“З корейського – тільки метал”. Найважливіші деталі ракет КНДР, якими Росія б’є по Україні, виробляються Заходом, – CNN

Аналіз фрагментів північнокорейських ракет, які російські війська застосовують для ударів по Україні, свідчить про наявність у них значної кількості компонентів західного виробництва.

Про це пише CNN.

У матеріалі зазначається, що близько третини ракет, якими РФ атакує Україну, є північнокорейськими, які працюють на західних схемах, отриманих всупереч санкціям.

За словами представника Міноборони України, цього року Росія випустила близько 60 північнокорейських ракет КN-23 по Україні. Це становить майже кожну третю з 194 балістичних ракет, що, за підрахунками CNN становить майже третину з 194 балістичних ракет, випущених до цього часу.

У серпні та вересні спостерігався сплеск атак балістичними ракетами, коли Україна вперше публічно розповіла про використання КN-23.

Видання додає, що через це українські офіційні особи надали CNN доступ до фрагментів уламків зброї, які засвідчують очевидний обсяг американських і європейських схем в їхніх системах наведення.

Згідно з нещодавнім звітом Незалежної антикорупційної комісії України, дев’ять західних виробників, у тому числі компанії зі Сполучених Штатів, Нідерландів та Великої Британії, виробляють найважливіші компоненти, що використовуються в північнокорейських ракетах. Деякі з проаналізованих частини ракет КN-23/24 були виготовлені ще у 2023 році, що свідчить про швидке постачання їх до Північної Кореї.

Слідчі Київського науково-дослідного інституту судових експертиз досліджують уламки ракет КN-23, які Росія використала для атаки на Україну. Фото: CNN

CNN показали один зі складів, де українські слідчі аналізують уламки, шукаючи дрібні деталі, які вказують на походження. На складі, зокрема, було багато пошкоджених безпілотників і обгорілих частин ракет, а у різних будівлях зберігалися сотні мікрочипів, які були ретельно відсортовані за назвами видів зброї — “шахеди”, “Іскандер”, КN-23.

“Все, що працює для керування ракетою, для того, щоб вона летіла, – це все іноземні компоненти. Вся електроніка – іноземна. Там немає нічого корейського”, – зазначив завідувач військово-дослідної лабораторії Київського науково-дослідного інституту судових експертиз Андрій Кульчицький.

“Єдине, що є корейського – це метал, який швидко іржавіє і піддається корозії”, – додав він.

Представник Головного управління розвідки Міноборони України, який говорив на умовах анонімності, сказав, що їхні розслідування ускладнюються через пошкодження фрагментів ракети, але все ж таки можна визначити, що “переважна більшість компонентів – західні. Напевно, 70% – американські, від відомих компаній… Вони також використовують компоненти, виготовлені в Німеччині та Швейцарії”.

Звіт, опублікований на початку цього року британською дослідницькою організацією Conflict Armament Research (CAR), виявив, що 75% компонентів однієї з перших північнокорейських ракет, використаних для нападу на Україну, були виготовлені компаніями, що базуються в США.

За словами експертів з відстеження зброї, немає достовірної інформації про те, як саме компоненти потрапляють до Північної Кореї. Але все вказує на те, що ймовірним каналом постачання є Китай, кажуть експерти.

“Ми відстежили деякі з цих компонентів, і останніми відомими зберігачами є китайські компанії”, – сказав Дем’єн Сплітерс, заступник директора з операцій CAR, яка займається незалежним документуванням перенаправленої зброї. Це означає, що китайські фірми купували компоненти у виробників і низки посередників.

CAR та інші вважають, що головною проблемою є компанії-посередники, а не виробники.

За даними CAR, існує понад 250 компаній, чиї компоненти були виявлені в північнокорейських ракетах. Але більшість цієї електроніки продається п’ятьом основним дистриб’юторам, які базуються в США і Канаді.

Уповноважений президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк  висловив сподівання, що нова адміністрація новообраного президента США Дональда Трампа намагатиметься посилити контроль над незаконною торгівлею.

“Жодна компанія-виробник ще не була притягнута до відповідальності за жодне з цих постачань, – сказав він в інтерв’ю CNN. – Ми вважаємо, що якби хтось із цих… виробників був притягнутий до відповідальності за кількість мікроелектроніки, знайденої, скажімо, в російських ракетах, що влучили в Україну, (вони) справді почали б робити більше в цьому сенсі”.

Це перегукується з думкою Постійного підкомітету з розслідувань Сенату США, який на початку цього року розкритикував американських виробників за те, що вони не роблять достатньо для перевірки потенційних покупців, незважаючи на те, що мають достатні “ресурси, фінансування і знання”.

За словами представника української розвідки, також продовжується перенаправлення компонентів до Ірану та безпосередньо до Росії.

“Росія використовує західні компоненти у всьому сегменті як летальної зброї, так і розвідувальних безпілотників”, – сказав представник Головного управління розвідки Міноборони в інтерв’ю CNN, зазначивши, що збиття одного з російських важких безпілотників, “Охотнік”, показало, що він був зроблений переважно з американських компонентів.

“Ми також повинні провести відповідну роботу, щоб закрити ці канали постачання”, – наголосив він.

Читайте також:
У збитому біля Костянтинівки російському БпЛА “Охотнік” знайшли американські, німецькі та швейцарські компоненти

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна