До Ради внесли законопроєкт щодо заборони російської мови в приватних школах

До Верховної Ради 8 січня внесли законопроєкт №14361, який пропонує заборонити використання мови держави-агресора в приватних закладах загальної середньої освіти.

Ініціаторами законопроєкту є низка народних депутатів з різних фракцій, передає “Інститут масової інформації” в понеділок, 12 січня.

Автори ініціативи прагнуть усунути неузгодженість між рівнями освіти та припинити діяльність нелегальних “проросійських осередків”.

Як зазначається в пояснювальній записці, з 1 січня 2025 року набули чинності зміни до закону “Про дошкільну освіту”, які заборонили приватним дитсадкам обирати російську мову як мову освітнього процесу. Проте в законі “Про повну загальну середню освіту” подібна заборона для приватного сектору досі відсутня.

Це, йдеться у записці, створило правову колізію, яка дозволяє приватним школам офіційно використовувати російську мову. За даними ІТ-системи “АІКОМ”, на 2025/2026 навчальний рік в Україні зареєстрований лише один такий заклад – Харківський приватний ліцей “Ангстрем” (325 учнів).

Автори проєкту наголошують на загрозах національній безпеці. В обґрунтуванні вони спираються на розслідування видання “Слідство.Інфо”, яке викрило нелегальну школу при Свято-Покровському Голосіївському монастирі УПЦ МП у Києві.

Згідно з пояснювальною запискою, у цьому закладі: навчання ведеться за радянськими підручниками 1960-х років; дітям нав’язують ідеологію “русского міра”, змушують співати радянські пісні та вивчати російських поетів; офіційно діяльність прикривається під виглядом “сімейного клубу”, а документи дітей формально зберігаються в інших ліцензованих школах Києва.

Законопроєкт пропонує дозволити приватним школам обирати мовою навчання українську, мови корінних народів або офіційні мови ЄС, але накласти повне табу на мову держави-окупанта.

“Існування подібних осередків “русского міра” у столиці та інших містах України в умовах повномасштабної війни є абсолютно неприпустимим”, – йдеться в пояснювальній записці.

Читайте також:
Правоохоронці почали розслідування щодо підпільної школи “УПЦ МП” в Голосіївському районі Києва

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна