Президент Володимир Зеленський разом із дружиною Оленою дав інтерв’ю телемарафону “Єдині новини”, в якому, серед іншого, розповів про свої очікування від 2025 року й президентства у США Дональда Трампа, можливі гарантії безпеки для України і плани балотуватися на другий термін.
Інтерв’ю було оприлюднене в ефірі телемарафону ввечері у четвер, 2 січня.
“Новинарня” наводить основні моменти й цитати президента.
Обраний президент США Дональд Трамп здатний допомогти Україні зупинити Володимира Путіна, вважає Зеленський.
“Трамп може бути рішучим. Я думаю для нас це найголовніше, що він, його якості, вони такі є. Він здатен бути вирішальним у цій війні. Він може дійсно зупинити Путіна… Справедливіше сказати, допомогти нам зупинити Путіна“, – зауважив президент.
При цьому він зазначив, що Трамп “сильний і непередбачуваний”. І що хотілося б, щоб “непередбачуваність президента Трампа стосувалася насамперед Російської Федерації”.
Зеленський вважає, що Трамп дійсно хоче закінчити війну.
Він також зазначив, що в нього не було жодного негативу в спілкуванні з обраним президентом США минулого року, і що його команда і команда Трампа перебувають у постійному контакті. Окрім ОП, є контакти на рівні міністрів закордонних справ і міністра оборони.
Президент висловив думку, що від позиції США щодо України залежить і позиція інших міжнародних партнерів.
“Чесно скажу: європейці дуже сильно дивляться на думку нового президента Сполучених Штатів Америки. Від нього багато що залежить, це факт. Тому що він – ще раз – рішучий. Я думаю, Путін боїться його”, – припустив Зеленський.
За словами Зеленського, президент РФ Володимир Путін “будь-якими способами” намагається уникнути прямих переговорів із ним:
“Він чіпляється за будь-який момент, щоб не сісти за переговори зі мною. І в цьому й історія – він в принципі не хоче ніякого діалогу”.
Президент наголосив, що прямі переговори між Москвою та Києвом будуть програшем для Росії, оскільки це означатиме, що її мета окупувати Україну не була досягнута.
Україна підтримує ініціативу розміщення європейських сил, проте це не має виключати перспективу членства в НАТО, заявив президент Зеленський.
“Я думаю, ви чули про ініціативу президента Макрона щодо розміщення контингенту Французької Республіки на території України. І ми підтримуємо таку ініціативу, але однієї Франції недостатньо. Ми б не хотіли, щоб це була одна-дві країни, якщо дійде до цієї ініціативи. Це точно має бути на шляху в НАТО. Це не означає, що розміщення європейських сил виключає майбутнє в НАТО”, – зауважив він.
Президент вважає, що ідею відправки європейського контингенту також може підтримати Велика Британія “і деякі інші країни, про які ми домовлялися вголос не говорити, тому що вони поки що переживають говорити це медійно, оскільки бояться впливу Росії”.
Читайте також:
Україна може подумати над пропозицією Макрона про відправку іноземних військ для гарантії безпеки, – Зеленський
“Справедливий мир для нас – це розуміння, що ми в Євросоюзі, і розуміння, що в нас є потужні, сильні гарантії безпеки. НАТО – найкращий варіант для нас… Ми боремося за це. Якщо ні – не хотілося б давати пас щодо альтернативи. І, безумовно, будь-які гарантії безпеки без США – це, я вважаю, слабкі гарантії безпеки”, – наголосив президент.
Він підкреслив, що справедливий мир передбачає сильну Україну.
“Це серйозні гарантії безпеки, недопущення того, що Путін знову прийде з агресією. Це сильна армія – а не те, на що розраховує Путін, 40-50 тисяч призову. Ми розуміємо, що з такою армією не буде більше незалежної України.
А в нас історичний шанс – багато років сміливі люди боролися за незалежність і її не дотиснули, і сьогодні ми можемо це зробити”,
– зауважив президент.
За його словами, питання в тому, яким шляхом буде досягнуто миру.
“Ніхто їм (російським окупантам) однаково не буде віддавати ні наші землі, ні нашу незалежність.
Безумовно, в майбутньому Україна все поверне. Ми повинні розраховувати на свої сильні сторони, зробити все, щоб був справедливий мир для України і сильні гарантії безпеки, які б унеможливили повернення Путіна, а потім дипломатично повернути все. Якщо буде така угода, що дипломатія буде працювати. Я не думаю, що Путін цього хоче, якщо чесно”, – визнав Зеленський.
Зеленський зауважив, що одне з важливих досягнень України 2024-го – зрив російських планів окупувати Харків, Суми та Запоріжжя.
На думку президента України, лінія фронту може бути стабілізована протягом місяця.
“Зробимо все, щоб у січні хоча б була стабілізація фронту. Це дуже складно. Якщо надійде все те, що пообіцяли, тому що в нас є графіки і ми очікуємо, воно вже йде, щось у дорозі… У січні ми все це маємо отримати”, – пояснив Зеленський.
За його словами, військові вже отримали відповідне завдання щодо стабілізації лінії фронту.
Водночас Зеленський зазначив, що отримання військової допомоги “залежить від багатьох деталей”.
Операція в Курській області Росії є “козирем” для всіх переговорів і мала важливе значення для країн Глобального півдня, наголосив президент.
“Курськ – дуже сильний козир. У всіх переговорах. Особливо з країнами, які для нас дуже важливі. Особливо з країнами Глобального півдня. На них це сильно вплинуло”, – зауважив Зеленський.
За словами президента, країни Глобального півдня були під впливом того, що українські сили дають відсіч на території РФ і тримають ситуацію, а російські війська “збільшують контингент і нічого зробити не можуть”.
“Навіть спрацював фактор із тим, що вони взяли північнокорейський контингент. Куди вони його направили? Саме туди (в Курську область). Я вважаю, що це їхня тактична помилка. Навіть 12 тисяч північнокорейських солдатів не змогли там нічого зробити – і це працює проти Росії, це виглядає сильним аргументом за нас”, – констатував президент.
Інтерв’юер Єгор Гордєєв запитав Зеленського про те, чому у війську збільшується кількість самовільних залишень частини (СЗЧ), “хоча його декриміналізували”.
На це президент зауважив, що кількість випадків СЗЧ навпаки, зменшилася.
“Кількість СЗЧ у 2024 році збільшилася, а з жовтня або вересня місяця вона зменшилася. Це факт. Довга війна – це довга війна. Люди стоять і люди втомлюються… Втомлюються всюди. Питання відсотка втомлених з усієї армії”, – визнав Зеленський.
За його словами, ротації відбуваються за рахунок резервів, а їх “не так багато, тому що не все доїхало, щоб укомплектовувати резерви”.
На запитання, чи балотуватиметься він на другий президентський термін, Зеленський відповів, що ухвалюватиме це рішення залежно від того, як закінчиться війна з Росією.
“Я не знаю, як закінчиться ця війна. Якщо я зроблю більше, ніж можу – тоді, напевно, я дивитимуся на це рішення більш позитивно. Сьогодні для мене це не є метою”, – запевнив Зеленський.
Перша леді Олена Зеленська на запитання, як вона ставиться до гіпотетичного другого президентського терміну чоловіка, відповіла, що як дружина “має підтримувати будь-яке його рішення” – незалежно від того, чи буде воно популярним у сім’ї.
“Мені здається, другий раз це вже не так страшно, як перший, – зауважила Зеленська. – Але, звичайно, я б не хотіла прожити в цьому емоційному стані все життя – це виснажливий період, найскладніший період у нашому житті. І звісно, найстрашніший період був, коли почалася війна. З цього боку я міркую так: якщо почалися вибори, це означає, що війна, її гаряча фаза, закінчилася. І це вже позитивний знак”.
Президент на це зауважив, що він із дружиною цих питань не обговорює, бо поки що не до того. “Ми – частина України. А головне на сьогодні – обрати для України спокій, мир і перемогу… Це на сьогодні мета”, – сказав Зеленський.
Щодо можливості проведення виборів загалом, президент наголосив: це можливо тільки після закінчення гарячої фази війни.
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!