Розслідування Bihus.Info про стеження за ними СБУ стало переможцем Національного конкурсу журналістських розслідувань 2024

Фонд Media Development Foundation оголосив переможців Національного конкурсу журналістських розслідувань 2024. Церемонія нагородження відбулася у межах конференцій журналістів-розслідувачів від Інституту розвитку регіональної преси.

Перемогу в конкурсі здобула робота Bihus.Info «Ми їх ЗНАЙШЛИ! Спецоперація СБУ проти журналістів: обличчя, імена, наслідки». Автори розслідування – Максим Опанасенко, Леся Іванова, Денис Бігус, Аліса Юрченко, Вадим Коршенко, Анастасія Усенко, Марія Землянська.

Команду нагородили статуеткою Proxy Prize, яка символізує розкриття справжніх облич фігурантів розслідувань, які ховаються за масками. А також команда отримала сертифікат на тисячу євро.

В розслідуванні команді Bihus.Info вдалося ідентифікувати осіб, які стежили за журналістами у день їх корпоративу в січні 2024 року. Вони з’ясували, що до операції стеження залучили близько трьох десятків працівників Служби безпеки України, встановили особу координатора, а також знайшли сліди від відеокамер у готельних номерах, де відбувся корпоратив команди.

«Ця історія стала краш-тестом для нашої редакції. В професійному плані, бо нам вперше довелося розслідувати злочин вчинений щодо нас самих. І в психологічному плані, я думаю, ви розумієте, наскільки важко сидіти і думати, що ще є на тих записах. Але я вважаю, що ми цей тест пройшли і не тільки за себе, а за всіх журналістів в Україні. Нам було принципово показати, що так робити не можна», — сказала під час нагородження одна з авторок розслідування Леся Іванова.

Медіаспільнота засудила тиск та спроби дискредитації журналістів і закликала встановити причетних до стеження. Наприкінці січня 2024 року відбулася закрита зустріч країн Великої сімки з десятком журналістів-розслідувачів, де обговорювали стан свободи слова в Україні. Наступного дня після цієї зустрічі президент Володимир Зеленський звільнив Романа Семенченка з посади начальника Департаменту захисту національної державності СБУ.

Спеціальну відзнаку конкурсу здобула робота NGL.media «Тато на час воєнного стану». Автори розслідування Наталія Онисько та Назар Тузяк. Команді вручили сертифікат на суму 500 євро.

У розслідуванні журналісти проаналізували понад 30 тисяч судових справ за 2021-2023 роки щодо розлучень, після яких чоловіки залишились єдиними опікунами своїх неповнолітніх дітей. Зокрема, 30% таких рішень приймалися у Білгород-Дністровському міськрайонному суді.

Аналіз показав, що абсолютна більшість розлучень з подальшим позбавленням матері права виховання дитини на користь батька є фіктивними. Детективи НАБУ підтвердили журналістам причетність до цієї схеми трьох суддів, а також адвокатів і посередників. За такі рішення вони отримували від 3500 тисяч доларів.

Лавреати 2023

У 2023 році перемогу у Конкурсу здобула робота The Kyiv Independent «Діти для Путіна». Як Росія викрадала дітей з Маріуполя.

Спеціальною відзнакою нагородили розслідування NGL.media — «Сліпа довіра. Брудні руки, фальшиві препарати і гроші. Як 22 українці втратили зір через лікарів».

Цьогоріч конкурсу виповнилося 10 років. Його заснували після втечі диктаторського президента Віктора Януковича організації YanykovychLeaks та Media Development Foundation.

Читайте також:
Сліпа довіра. Як 22 українці на Тернопільщині втратили зір через лікарів, брудні руки і фальшиві препарати


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна