу до прийняття жінок на армійську службу.
“Новинарня” долучилася до пікету.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (3)

“Наказ 337 обмежує можливість жінок служити на контракті в ЗСУ лише на посадах на кшталт актриси, бібліотекарки, начальника лазні тощо. Це означає дискримінацію щодо жінок. Ми вимагаємо рівних прав”, – заявила перед шлагбаумом МО волонтерка Олена Білецька, голова ГО “Українська жіноча варта”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (5)

Наказ, скасований під тиском Олени

Як уже повідомлялаНовинарня“, ця тема набула додаткового розголосу завдяки волонтерці та журналістці Олені Шарговській, яка в період найзапекліших боїв на Донбасі була парамедиком у медичному підрозділі ДУК “Правий сектор” – “Госпітальєри”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (6)

Нещодавно вона таки зважилася на контракт зі Збройними силами, але на заваді став наказ командувача ОК “Схід” Сергія Наєва, яким передбачалося: “до окремого розпорядження призупинити прийом на військову службу за контрактом, а в подальшому і призов по мобілізації жінок до військових частин (установ) оперативного командування”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (7)Під час сьогоднішньої акції Шарговська поінформувала “Новинарню“, що скандальний наказ вочевидь виходив із Генштабу і стосувався всіх оперативних командувань. Але після шуму в соцмережах та ЗМІ розпорядження скасовано.

“Новинарня” має у своєму розпорядженні ксерокопію нового наказу, який припиняє попередній і, відповідно, дозволяє з 15 січня брати жінок на контракт у Збройні сили.

У документі, що стосується того ж ОК “Схід”, за підписом того ж генерал-майора Наєва, йдеться: “У зв’язку з закінченням проведення організаційних заходів 2015 року у військових частинах та установах оперативного командування ПОНОВИТИ з 15.01.16 прийом жінок на військову службу за контрактом до військових частин оперативного командування”.

наказ-про-жінок-в-армії-2

“Чому наказ скасовано?  Думаю, був розголос по всіх фронтах, – каже Олена Шарговська. – Крім того, як я помітила, в Генштабі дуже зацікавлені в тому, щоб армія ставала контрактною”.

Водночас волонтерка зазначає: “За чутками, достовірність яких я, звісно, не можу підтвердити, така позиція міністра оборони – щоб жінок в армії мінімізувати”.

“А могла б уже бути на контракті”

“Наявність наказу від 15 грудня не дозволила мені потрапити на ту програму, на яку я хотіла, – скаржиться Шарговська. – Спершу на контракт мені не хотілося. Я півроку прослужила в “Госпітальєрах”, бачила, що відбувається у нас в армії і знаю багато нюансів, які мене зупиняли.
Але потім пройшла інформація, що є така натовська програма, де навчатимуть на парамедиків. Це півроку, дуже ґрунтовне навчання, дуже цікаво. І це те, чим мені подобається займатися. Єдина умова – ти маєш підписати контракт, причому вже. Я поїхала в ту частину, де мене готові були взяти в штат. Це люди, які мене знали, з якими ми пліч-о-пліч воювали. Але в штабі мені видали копію “тимчасового” наказу – жінок узагалі в армію не брати.

Цей наказ по факту діяв із 15 грудня до середини січня. Потім мені повідомили, що його скасовано. Але вийшло так, що я якраз не “вписалася” в те вікно, коли мав бути підписаний контракт, і не потрапила на бажану програму”.

“Що робити далі – буду думати. Я зараз не впевнена, чи піду на контракт, чи дочекаюся, наприклад, сьомої черги мобілізації. Хоча, коли ти не військовозобов’язана, пробитися на контракт на бажану посаду неможливо”, – зазначає Олена Шарговська.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (2)

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (4)

Дискримінація в дії: стрільчиня – лише для жіночої гауптвахти

Адже поява нової директиви не означає скасування дискримінації щодо місця жінки в Збройних силах. Наказ 337 залишається чинним із незначними змінами.

Скажімо, що стосується стрільця, то жінкам в Україні дозволено служити на цій посаді лише у “спеціальному підрозділі по супроводу та охороні військовослужбовців-жінок,  засуджених до арешту з утриманням  на гауптвахті”.

У коментарях “Новинарні” учасниці розповіли:

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (8)

Олена Білецька,
голова ГО “Українська жіноча варта”

– Я не кажу, що всі жінки повинні йти у військо. Жінка – це берегиня, вона повинна охороняти свою родину. Але якщо на мою територію прийшов ворог і я хочу воювати – чому мені не дозволяють захищати Україну?  Чому я не маю право обіймати певну посаду?
Триває дискримінація щодо жінок і щодо країни.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (12)

Леся Рой,
музикант, гурт “Телері”

– Якщо дискримінація починається з жінок, то потім скажуть, що менше прав мають євреї або чорношкірі – і так хтозна, до чого можна дійти.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (13)Я шарю в кулеметах, люблю зброю. Мені в АТО вдалося прибитися до взводу бетеерщиків – але фактично потаємно, бо рядові ховали мене від офіцерів, офіцери – від старших офіцерів, усі разом – від замполіта. Це надзвичайно прикро, що по факту жінку не можуть брати в бетеерщики, хоча вона може бути не гіршою (або й кращою), ніж чоловіки.

Чи пішла б я на контракт у ЗСУ, якби не було цього дискримінаційного наказу?
До перемир’я пішла б, а в такій ситуації, як зараз – ні.
Як казав Сковорода, найкраще в людини виходить те, до чого вона має схильність. У мене схильність до зброї, а не до медицини.

А взагалі, не так уже й багато в нас людей, щоб можна було розкидатися кадрами й перебирати: от, із тебе б вийшла гарна льотчиця, але ми тебе не візьмемо, бо ти жінка.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (10)

Олена Максименко,
журналіст, військовий кореспондент, доброволець, парамедик
– Частина цих людей, які тут сьогодні зібралися, пройшли “гарячі точки”, тож знають про війну не з чуток. Тобто для них це не романтика, а така сама робота, як і для хлопців, які служать у Збройних силах.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (11)І при цьому, виконуючи ту саму роботу, вони мають зовсім інші права. Починаючи від спроби знайти на себе форму – уявіть собі, що таке для дівчини знайти берці 37-го розміру, скажімо, – закінчуючи посадами, які дозволено обіймати жінці-військовослужбовцю.

…Зрозумійте, я особисто не хочу в армію. Я проти війни, війна – це найбільший абсурд. Але реальність така, що наразі, на жаль, іще більший абсурд – стояти осторонь.

І ми не хочемо бути осторонь, так само, як і чоловіки. Ми маємо досвід, ми можемо щось робити. Багато з нас були стрільцями, парамедиками, військовими кореспондентами. Тому дозвіл служити лише кухарками й артистками нас абсолютно не влаштовує!

Читайте також:
Полторак: Реорганізація 15 підрозділів Генштабу – це перехід до J-структури НАТО

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (9)

Насправді учасниць пікету могло бути значно більше. Проте багато з тих, хто підтримував і розробляв цю акцію, зараз на фронті. Зокрема й у добровольчих з’єднаннях.

“Ці жінки дуже хотіли б легалізуватися, – каже “Новинарні” Олена Шарговська. – Для моїх посестер по ДУК це дуже болюче питання. Держава успішно впоралася з усуненням добровольчих батальйонів з лінії фронту.
Але має бути наступний крок – ви маєте дати цим людям можливість бути на фронті в законній якості. Бо виходить, що зараз вони ніяк не можуть воювати – ні як добровольці, ні як військовослужбовці”.

ГШ врахує фізіологію

Не надто помітною для більшості учасників акції стала поява керівника прес-служби Генштабу Владислава Селезньова. Мабуть, тому, що він був у цивільному.

Речник ГШ розповів, що процес реформування ЗСУ триває, але рішення про розширення переліку посад, які можуть обіймати жінки, має бути прийняте на підставі відповідних досліджень.

“У складі МО є науково-дослідний центр, який має це питання ґрунтовно розглянути для того, щоб прийняти виважене рішення. Не популістське, не враховуючи якийсь тиск з боку суспільства чи політичних сил, а враховуючи всі аспекти діяльності військовослужбовців у складі ЗСУ, зокрема аспекти діяльності та виконання завдань в зоні проведення АТО або під час інших конфліктів. Це принципово.

Ми маємо враховувати фізіологію та фізичні можливості жінок при визначенні переліку посад, які можуть обіймати жінки й бути під час виконання функціональних обов’язків за цими посадами найбільш ефективними.
ЗСУ рухаються на шляху реформ за натовськими стандартами. П’ять років у нас для цього є.

Якщо в збройних силах країн, що входять до складу НАТО, є військовослужбовці-жінки, то так само буде й в нас, тому що ми маємо відповідати сучасним стандартам провідних країн світу. І це нормально”, — передає слова керівника прес-служби Генштабу “Громадське радіо”.

Марш невидимого батальйону - жінки в армії 2016 (14)

За акцією стежила: Леся Шовкун
Фото: “Новинарня


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.