Управління Верховного комісара ООН з прав людини розкритикувало відсутність у законі України “достатнього обґрунтування” для розпуску релігійних організацій, пов’язаних з державою-агресором.
Про це йдеться в доповіді Управління від 31 грудня, її цитує “Детектор медіа” в четвер, 2 січня.
У документі вказано, що закон України про заборону діяльності релігійних організацій, керівний центр яких розташований у країні-агресорі, прийнятий у серпні, запроваджує “непропорційні обмеження на свободу сповідувати свою релігію або переконання”.
У доповіді стверджують, що такі заходи «порушують міжнародні стандарти», адже «національна безпека не є достатньою підставою для обмеження релігійної свободи за міжнародними договорами».
Як ідеться в документі, ні Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, ні Європейська конвенція з прав людини не включають «національну безпеку» серед допустимих підстав для обмеження свободи релігії, як це, мовляв, робить український закон.
«Ліквідація релігійної організації є серйозним обмеженням, яке впливає на можливість людей сповідувати свою релігію або переконання спільно з іншими і ставить під загрозу життєздатність громади в цілому. Для такого заходу потрібна наявність дуже вагомих підстав. Україна не продемонструвала необхідність і пропорційність цього заходу», — йдеться в доповіді.
У доповіді цитують норми закону, які дозволяють розпуск організацій, якщо їхні «уповноважені особи» визнані винними у злочинах, зокрема тих, що загрожують національній безпеці, або причетні до «неодноразових фактів поширення пропаганди ідеології “русского міра”».
«Подібні розпливчасті формулювання не дають чіткого розуміння вимог закону та можуть покласти відповідальність на цілі релігійні громади за дії окремих осіб. Надмірно широке і неоднозначне формулювання може поставити під загрозу право на свободу вираження думок», — ідеться в документі.
Крім того, у доповіді вказується, що закон дозволяє державним органам скасовувати надання майна в користування релігійній організації на основі адміністративного рішення про її невідповідну афіліацію ще до рішення суду про її ліквідацію.
«Оскільки держава володіє історичними церковними будівлями по всій Україні та здає їх в оренду, це може призвести до того, що релігійні організації позбудуться доступу до цих приміщень», — ідеться в доповіді.
Міністерство закордонних справ України у відповідь на доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини зазначило, що це “спотворення дійсності”.
“Відкидаємо висновки ООН щодо поправок до Закону України «Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій» як такі, що спотворюють дійсність.
Вкотре наголошуємо, що згаданий у доповіді закон не передбачає заборони жодної з існуючих в Україні церков. Він лише не допускає підпорядкування релігійних організацій в Україні керівним центрам, які розміщуються в державі, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину її території, а також релігійних організацій, що підтримують збройну агресію проти України”, – наголосили в МЗС.
Там також нагадали ООН, що Росія “системно використовує релігію як зброю у загарбницькій війні проти України”.
“Російська держава через підконтрольну їй РПЦ освячує звірства проти українців і вихваляє злочинців, які їх скоюють. У цьому контексті українська держава має обовʼязок захисту своїх громадян від деструктивного впливу держави-агресора, зокрема з використанням релігійних організацій, які в Російській Федерації зрощені з державою і прямо проголосили своєю метою знищення української державності, культури, ідентичності”, – підкреслили в зовнішньополітичному відомстві України.
При цьому в МЗС наголосили, що згаданий закон має легітимну мету і передбачає демократичну процедуру, в якій останнє слово належить суду. І не накладає тягаря на совість віруючих, а лише виводить їх з-під тиску російської православної церкви, яка, що підкреслюється в Резолюції ПАРЄ, “є ідеологічним продовженням злочинного режиму”.
“Нагадуємо ООН, що саме Росія в ході своєї загарбницької війни вчиняє численні злочини проти релігійних свобод, що включають, зокрема, навмисні вбивства вірян і релігійних діячів, руйнування релігійних споруд та святих місць по всій території України, переслідування релігійних громад, які не належать до російської православної церкви на тимчасово окупованих територіях України.
Розраховуємо на те, що у своїх доповідях Моніторингова місія ООН з прав людини надаватиме надалі об’єктивні оцінки реальній ситуації зі свободою релігії в Україні та продовжить фіксувати російські злочини проти українських вірян, релігійних громад і лідерів, церковного майна”, – підсумували в МЗС.
Нагадаємо, 20 серпня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №8371 про заборону діяльності релігійних організацій, керівний центр яких розташований у країні-агресорі. Рішення підтримали 265 депутатів. 24 серпня, у День Незалежності, президент Володимир Зеленський підписав цей закон. 23 вересня він набув чинності.
Згідно із законом, на території України заборонена діяльність іноземних релігійних організацій, центри яких розміщуються в державі, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину її території, а також релігійних організацій, що прямо або опосередковано підтримують збройну агресію проти України.
Читайте також:
Є рішення Верховного Суду: “моспатріархат” не має права користуватись Спасо-Преображенським собором ХІ століття в Чернігові
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!