З України до Хорватії: срібний призер Олімпіади-2024 Ілля Ковтун змінює спортивне громадянство

Срібний призер Олімпіади-2024 зі спортивної гімнастики Ілля Ковтун змінює спортивне громадянство. Разом із тренеркою Іриною Горбачовою він подав документи на отримання паспорта Хорватії.

Про це повідомив головний тренер місцевої збірної Владімір Маджаревич у коментарі виданню Jutarnji List.

За інформацією видання, Ковтун отримав дозвіл на виступи від федерації спортивної гімнастики Хорватії. Гімнасту залишилося отримати хорватський паспорт для того, щоб остаточно змінити спортивне громадянство.

“Ми подали документи у міністерство внутрішніх справ, і це (процес отримання громадянства – ред.) має піти за пришвидшеною процедурою. Є два варіанти: перший — він отримує громадянство, оскільки є топатлетом, необхідним хорватському спорту; другий — як українець, що має особливі умови для отримання громадянства за пришвидшеною процедурою у Хорватії та ЄС. Сподіваємося, що вирішимо це питання за пришвидшеною процедурою, а потім наступний крок — реєстрація зміни громадянства у Світовій федерації гімнастики”, — сказав тренер збірної Хорватії.

“Очікуємо на проблеми, бо Україна, очевидно, добровільно його не відпустить. Є різні варіанти, найгірший, що може статися, наскільки ми розуміємо — рік карантину та паузи від виступів у міжнародних змаганнях. Ми готові до будь-чого. Він виступає у паралельних брусах у французькій, італійській, німецькій лігах, де не треба прив’язки до національності, тож у нього точно буде достатньо змагальної практики. Єдине — він не зможе виступити на великих змаганнях на кшталт Євро чи Чемпіонату світу. Але якщо карантин і буде, то добре, що це станеться лише зараз, у перший рік після Олімпіади”, — додав Маджаревич.

Варіант з Хорватією для Ковтуна з’явився під час повномасштабного вторгнення. Гімнаст покинув Україну у перші дні війни і переїхав до Осієка, де продовжив підготовку до змагань. Як повідомляє видання, крім цього на користь зміни спортивного громадянства стали операція, яку Ковтуну організували у Хорватії, а також розбіжності, які мав гімнаст та його тренерка Ірина Горбачева з українською федерацією.

Що передувало

У грудні 2024-го тренерка Ковтуна Ірина Горбачева, коментуючи можливу зміну спортивного громадянства, у коментарі для “Суспільне Спорт” заявила: “Думки є, ми спілкувалися про це з президентом федерації, головним тренером. Думки є, до цього ми йшли не один день, а впродовж останніх років. Думки є про це, але все буде вирішено та остаточно сказано пізніше. Треба все зважити та узгодити”.

Позиція НОК та Мінспорту

Президент Національного олімпійського комітету  України Вадим Гутцайт відповідну інформацію коментував так: “Нам потрібно як державі, і державним органам, і НОК, поспілкуватися, запропонувати, щоб вони повернулися додому. Зробити всі умови для топового, одного з найкращих у світі спортсменів, щоб він не залишав громадянство. Бо, на мій погляд, це буде неприпустимо – з нашого боку не зробити кроки, щоб запропонувати Іллі та його тренеру пані Ірині залишитися в Україні, надати всі умови. Для нас це дуже важливий спортсмен, який є українцем, вже представляв Україну на Олімпійських Іграх, виборов там медаль. Для нас важливо, щоб він не покинув нашу державу і не змінив громадянство”, – сказав Гутцайт для Tribuna.com.

Міністр молоді та спорту України Матвій Бідний заявив: “Те, що ми бачимо – це наслідок ситуації всередині федерації. Це вкотре підтверджує те, про що ми завжди говоримо: федерації на сьогодні фактично неспроможні зорганізуватися всередині себе. Ми маємо робити все, щоб вони ставали більш спроможними, спиралися на реальну підтримку атлетів, тренерів, спільноти. Ця потреба назріла вже давно. Підготовка Іллі та Ірини Володимирівни була забезпечена в повному обсязі. Ви знаєте, вони декілька років знаходяться за кордоном, не в’їжджаючи в Україну фактично. Там, де ми могли, ми пішли назустріч. Не буду говорити про цифри, але це була достатньо суттєва підтримка з бюджету. Я думаю, що на це в них немає підстав скаржитися.

Але зрозуміло, що життя в Україні зараз достатньо складне. Можливо, десь там воно здається кращим. В кінцевому випадку, рішення кожен приймає для себе сам. Буде, звісно, дуже прикро, але я вірю в те, що Ілля як патріот своєї країни, видатний призер, чемпіон, лишиться в країні, з країною і стане одним з провідників змін, боротися за зміни в спорті, а не обере просто піти”, – йшлося у заяві Бідного.

Читайте також:
Ексгравець збірної України, манкурт Тимощук виграв справу проти УАФ щодо позбавлення його всіх титулів

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна