Президент Володимир Зеленський привітав новообраного президента Румунії Нікушора Дана з перемогою та запросив його приїхати до України.
Про це Зеленський повідомив у соцмережах у понеділок, 19 травня.
“Дуже важливо, щоб Румунія розвивалась і щоб ми всі разом співпрацювали в нашому регіоні й у Європі. Поважаємо Румунію та вибір румунського народу. Це країна, від якої багато залежить у питаннях безпеки. Ми дуже вдячні за внесок у захист життів наших людей. Важливо, що підтримка України продовжиться. Румунія розуміє, наскільки важливою є боротьба за свободу та справедливість”, — написав Зеленський.
Він зазначив, що запросив Дана приїхати до України, а також обговорив із ним найближчі можливості зустрітися.
Як писала “Новинарня“, в Румунії після опрацювання 100% бюлетенів на виборах президента перемагає центристський, проєвропейський і проукраїнський мер Бухареста Нікушор Дан.
Президентські вибори в Румунії відбулися у травні 2025 року після того, як Верховний конституційний суд скасував результати голосування у листопаді 2024 через підозри у втручанні в них Росії через соцмережі. Тоді перемогу здобув проросійський кандидат Келін Джорджеску, якого згодом усунули від участі у виборах.
Джордже Сіміон – лідер націоналістичної партії “Альянс за єдність румунів” (AUR) та один із лідерів протестів проти скасування виборів – обіцяв, що у разі його перемоги Джорджеску отримає посаду прем’єр-міністра.
У першому турі виборів, що відбувся 4 травня, найбільше голосів здобув саме Сіміон – майже 41%, тоді як Нікушор Дан, який був другим, набрав близько 21%.
Тоді показник Сіміона був значно вищим, ніж йому пророкували соціологи (близько 30-33%).
Сіміон нев’їзний до України та Молдови: він виступає за приєднання Молдови до Румунії, закликає скоротити допомогу Україні та повторює багато російських наративів, хоча публічно заперечує свою проросійську позицію. Також він критикує Євросоюз і симпатизує Дональду Трампу.
Президент Румунії — глава держави, що обирається за мажоритарною системою абсолютної більшості на п’ятирічний термін.
За конституцією 1991 року, до якої було внесено зміни у 2003 році, президентські повноваження були обмежені, на відміну від цієї посади в комуністичній Румунії. Однак посада продовжує мати значний вплив у рамках напівпрезидентської системи правління.
Останнім наразі президентом Румунії був проєвропейський Клаус Йоганніс (з 21 грудня 2014 року до 12 лютого 2025 року). Він подав у відставку. Відтак в.о. президента став Іліє Боложан.
Читайте також:
У Румунії затримали проросійського екскандидата у президенти Джорджеску
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!