Чому після 25 років варто приймати колагенові добавки ℗

В організмі людини протягом усього життя відбуваються два процеси. Фібробласти, клітини сполучної тканини, синтезують з амінокислот та інших речовин білок складної будови – колаген, волокна якого разом з еластиновими волокнами утворюють позаклітинний матрикс сполучної тканини. В той же час інші клітини, фіброкласти, виробляють ферменти, що розщеплюють колагенові волокна на простіші складові, ті поступово руйнуються, утилізуються організмом, перетравлюються клітинами. Так відбувається оновлення, репарація колагену, завдяки чому він може виконувати свої функції.

Десь до 25 років ці процеси збалансовані, але потім активність фібробластів поступово знижується, продукція колагену щороку скорочується приблизно на 1%. Процес розпаду колагену теж порушується, внаслідок чого скорочується вивільнення речовин, що стимулюють синтез нового колагену. Функціональні характеристики сполучної тканини погіршується за рахунок накопичення у ній частково зруйнованих залишків колагенових волокон. Компенсувати брак ендогенного (тобто такого, що виробляється в організмі) колагену допоможуть харчові добавки, наприклад, питний колаген Perla Helsa. Такі добавки значно більш ефективні, ніж колаген, що міститься у деяких продуктах тваринного походження.

Навіщо організму потрібен колаген

Колагенові волокна, об’єднані в пучки, джгути, які між собою з’єднується еластиновими волокнами, утворюють тривимірний каркас, що пронизує сполучну тканину. Близько половини всього колагену, що міститься в людському організмі, зосереджено в органах опорно-рухового апарату – зв’язках, сухожиллях, хрящах, кістках, оболонках суглобів та м’язів. Ще 40% – у шкірі, решта – у сполучнотканинному каркасі внутрішніх органів (стромі). Цей каркас:

  • забезпечує міцність сполучної тканини, стійкість до механічних пошкоджень. Через брак колагену підвищується ризик спортивних та побутових травм;
  • підтримує м’які тканини, запобігає їх птозу, утворенню гравітаційних зморшок. З віком контури обличчя та тіла втрачають чіткість, шкіра розтягується та обвисає саме через поступове руйнування колагеново-еластинового каркасу;
  • утримує на місцях молекули речовин, що зв’язують воду. Тому при скороченні продукції колагену шкіра в’яне, витончується, лущиться, стає більш чутливою до подразнень, а суглобові хрящі поступово пересихають та руйнуються, внаслідок чого виникають болі в суглобах, обмежується їх рухливість;
  • забезпечує взаємодію між клітинами, бере участь у передачі сигналів, зокрема, у активізації процесів регенерації після пошкодження тканини.

Який колаген найважливіший

Взагалі існує 29 видів колагену, але найбільш поширеним в людському організмі є колаген I типу, що міститься практично всюди. Колаген II типу утворює матрикс хрящів, відіграє важливу роль у будові та функціонування очей. III тип міститься переважно у стінках кровоносних судин, стромі кровотворних органів, складає основу дерми плоду до народження, а у дорослих відіграє важливу роль у процесах загоєння ран. Молода сполучна тканина, що утворюється на початковому етапі рубцювання, складається переважно з нього. Волокна колагену I та III типу часто знаходяться поруч, але останніх значно менше, а протягом життя вміст колагену I типу й далі збільшується, а III – зменшується. Це одна з причин повільного загоєння ран у людей похилого віку.

Чому колаген потрібно приймати у вигляді добавок та які з них кращі

Багато хто вважає, що скорочення продукції власного колагену можна компенсувати за рахунок збагачення раціону продуктами, що містять цей білок. Основним джерелом колагену вважається бульйони на кістках з хрящами, холодець. Але вони також містять чимало жирів та інших не дуже корисних для здоров’я речовин, деяким людям протипоказані.

А головна проблема в тому, що так званий нативний колаген, що міститься в їжі, потрапляє до організму у формі макромолекул значного розміру та молекулярної маси. Організм не може напряму використати ці молекули, щоб «залатати» колагеновий каркас. Вони спочатку мають розщепитися в ШКТ на амінокислотні залишки – пептиди, потім ці пептиди надходять до фібробластів та використовуються в якості будівельного матеріалу для синтезу колагену. При цьому засвоюється та використовується за призначенням дуже незначна частка нативного колагену. Трохи краще засвоюється желатин – денатурований, частково розщеплений колаген. Але у нього чимало побічних ефектів.

Найкращі добавки містять колаген у формі гідролізату, він вже розщеплений на пептиди, які значно краще засвоюються та приблизно на 90% використовуються організмом для виробництва власного колагену.

Матеріал публікується на правах реклами ℗


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна