доповнено
21 травня відбулася сьома Церемонія премії імені Георгія Гонгадзе: її лауреатом став фотограф, оператор і воєнний кореспондент Reuters Іван Любиш-Кірдей.
Про це стало відомо з трансляції церемонії, передає “Суспільне”.
Оператор агенції Reuters Іван Любиш-Кірдей був важко поранений 24 серпня 2024 року в Краматорську внаслідок російського удару по готелю “Сапфір”, пробув у комі кілька місяців і зараз проходить відновлення.
У 2015-му Іван отримав щорічну німецьку премію для теле- та кінооператорів Deutscher Kamerapreis у номінації “кращий новинний сюжет із зони воєнних дій” за телефільм “Втеча з Іловайська”, знятий для німецького телеканалу ARD.
Церемонія нагородження традиційно відбулася у Києві 21 травня – у день народження Георгія Ґонґадзе.
Цьогоріч номінантами премії також стали головна редакторка та співзасновниця видання The Kyiv Independent Ольга Руденко й керівник відділу розслідувань “Української правди” Михайло Ткач.
На церемонії згадали журналістів, які загинули після початку російської агресії. Зокрема Вікторію Рощину, Раяна Еванса, Арсена Федосенка, Ірину Цибух, Віру Гирич.
ДОПОВНЕНО. Член капітули премії, громадський діяч, журналіст, директор Інституту фронтиру Євген Глібовицький, оголошуючи Івана Любиш-Кірдея серед номінантів, аргументував вибір так: “Івана легко запам’ятати — у нього унікальне прізвище. Ми не завжди вміємо оцінювати тих, хто знімає, тих, хто редагує, тих, хто допомагає зрозуміти — тих, хто за кадром. Мені здається, що страшенно символічно: цьогорічним номінантом стає людина, яка є у фіналі не тому, що постраждала. Не тому, що ця клята ракета прилетіла в Краматорськ. Ми любимо Вікторію Амеліну не за те, що вона стала жертвою. Ми любимо цих людей за те, що вони робили. За те, ким, вони є. За те, який слід вони залишили.
Мені страшенно важливо, що Іван цього року став номінантом цієї премії, що він тут — як оператор, як кар’єрний журналіст, який багато років докладав зусилля, щоб ми були проінформованими і могли розуміти, в якому світі ми живемо. І мені страшенно важливо, що він тут — як людина, яка бореться, яка незважаючи на поранення намагається повернутися у повноцінну роботу”.
Отримуючи відзнаку Іван Любиш-Кірдей, сказав: “Для мене велика честь отримати таку нагороду. Я неймовірно радий, але мушу вам сказати, що попереду, і у мене, і у вас – багато роботи. Ідея – незалежна Україна. Ця нагорода дає мені мотивацію працювати далі, працювати, працювати”.
Премія імені Георгія Ґонґадзе – одна з головних відзнак для професійних журналістів в Україні. Заснована у 2019 році Українським ПЕН у партнерстві з родиною Георгія Ґонґадзе, Києво-Могилянською бізнес-школою та її випускниками, а також виданням “Українська правда”.
За умовами премії, журналістів, які можуть претендувати на отримання відзнаки, мають право номінувати лише члени Капітули. Шляхом голосування з довгого списку обирають трьох фіналістів. Під час церемонії 21 травня оголошують, хто з фіналістів отримує звання лауреата.
Претенденти, яких висувають члени Капітули, повинні відповідати критеріям:
Номінантів і лауреата визначають виключно члени Капітули. Цьогоріч до складу Капітули увійшли: Мирослава Ґонґадзе, Володимир Єрмоленко, Севгіль Мусаєва, Діана Дуцик, Томас Бруннер, Тетяна Трощинська, Максим Буткевич, Євген Глібовицький, Марчін Валецький.
Премію вручають щороку 21 травня — у день народження Георгія Ґонґадзе.
У 2023 році лауреатом став письменник та засновник проєкту Ukraїner Богдан Логвиненко, у 2024 році — медіаменеджерка, журналістка Тетяна Трощинська. У 2022 роцілауреатами премії імені Георгія Ґонґадзе стали Мстислав Чернов та Євген Малолєтка. Тоді також спецвідзнаку посмертно отримав загиблий фотожурналіст Макс Левін, який 2014 року прорвався з Любишем-Кірдеєм з Іловайського оточення.
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!