Обшуки в НАБУ і САП: там попереджають про небезпеку розкриття інформації щодо негласних слідчих дій

Служба безпеки України провела обшуки в НАБУ та Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі: там стверджують, що слідчі дії відбуваються без попередження, передбаченого законом, і тепер СБУ отримала доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи та спецоперації НАБУ і САП.

Про це йдеться в повідомленні САП, оприлюдненому після повідомлень про обшуки у низки детективів НАБУ в понеділок, 21 липня.

“Сьогодні зранку Служба безпеки України без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством, прийшла до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю.

У рамках перевірки працівники СБУ отримали доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП.

Перевірку організовано в період, коли керівництво НАБУ і САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні.

Вказані заходи можуть призвести до розкриття інформації щодо негласних слідчих дій у рамках численних кримінальних проваджень, які наразі розслідуються НАБУ і САП“, – наголосили в САП.

І закликали співробітників СБУ “суворо дотримуватися норм чинного законодавства, щоб унеможливити “злиття” інформації та зрив розслідування топкорупційних справ, розпочатих НАБУ і САП”.

Раніше в Національному антикорупційному бюро повідомили, що обшуки, які вранці 21 липня проводить СБУ, відбуваються без судових ухвал:

“Офіційна позиція НАБУ. ⁠Станом на зараз відомо про щонайменше 70 обшуків, що проводяться працівниками СБУ та ОГП стосовно співробітників НАБУ.  Обшуки охоплюють щонайменше 15 працівників НАБУ. За наявною інформацією, слідчі дії проводяться без судових ухвал”.

Як зазначили в НАБУ, підставами для обшуків “у переважній більшості випадків” називають участь окремих осіб у дорожньо-транспортних пригодах.

“Проте деяким працівникам інкримінують можливі зв’язки з країною-агресором. Ці факти не є взаємопов’язаними”, – йдеться в повідомленні.

Також у НАБУ зазначили, що п⁠аралельно СБУ ініціювала позапланову перевірку стану охорони державної таємниці.

“Вона стосується працівників НАБУ, які мають доступ до державної таємниці та до проведення негласних слідчих (розшукових) дій. За результатами цієї перевірки СБУ може отримати інформацію про триваючі та заплановані НАБУ і САП оперативні заходи та слідчі дії. Розголошення цієї інформації може зірвати слідчі дії та триваючі розслідування”, – наголосили у відомстві.

Також зазначається, що триває планова перевірка Держспецзв’язку в контексті технічної інфраструктури НАБУ.

“⁠Під час одного з обшуків було застосовано фізичну силу до детектива НАБУ, попри відсутність з його боку опору”, – стверджують у Бюро.

Там повідомили, що директор НАБУ Семен Кривонос перебуває у службовому відрядженні у Великій Британії, де планував зустрітися з міністром закордонних справ, але ухвалив рішення негайно перервати візит і повернутися в Україну.

З приводу обшуків і, зокрема, застосування сили до співробітника НАБУ, у бюро проведуть внутрішню перевірку для з’ясування обставин і правових підстав для слідчих дій.

“Зазначимо, що ризик присутності агентів впливу країни-агресора залишається актуальним для будь-якого органу влади. Проте це не може бути підставою для зупинення роботи всієї інституції”, – підсумували у НАБУ.

Контекст

Як писала “Новинарня“, вранці 21 липня низка ЗМІ повідомила про те, СБУ та Офіс генпрокурора проводять спецоперацію з “нейтралізації російського впливу” на Національне антикорупційне бюро, в межах якої відбулася серія обшуків у детективів НАБУ в різних регіонах.

Підозрюваним інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з Росією, корупційні дії в інтересах олігархів тощо.

За попередньою інформацією, зафіксовано факти неофіційного впливу російських спецслужб на детективів Бюро. Зокрема, один з детективів передавав ворогу секретні дані через оточення Януковича. Інший – зрадив державу та вів незаконний бізнес з РФ, за що його затримала СБУ.

Пізніше Служба безпеки України повідомила про затримання одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова, якого підозрюють у веденні бізнесу в Росії. За даними слідства, він був у тісному контакті із народним депутатом-втікачем від забороненої партії ОПЗЖ Федором Христенком, “який пов’язаний зі спецслужбами РФ та має значний вплив на діяльність НАБУ”.

Окремо було повідомлено про те, що Федору Христенку заочно оголошено підозру в державній зраді. За матеріалами справи, він був топовим агентом ФСБ РФ (резидентом) і відповідав за посилення російського впливу на Національне антикорупційне бюро України. Як стверджують в СБУ, Христенко нібито й досі “перебуває у тісних стосунках із частиною керівників Бюро” і має вплив на НАБУ.

Читайте також:
САП і Нацпол обшукують найбільш таємний підрозділ НАБУ, де працюють агенти під прикриттям, – Бутусов

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна