Британське видання The Times написало, що спецпредставник президента США Дональда Трампа в Україні генерал Кіт Келлог запропонував у рамках потенційної мирної угоди “розділити територію України як Берлін після Другої світової війни”.
В українських соцмережах ця стаття спричинила хвилю обурення, після чого Келлог заявив, що журналісти “перекрутили його слова”, і насправді йшлося лише про зони відповідальності на неокупованих територіях України, де стоятимуть українські війська та військовий контингент союзників (“окрім США”).
Водночас Reuters зауважує, що інший спецпредставник Трампа, Стів Віткофф, після зустрічі з російським посланцем Дмітрієвим порадив президенту США підтримати вимогу Росії про визнання Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей територіями РФ. Бо це, мовляв, “найшвидший спосіб” досягти мирної угоди.
“Представник Трампа: Ми можемо розділити Україну, як післявоєнний Берлін” – із таким заголовком, що нібито цитує спецпредставника президента США, у п’ятницю, 11 квітня, вийшла стаття в The Times.
Як пише видання, Келлог заявив, що Україна є достатньо великою країною, щоб розмістити кілька армій, які забезпечуватимуть дотримання припинення вогню.
“Британські та французькі війська можуть зайняти зони контролю на заході країни як частину “сил заспокоєння”, а російська армія — на окупованому сході. Між ними будуть українські сили та демілітаризована зона…
Це могло б виглядати майже так, як у Берліні після Другої світової: російська зона, французька, британська, американська”, – цитує The Times.
Як пише видання, 80-річний генерал заявив, що сили під проводом Британії та Франції на захід від Дніпра, який ділить Україну з півночі на південь і проходить через Київ, “не будуть провокаційними” для Москви.
Він також запропонував створити демілітаризовану зону завширшки 18 миль (близько 30 км) уздовж нинішніх ліній фронту на сході.
Видання також опублікувало мапу з розподілом зон розташування українських, союзницьких та окупаційних військ відповідно до слів Келлога:
При цьому, як зазначає “Суспільне“, The Times пише, що план Келлога фактично визнає контроль Росії над нині окупованими територіями. І що для України, яка, на відміну від нацистської Німеччини “має легітимний прозахідний уряд”, порівняння з повоєнним Берліном може здатися образливим — особливо з огляду на те, що Росія виправдовувала своє вторгнення “денацифікацією”.
Британські журналісти зауважують, що ці заяви Келлога стали одними з найвідвертіших щодо бачення адміністрації Трампа майбутнього України.
Це також перше припущення високопоставленого представника США про можливе використання Дніпра як лінії розмежування після припинення вогню — хоча генерал не закликав передавати Росії території на захід від річки.
Стаття The Times спричинила значний резонанс в Україні, де, як і передбачало британське видання, пропозицію Келлога сприйняли з обуренням. Багато користувачів у соцмережах потрактували її саме як розподіл на зони впливу з “КПП між правим і лівим берегами Києва чи Дніпра”.
Після цього Кіт Келлог заявив, що журналісти перекрутили його слова.
За словами представника Трампа, він не пропонував поділ України, а говорив про можливу структуру союзницьких сил після припинення вогню.
The Times article misrepresents what I said. I was speaking of a post-cease fire resiliency force in support of Ukraine’s sovereignty. In discussions of partitioning, I was referencing areas or zones of responsibility for an allied force (without US troops). I was NOT referring… https://t.co/wFBcEVjxtO
— Keith Kellogg (@generalkellogg) April 11, 2025
“Стаття The Times перекручує мої слова. Я говорив про сили стійкості після припинення вогню на підтримку суверенітету України”, — зазначив Келлог.
Він уточнив, що термін “поділ” стосувався виключно розподілу зон відповідальності між союзницькими військами (при цьому наголосив: “без військ США”).
“Я НЕ мав на увазі поділ України”, — підкреслив відставний генерал.
Тим часом агенція Reuters із посиланням на власне джерело повідомила, що інший посланець Дональда Трампа – спецпредставник з питань Близького Сходу і Росії Стів Віткофф – раніше повідомив президента США про вимоги Москви для мирного врегулювання: визнати Херсонську, Запорізьку, Луганську та Донецьку області територіями РФ.
І що, за словами Віткоффа, найшвидший спосіб досягти припинення вогню в Україні – це підтримати ці вимоги Росії.
Про це він нібито сказав після зустрічі у Вашингтоні з главою Російського фонду прямих інвестицій та переговорником Путіна Кирилом Дмітрієвим, яка відбулася на початку квітня.
Натомість Кіт Келогг, за даними агенції, висловився проти цих вимог Росії і заявив, що Україна не погодиться визнати окуповані території російськими.
Як зазначає Reuters, зустріч між Трампом та Віткоффом завершилася “без жодних рішень з боку Трампа щодо зміни стратегії США у веденні переговорів” з Україною та Росією.
Спецпредставник президента США Дональда Трампа Стів Віткофф і президент Росії Володимир Путін під час зустрічі в Санкт-Петербурзі 11 квітня 2025 року. Фото: Reuters
Після чого 11 квітня Віткофф приїхав у Санкт-Петербург і мав там чергову зустріч з президентом РФ Володимиром Путіним, яка тривала понад 4 години. Як пишуть росЗМІ, Дмітрієв також був на ній присутній, як і помічник Путіна Юрій Ушаков.
Як писала “Новинарня“, раніше в інтерв’ю американському пропагандисту Такеру Карлсону Стівен Віткофф, розповідаючи про дві свої попередні зустрічі з Путіним, заявив, що центральним моментом у врегулюванні “конфлікту” між Росією та Україною є статус окупованих територій, які перебувають під контролем Росії.
“Я думаю, що найбільша проблема в цьому конфлікті — це так звані чотири регіони: Донбас, Крим… Луганськ, і ще два інших. Вони російськомовні. Там були референдуми, де переважна більшість людей вказала, що хоче бути під російським правлінням. Я вважаю, що це ключове питання конфлікту”, – заявив спецпосланець Трампа.
За його словами, частина цих територій уже вважається складовою Росії. Утім, українська Конституція накладає обмеження на можливість поступок щодо суверенітету, що ускладнює переговорний процес.
“Росіяни фактично контролюють ці території. Питання в тому, чи визнає світ, що ці території є російськими? Чи зможе Зеленський політично вижити, якщо він це визнає? Це головне питання конфлікту. Абсолютно так”, – заявив тоді Віткофф.
Читайте також:
“Він мені сподобався”. Віткофф розповів про дружбу Путіна з Трампом, “найбільшу перешкоду” і перспективи мирної угоди
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!