Як стати тренером в Україні: поради та перспективи ℗

Здоровий спосіб життя набирає все більшої популярності, люди хочуть худнути, виглядати підтягнутими й атлетичними. Відтак стають затребуваними професії спортивних тренерів, зокрема найбільше – фітнес-тренера. Але як стати тренером фітнесу?

У цій статті ми дамо відповіді, які потрібні знання й навички, а також яка сертифікація необхідна для того, щоб побудувати успішну кар’єру в цій сфері. Крім того, розглянемо ключові аспекти підготовки персональних тренерів і можливості навчання в Україні.

Освіта у сфері фізичного виховання і спорту

Щоб стати тренером, дуже важливі базові знання в галузі фізичного виховання. У багатьох вишах України пропонуються програми навчання з фізичної культури, спорту, реабілітації та суміжних спеціальностей. Основні заклади, де можна отримати профільну освіту:

  1. Національний університет фізичного виховання і спорту України (НУФВСУ, м. Київ) – провідний заклад, що спеціалізується на фізичній культурі та спорті. Тут можна здобути вищу освіту за спеціальностями, пов’язаними з тренерською діяльністю.
  2. Державні університети з факультетами фізичного виховання, такі як Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського, Харківська державна академія фізичної культури, Придніпровська державна академія фізичної культури і спорту (м. Дніпро).
  3. Педагогічні університети, що мають факультети і програми, пов’язані з фізичним вихованням (Національний педагогічний університет імені М. П. Драгоманова, м. Київ; Тернопільський національний педагогічний університет імені В. Гнатюка; Харківський національний педагогічний університет імені Г. С. Сковороди тощо.
  4. Приватні освітні установи – деякі академії та школи, наприклад, тренерські центри або курси з фітнесу, пропонують короткострокові, але професійні програми.

Для тих, хто хоче зробити тренерство своєю професією, вища освіта може стати базисом для глибокого розуміння анатомії, фізіології, спортивної медицини та методики тренувань.

Курси та тренінги для фітнес-тренерів

Якщо у вас вже є певний досвід у царині спорту, стати персональним тренером допоможуть додаткові спеціалізовані курси. У багатьох українських містах працюють школи та академії, що пропонують навчання за такими напрямами:

  • Персональний тренер – програми, які охоплюють основи роботи з клієнтами, складання індивідуальних тренувальних планів.
  • Інструктор групових програм – навчання з організації занять у форматі йоги, аеробіки, стретчингу тощо.
  • Фітнес-реабілітологія – спеціалізація для роботи з клієнтами, які потребують відновлення після травм або мають хронічні захворювання.

Такі заклади пропонують курси як для початківців, так і для професіоналів, готують також інструкторів і нутриціологів, дозволяють підвищити кваліфікацію та ін.

В Україні є власні сертифікаційні програми у спортивних академіях чи фітнес-центрах (наприклад, Академія фітнесу України). Також існують міжнародні програми, зокрема такі, як ISSA (International Sports Sciences Association) чи NASM (National Academy of Sports Medicine) чи Les Mills – їхні сертифікати визнаються у багатьох країнах світу.

Які знання та навички потрібні?

Припустимо, ви молодий здоровий чоловік або жінка, що прагне стати тренером у фітнес-клубів. Які конкретно теоретичні знання та практичні навички повинен мати успішний фітнес-наставник? Про які вимоги для такого фахівця йдеться? Які поради будуть для нього незайвими?

  • Оцініть свій рівень фізичної підготовки
    Для початку переконайтеся, що ви самі ведете здоровий спосіб життя і маєте певний рівень фізичної форми. Фітнес-тренер має бути прикладом для своїх клієнтів.
  • Освіта та сертифікація
    Профільна освіта не є обов’язковою вимогою, але стане безперечною перевагою при працевлаштуванні. Як і наявність сертифіката для фітнес-тренера.

Знання анатомії, фізіології, основ харчування та методик тренувань – обов’язкове!

  • Розвивайте “м’які навички”
    Уміння спілкуватися, мотивувати та розуміти потреби клієнтів – дуже важливо. Гарний тренер не тільки вчить, а й підтримує.
  • Практика
    Почніть із практики на собі та друзях. Пропонуйте консультації, складіть індивідуальні програми тренувань. Можливо, ви навіть знайдете своїх перших клієнтів у своєму оточенні.
  • Робота над іміджем
    Важливо бути активним в онлайн-просторі. Створіть профіль у соцмережах, де ділитиметеся своїми знаннями, порадами та результатами клієнтів (звісно, з їхнього дозволу). Це приверне більше клієнтів.
  • Працевлаштування
    Подайте резюме у фітнес-клуби або тренажерні зали. Почати можна з посади помічника тренера.
    Якщо є бажання, можна працювати одразу на себе і спробувати запропонувати послуги як персональний тренер.
  • Постійне навчання та підвищення кваліфікації –
    Світ фітнесу постійно змінюється: з’являються нові методики тренувань, дієти та обладнання. Тому постійний розвиток є обов’язковим для успішного тренера. Багато шкіл проводять майстер-класи, семінари та тренінги. Читайте нішеву літературу, дивіться відповідні ютуб-канали, щоб бути в курсі тенденцій.
  • Подбайте про юридичну сторону
    Якщо ви працюєте як приватний тренер, дізнайтеся про юридичні аспекти: оформлення ФОП (фізична особа-підприємець), податки, страхування відповідальності.

Як тренер, ви маєте постійно мотивувати інших. Але не забувайте і про власну мотивацію: ставте собі цілі, працюйте над своїми навичками та насолоджуйтеся процесом.

Перспективи професії фітнес-тренера

Ринок фітнес-послуг в Україні активно розвивається. Незважаючи на воєнне лихоліття, у великих містах функціонують та відкриваються нові фітнес-клуби, студії персональних тренувань, а також онлайн-платформи для занять. Персональний тренер може працювати як у фітнес-центрі, так і вести приватну практику з дому. Це непоганий спосіб підтримання себе в добрій фізичній формі та заробітку водночас.

Крім цього, багато українських тренерок і тренерів працюють за кордоном, адже міжнародна сертифікація відкриває двері до роботи в європейських та американських клубах.

Незалежно від обраного шляху, найважливіше – це бажання постійно розвиватися, вдосконалюватися та допомагати іншим людям досягати їхніх цілей.

Матеріал публікується на правах реклами ℗


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна