Законопроєкт про військового омбудсмена стане історичною подією для української армії, – Решетилова

Ольга Решетилова
правозахисниця, співкоординаторка Медійної ініціативи за права людини

(FB)

Так, вже кілька місяців на базі Міністерства оборони, зокрема Центрального управління захисту прав військовослужбовців, працює команда з написання законопроекту про військового омбудсмена.

Ця робота ведеться з ініціативи президента з метою створити ДІЄВИЙ механізм моніторингу і захисту прав і свобод в усьому секторі безпеки і оборони.

Як людина, яка дев’ятий рік адвокатує створення інституту військового омбудсмена в Україні, хочу вам сказати, що ми ще ніколи не були так близько до цієї мети. Бо сьогодні створення інституту військового омбудсмена було озвучено Володимиром Зеленським серед десяти пунктів стійкості. І якщо команді президента і міністру оборони вдасться відстояти ідеї, які закладаються в цей законопроект, це стане історичною подією для української армії. Бо те, що ми в нього вкладаємо, – це про фундаментальні зміни у війську, це про ГІДНІСТЬ військовослужбовця (від солдата до головнокомандувача), про взаєморозуміння і підтримку між усіма складовими безпеки і оборони держави.

Робота над цим законопроектом майже на фінальній стадії. Думаю, на початку наступного року його вже можна буде віддавати на експертне та громадське обговорення. А далі на нас чекає непростий шлях до моменту, коли законопроект буде проголосований Верховною Радою і підписаний Президентом.

Наразі я можу лише сказати, що військовий омбудсмен буде частиною цивільного контролю за сектором безпеки і оборони. На період воєнного стану ця інституція передбачається у вертикалі Президента. Проте у перехідних положеннях, імовірно, буде зазначено, що з часом військовий омбудсмен має стати парламентським уповноваженим.

Триває робота над узгодженням повноважень самого омбудсмена і його офісу, його взаємодії з іншими органами, розробки проекту змін до законів та підзаконних актів. Все складний процес, до якого долучені експерти, роботою яких можна пишатися.

Але також я розумію, що ця ідея може мати спротив тих, хто не зацікавлений у повноцінному цивільному і демократичному контролі над армією. Саме тому тут важлива підтримка суспільства і політична воля.

Читайте також:
Президент доручив призначити військового омбудсмена найближчим часом

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна