“Ми стали жертвами російської спецоперації”: президентка Грузії не визнала результатів виборів і закликала до протестів

Президентка Грузії Саломе Зурабішвілі заявила про невизнання результатів парламентських виборів і закликала людей вийти на протести.

Про це повідомляє “Ехо Кавказа”.

Результати виборів

Ввечері 27 жовтня центрвиборчком Грузії оприлюднив попередні результати підрахунку голосів на 3 110 дільницях з 3 111. Згідно з ними, перемогла правляча “Грузинська мрія”, набравши 53,92% голосів виборців.

Згідно з офіційними даними, опозиційні партії набрали таку кількість голосів:

“Коаліція за зміни” – 11,037%;
“Єдність-Національний рух” – 10,164%;
“Сильна Грузія” – 8,814%;
“Гахарія – за Грузію” – 7,771%.

Реакція президентки Грузії

Президентки Грузії Саломе Зурабішвілі заявила про “тотальну фальсифікацію та конфіскацію голосів” і назвала вибори “російськими”.

“Використовувалися всі методи, які ми бачили у різних країнах. Крім того, використовувалися сучасні технології обілення фальсифікації. Ніколи такого не було. Ми стали свідками та жертвами російської спецоперації, гібридної війни, яка велася проти нашого народу, проти нашої країни. Я не визнаю цих виборів. Ці вибори не можуть бути визнані. Це те саме, що визнання входження сюди Росії, підпорядкування Грузії Росії. Я приїхала до країни не для цього. Наші пращури не для цього жили, і ми цього не приймемо. Ніхто не може відібрати у Грузії європейське майбутнє”, — підкреслила президентка.

Також Зурабішвілі закликала народ боротися за свій голос, вийовши на протести.

“Ми повинні стати разом і заявити, що не визнаємо ці вибори, не терпимо Росію та її вторгнення до Грузії в такій формі. Ми стоятимемо разом. Вони зі мною та я з ними. Я хотіла б покликати вас усіх на площу Руставелі завтра, о 19:00, щоб ми могли разом сказати, оголосити всьому світу, що ми не визнаємо ці вибори, ми захищаємо конституційне право”, — зазначила вона.

Реакція світу

Про те, що результати парламентських виборів у Грузії не можна визнавати, заявили й голови у закордонних та європейських справах Німеччини, Литви, Естонії, Латвії, Ірландії, України, Польщі, Канади, а також віцеспікер парламенту Швеції і один євродепутат. Про це повідомляє “Європейська правда”.

“Кандидатів залякували і погрожували, зловживали державною владою, купували голоси. Звіти міжнародних місій спостерігачів за виборами чітко підтверджують це. Таким чином, спостерігається значна фальсифікація виборів, в тому числі через залякування та підкуп виборців у день голосування”, – йдеться у заяві.

Також у заяві вимагають персональних санкцій проти осіб, відповідальних за “нечесний вплив на вибори, залякування та погрози на адресу опозиції та громадянського суспільства”.

“Ми дуже стурбовані “білорусизацією” країни. Якщо керівна партія та її лідер підкріплять свої заяви діями, існує загроза переслідування та заборони опозиції, незалежних ЗМІ та критично налаштованих неурядових організацій. ЄС повинен чітко дати зрозуміти керівній партії, що він не погодиться з цим, і в цьому випадку відбудеться повне розірвання відносин”, – додали євродепутати.

Контекст

Парламентські вибори у Грузії 26 жовтня вважають вирішальними для подальшого курсу країни. Прокремлівська “Грузинська мрія” олігарха Бідзіни Іванішвілі фактично загальмувала європейську інтеграцію країни. Партія вела виборчу кампанію, акцентуючи на тому, що вибір на користь опозиції означатиме війну для Грузії, як це сталося в Україні. При цьому партії опозиції вперше за тривалий час об’єднали зусилля.

Вибори-2024 в Грузії вперше проходили повністю за пропорційною системою.

Під час голосування було зафіксовано вкиди пачок бюлетенів та інші фальсифікації на користь партії влади.

Після закриття дільниць у Грузії опублікували результати двох екзитполів на замовлення опозиційних телеканалів і одного – на замовлення провладного “Імеді”. Перші два прогнозували перемогу об’єднаній опозиції з понад 50% або 48%. Водночас екзитпол центру Gorbi для “Імеді” стверджував, що за “Грузинську мрію” проголосували понад 56% виборців.

Офіційні дані від ЦВК показали перевагу “Грузинської мрії” – більш як 54%.

Читайте також:
“Вкрадені вибори”: грузинська опозиція відмовляється визнати результати й анонсувала акції протесту

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна