Президент України Володимир Зеленський розповів про деталі першого варіанту договору щодо рідкісноземельних метали яку запропонували США, і чому він відмовився його підписати.
Свою позицію він озвучив під час пресконференції в межах форуму “Україна. Рік 2025” у неділю, 23 лютого.
Він підкреслив, що невід’ємною частиною угоди було надання гарантій безпеки Україні.
“Дайте нам гарантії безпеки, а ми вам доступ до мінералів. Давайте говорити про видобуток. Ви видобуваєте, ми ділимось. У вас є пріоритет. Ви номер один. Але зробіть усе, щоб зупинити ворога і відновити справедливість для нас. Зупиніть цю війну, примусьте Путіна”, – підкреслив президент.
Також Україні потрібні були гарантії безпеки у вигляді посилення армії, укомплектування військових, ППО – “стовідсотковий захист неба над Україною”.
Як зазначив Зеленський, у першому варіанті угоди гарантій безпеки не було.
“Ми отримали перший варіант угоди, в якому не було гарантій безпеки – і тут немає жодного скандалу, просто вона не відповідає запиту. Тобто питання про те – давайте 50 на 50 все ділити м приблизно так перша угода виглядала. Я сказав, що не піду на це і не дам міністрам підписати це. Це неможливо просто. Ми не можемо просто ділити 50 на 50, не розуміючи. що нас чекає попереду”, – зазначив Зеленський.
У другій угоді з’явилася інформація про створення спеціального фонду в розмірі 500 мільярдів, який був би частиною угоди про надання Вашингтону частки у володінні рідкісноземельними корисними копалинами.
“Тоді стало зрозуміло, що ми говоримо про борг. Що Україна повинна визнати борг. Якщо є фонд, куди йдуть гроші від видобутку, і якщо він, згідно з другим варіантом угоди, на 100% належить США — це означає, що це не інвестиція 500 мільярдів доларів, тому що наповнюємо цей фонд ми, і туди нічого з-за кордону не надходить”, — зазначив президент і додав, що Україна отримала від США не 500 мільярдів, а 100 мільярдів доларів.
При цьому Зеленський додав, що не визнає 100 мільярдів боргу, тому що США затверджували ці кошти як грант. Водночас він готовий підписати нову угоду про майбутнє надання допомоги Україні, але у ній мають бути чітко прописані всі деталі. Крім того, він додав, що угоду з відсотками в пропорції 1:2 він не підписуватиме, оскільки це завеликий відсоток.
“Я знаю, що таке угоди… Тобто на кожен долар США Україна повинна повернути два. Простою мовою — це 100% кредиту… Якщо США, наприклад, проголосують допомогу в Конгресі на 50 мільярдів доларів, то ми повинні будемо повернути 1:2. Тобто 100% на кредит. 100 мільярдів. Але в мене запитання — коли США продають зброю Ізраїлю, Катару, Саудівській Аравії, Об’єднаним Арабським Еміратам — чи вони заробляють 100%? Я хочу діалогу. Я не підписую те, що будуть виплачувати десять поколінь українців”, — сказав Зеленський.
Він також додав, що зараз в угоді пункту про такі відсотки немає, тож “перемовини просуваються”.
Читайте також:
Зеленський озвучив суму допомоги, яку Україна отримала від США, і сказав, яких гарантій безпеки очікує від Трампа
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!