“Однакові стандарти повинні діяти скрізь”: Amnesty International Ukraine закликає до відповідальності за воєнні злочини і в Газі, і в Україні

У відповідь на публікацію звіту Amnesty International щодо ситуації в секторі Гази, яку міжнародна організація визнала “актом геноциду”, директорка відділення Amnesty International в Україні Вероніка Вельч закликала до непохитного глобального зобов’язання щодо відповідальності
за всі міжнародні злочини, зокрема і в Україні. Вона підкреслила, що незалежно від того, де та ким ці злочин були скоєні, кожен із них повинен бути належним чином розслідуваний, а винні мають бути притягнуті до відповідальності у справедливих судах.

Про це йдеться в заяві Вероніка Вельч, яку Amnesty International в Україні надала “Новинарні“.

Звіт “Міжнародної амністії” про Газу досліджує масштаб і серйозність злочинів, скоєних під час конфлікту, включаючи дуже значні руйнування та страждання цивільного населення, яке опинилося в пастці.

Майже рік тому Міжнародний суд ООН попереджав про загрозу геноциду палестинців у Газі та закликав Ізраїль вжити запобіжних заходів. Однак, незважаючи на це, Ізраїль продовжує атаки та не дає доправити до Гази достатньо гуманітарної допомоги, зазначає “МА”.

При цьому Amnesty International беззаперечно засуджує порушення та злочини, скоєні ХАМАС – зокрема злочини, скоєні під час атак 7 жовтня 2023 року в Ізраїлі, включаючи вбивства, захоплення заручників та ракетні обстріли. Масштабне розслідування тих подій триває, і результати
невдовзі будуть оприлюднені.

Вероніка Вельч водночас наголосила на важливості збереження фокусу міжнародної спільноти на ситуації в Україні, де повномасштабне вторгнення Росії призводить до безпрецедентних страждань.

“Повномасштабне вторгнення Росії в Україну — це перший, і на даний момент єдиний випадок в історії Amnesty, коли ми засудили акт вторгнення та збройної агресії однієї держави проти іншої та закликали до відповідальності саме за злочин агресії, – заявила Вельч. – Наші зобов’язання підкреслюють тяжкість скоєних Росією злочинів і нашу непохитну прихильність до документування злочинів та пошуку справедливості”.

Відповідно до повідомлення, розслідування Amnesty International щодо злочинів в Україні охоплює воєнні злочини, злочини проти людяності та насильницькі зникнення. Організація відіграє важливу роль у забезпеченні відповідальності, при цьому ключові російські фігури вже стикнулися з обвинуваченнями
від Міжнародного кримінального суду за воєнні злочини та злочини проти людяності.

“Міжнародна амністія” нагадує, що МКС видав ордери на арешт Володимира Путіна та Марії Львової-Бєлової за воєнний злочин незаконної депортації та переміщення українських дітей; також ордери отримали Сергій Кобилаш, Віктор Соколов, Сергій Шойгу та Валерій Герасимов за воєнні злочини, зокрема атаки на цивільні об’єкти та спричинення надмірної шкоди цивільному населенню, а також за злочини проти людяності).

Згідно з міжнародним правом, всі міжнародні злочини — геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності — однаково загрожують світовій спільноті. Amnesty International наполягає, щоб жоден злочин не залишався без покарання і щоб
жертви, чи то в Газі, чи в Ізраїлі, чи в Україні, чи в Судані, отримали належне правосуддя та компенсацію, йдеться в заяві.

“Злочини в Україні та Газі є яскравим нагадуванням про те, чому ми повинні протистояти вибірковому правосуддю, – сказала Вероніка Вельч. – Ті самі принципи, які керують нашою роботою в Газі, керують нашою роботою в Україні. Міжнародне право універсальне, і ми повинні дотримуватися цього принципу без будь-яких винятків стосовно кожної жертви”.

Amnesty International Ukraine заявляє, що продовжує свої зусилля щодо документування воєнних злочинів в Україні, висвітлення становища тих, хто постраждав від російського вторгнення, і закликає до створення ефективних міжнародних механізмів для забезпечення справедливості.

Контекст

26 січня 2024 року Міжнародний суд ООН ухвалив попереднє рішення, зобов’язавши Ізраїль вжити всіх можливих заходів для запобігання актам геноциду та підбурюванню до нього.

20 травня 2024 року прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Ахмад Хан оголосив про видачу ордерів на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та міністра оборони Йоава Ґаланта, заявивши, що існують достатні підстави вважати їх відповідальними
за численні воєнні и злочини та злочини проти людства, скоєні в секторі Газа.

2 вересня 2024 року уряд Великої Британії оголосив про призупинення дії низки ліцензій на експорт зброї до Ізраїлю після публікації дослідження, яке встановило, що ця зброя може використовуватися для серйозних порушень міжнародного гуманітарного права.

Водночас жорсткі дії Ізраїлю в секторі Гази є відповіддю на масштабне вторгнення та воєнні злочини бойовиків ХАМАС проти єврейського населення та ізраїльської армії, вчинені 7 жовтня 2023 року.

Читайте також:
МКС видав ордер на арешт прем’єр-міністра Нетаньягу та ексміністра оборони Ізраїлю

Домовленість про припинення вогню між Ізраїлем і “Хезболлою” набула чинності: деталі угоди


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна