Проєкт “Армія дронів”: у 2023 році держава втратила майже 600 млн грн на закупівлі БПЛА, – розслідування

На закупівлях безпілотників у 2023 році держава втратила близько 600 мільйонів гривень. Закупівлею займалася Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації, а передача відбувалася у рамках спільного з Міністерством цифрової трансформації проєкту “Армія дронів”.

Про це йдеться в розслідуванні Hromadske.

У матеріалі розслідується діяльність компанії-постачальника “Кріон-М”, яка має статутний капітал — 765 гривень і яка спеціалізувалась на торгівлі меблями та килимами. Її керівник і бенефіціар — Максим Сажнєв. У нього зареєстрований ФОП за КВЕДом «Діяльність у сфері архітектури», а також компанія «ТЕРРА НОВА КР», що спеціалізується на оренді нерухомості.

У 2023-му компанія “Кріон-М” почала продавати дрони Autel EVO MAX 4T Держспецзв’язку у межах проєкту “Армія дронів”. Прямого і прозорого тендера не було — тобто пропозиції надавали ті компанії, які запросили у самому Держспецзв’язку, зазначають журналісти.

Ціни, за якими “Кріон-М” продавав дрони державі, були удвічі вищими за ринкові – від 360 тисяч до майже 500 тисяч. Фонд Сергія Притули, до прикладу, купував такі самі дрони по 212 тисяч за одиницю.

А українська компанія Flytechnology, яка напряму співпрацює з виробником Autel, восени 2023 року сама пропонувала Держспецзв’язку оптові партії тих самих дронів за 212,5 тис за штуку. Така ж ціна у компанії була у червні 2023-го. Проте контракт із ними не уклали.

Загалом із липня 2023 року “Кріон-М” продав державі майже 3900 безпілотників на загальну суму приблизно 1,5 млрд.

Попри захмарні ціни Держспецзв’язку уклало з “Кріон-М” два контракти. За першим, підписаним у травні 2023 року, компанія поставила 1074 дрони. За підписаним у серпні контрактом, держава отримала 1912 БПЛА.

Згодом за першим контрактом компанія додатково поставила ще 402 дрони за дещо зниженими цінами. Допостачання відбулося за додатковою угодою, укладеною в лютому 2024-го. Тож середня ціна за контрактом з 498 071 грн за дрон упала до 359 631 грн.

У межах другого контракту держава отримала також ще 488 БПЛА за знищеною ціною. Тут середня ціна опустилася з 494 029 до 393 576 гривень. Це допостачання відбулося за додатковою угодою, укладеною в листопаді 2023-го.

Де “Кріон-М” дістав дрони за зниженою вартістю та якою, власне, вона була — невідомо, наголошують журналісти. У компанії ж пояснювали, що ціни такі, зокрема, через комплектування: разом із дроном та батареєю до комплекту входила ще одна додаткова батарея. Проте, як з’ясувалося, роздрібна ціна таких батарей становить близько 15 тисяч гривень.

В розслідуванні з’ясували, що “Кріон-М” купував дрони у польської UMO та німецької Danator, яка належить українцю Сергію Велічуку.

“Кріон-М” купував дрони у компанії Сергія Велічука за вже завищеною вартістю. Так, у липні 2023 року там купили 532 дрони за 6 мільйонів 240 тисяч євро. Тобто 11 730 євро за штуку, а це за тогочасним курсом близько 487 тисяч гривень. “Фонд Притули” ж, нагадують журналісти, наступного місяця після цієї поставки, у серпні 2023-го, купував такі ж дрони за 212 тисяч – більш ніж удвічі дешевше.

У коментарі журналістам Велічук пояснив вартість дронів наявністю спеціальної прошивки. Проте технічний експерт Фонду Притули не виявив жодних ознак нестандартного програмного забезпечення.

“Я не бачу, щоб з ним якісь маніпуляції проводили. Це стандартна заводська прошивка. Дрон на системі neutral. Зазвичай вони ніяк не модифіковані. Ціна у 2 тисячі доларів за прошивку одного дрона є захмарною, і ми ніколи не стикалися з тим, щоб хтось за таку модифікацію просив таку суму грошей”, — сказав експерт.

Загалом у липні 2023-го “Кріон-М” закупив у Danator для Держспецзв’язку щонайменше 1074 дрони Autel – без спеціального програмного забезпечення. Партія обійшлася у 14 мільйонів 130 тисяч доларів, або 516,5 мільйона гривень.

Політично за ці закупівлі відповідали очільник Мінцифри Михайло Федоров та ексголова Держспецзв’язку Юрій Щиголь, зауважують журналісти.

Федоров заявив, що спочатку не моніторив ціни на дрони та компанії, які їх продавали. Він дізнався про завищені ціни на Autel лише у вересні 2023 року, через кілька місяців після початку постачань, після чого звернувся до НАБУ.

Щиголь ж, колишній голова Держспецзв’язку, в коментарі журналістам сказав, що взагалі не причетний до процедур закупівель.

НАБУ відкрило кримінальне провадження за фактом завищення цін на дрони, але жодної підозри досі не висунуто.

Що кажуть у Мінцифри

У відповідь на публікацію розслідування Мінцифри надало коментар. У відомстві відповіли, що Федоров особисто звернувся до НАБУ із запитом перевірити всі контракти. hromadske каже, що листи до НАБУ міністр відправив лише за чотири дні до оголошення підозри Щиголю.

“Результатом листа стало укладання додаткових угод за кожним наявним контрактом. Завдяки цьому вдалося знизити ціни на Autel та зекономити понад 535 млн грн. Також деяким компаніям нарахували штраф у 5,7 млн грн за порушення строків поставки”, — заявили у міністерстві виданню AIN.UA.

Там також коментують, що сама Мінцифра не займається закупівлею БПЛА, проте організували онлайн-моніторинг закупівель. Ось як працює система контролю закупівель за інформацією відомства:

  • безпілотники у межах “Армії дронів” закуповують за запитом військових;
  • кожен безпілотник українського виробництва проходить обов’язкову офіційну експертизу ціни;
  • детективи НАБУ та БЕБ отримали доступ до CRM-системи з усіма контрактами. Є окрема співпраця із Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою;
  • у грудні 2023 року створили supply chain-команда, яка спільно з НАБУ та журналістами досліджує ціноутворення у сфері БПЛА;
  • у лютому уряд ухвалив постанову, яка дозволила закуповувати масові дрони через систему Prozorro. В липні 2024-го розширили дію постанови на дрони українського виробництва.

Читайте також:
Росіяни отримали дані про виробників дронів для ЗСУ з адресами: Бутусов розповів деталі витоку
Більш як мільйон. Міноборони та Мінцифри з початку року законтрактували 1,6 млн дронів на понад 114 млрд грн

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна