Звільненого з полону військового Максима Бобилєва судитимуть за співпрацю з ворогом

Військовослужбовця ЗСУ Максима Бобилєва, якого повернули з російського полону в липні 2024 року, підозрюють у жорстокому поводженні з військовополоненими.

Про це пише “Судовий репортер” у середу, 14 травня.

За кілька тижнів після звільнення з полону Бобилєва затримали за підозрою в порушенні законів і звичаїв війни — жорстокому поводженні з військовополоненими, вчиненому за попередньою змовою групою осіб.

З того часу він перебуває під вартою.

Полон у Чаплинці і колона в Горлівці

У російський полон він потрапив 24 лютого 2022 року на території селища Чаплинка Херсонської області. Вважається, що з 28 липня 2022-го по 21 червня 20224 року Бобилєв утримувався у  колишній Калінінській виправній колонії в окупованому місті Горлівка Донецької області.

Там утримували полонених українських військових, силовиків і цивільних. А наглядали за ними учасники так званої “Донецької народної републіки” з українськими паспортами.

Протягом 2024-2025 років щонайменше двом десяткам співробітників “Калінінської виправної колонії” оголосили підозри за різними епізодами знущань із полонених.

За даними слідства, Бобилєв не тільки проявляв лояльність і допомагав працівникам колонії, а й сам долучався до побиття полонених українських захисників.

У підозрі Бобилєва чотири епізоди і пʼятеро потерпілих за період із вересня 2023 року до січня 2024 року.

У чому підозрюється військовий і яка санкція статті

Як пише “Судовий репортер”, 19 вересня 2023 року під приводом, що новий полонений не сказав про татуювання, працівники колонії змусили його роздягтися і побили. Помічник начальника зміни Андрій Кононенко та інспектор відділу безпеки Артем Карянов повели потерпілого в туалет. Бобилєв при цьому, нібито, за власною ініціативою приєднався до них. Там полоненого побили.

Крім того, Бобилєв, за версією слідства, брав участь у так званій “прийомці” полонених. Людей змушували повністю роздягтися, стати до стіни, після чого безпричинно били гумовими кийками.

На початку 2025-го заочно оголосили підозри співробітникам “Калінінської виправної колонії” Кононенку, Карянову і Андрєєву, які вважаються співучасниками Бобилєва.

Наразі Київський апеляційний суд вирішив, що справу слухатиме Печерський районний суд Києва. Підготовче слухання відбулося 13 травня.

Перед початком засідання Бобилєв сказав журналістові, що вину не визнає і поки що нічого більше прокоментувати не може. Адвокат Олійник повідомив, що підзахисний не визнавав вину і на досудовому слідстві, і ця його позиція незмінна.

У разі доведення вини йому загрожує від 8 до 12 років позбавлення волі.

Повернення з полону і перші закиди в роботі на ворога

17 липня 2024 року з російського полону повернулися 95 військових, серед них бійці Збройних сил України та Нацгвардії, а також прикордонники.  Президент Зеленський оприлюднив фото захисників, загорнутих у синьо-жовті прапори.

Тоді ж колишній військовополонений Віктор “Лелека” Лахно почав писати в Instagram, що один зі звільнених, а саме Максим Бобилєв, співпрацював з адміністрацією колонії, де тримали і катували полонених. І не хотів обмінюватися  та відмовлявся від громадянства України. У сторіз Лахно публікував також свідчення інших людей.

18 липня 2024-го СБУ зареєструвала кримінальне провадження. Ситуація обговорювалася в медіа. Звучали різні версії. У тому числі, що Росія умисно обміняла “зрадника”, щоби “спровокувати ІПСО різного характеру” і показати, що в Україні судять звільненого воїна після обміну.

Речник Головного управління розвідки Міноборони Андрій Юсов коментував для “Радіо Свобода”, що українські спецслужби “бачать і відслідковують цю історію”.

“Мова йде про військовослужбовця, який офіційно був полонений і виявив бажання повернутися в Україну. Держава повертає всіх і кожного — це наш принцип. Якщо є факти, які потребують перевірки, то така робота має проводитися”, — казав Юсов, його цитує “Судовий репортер”.

За три тижні Бобилєва затримали за підозрою в порушенні законів і звичаїв війни — жорстокому поводженні з військовополоненими, вчиненому за попередньою змовою групою осіб. З того часу він перебуває під вартою.

Читайте також:
Правоохоронці оголосили підозри чотирьом охоронцям луганської колонії, які катували наших військовополонених

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна