Закон “про заборону УПЦ МП” дасть 9 місяців на розрив зв’язків з російською церквою, – Стефанчук

Згідно з проєктом закону №8371, який готова ухвалити Верховна Рада, Російська православна церква в Україні буде заборонена. При цьому українські релігійні організації, які підозрюють у співпраці з РПЦ, матимуть дев’ять місяців, щоб розірвати зв’язки з Москвою”.

Про це розповів в інтерв’ю каналу ICTV в ефірі телемарафону 17 серпня голова Верховної Ради Руслан Стефанчук.

“Російська церква в Україні буде заборонена. Це чітке положення, яке передбачається в третій статті цього закону”, – сказав спікер.

Він додав, маючи на увазі очевидно так звану “УПЦ МП”, що “ті релігійні організації, які існують в Україні і якщо до них є підозра про якісь афіліацію чи співпрацю з РПЦ, то буде проводитися експертиза. Саме експерти, які займаються цими питаннями, скажуть, чи є ознака афіліації”.

За словами голови ВР, “якщо ці ознаки є, в такому випадку буде подано рішення про припинення діяльності таких організацій. Проте воно може бути оскаржене в судовому порядку”.

Руслан Стефанчук зазначив, що всі кроки та нюанси прописані, для того, щоб забезпечити конституційний лад в державі з погляду релігійних відносин; унеможливити несправедливе переслідування тих чи інших речей та дати можливість тим церквам, які хочуть відскоблитися від Москви, зробити це відповідно до канонічного права.

Як зазначив голова Верховної Ради, “у релігійних організацій буде певний період, за який вони зможуть зробити низку дій, які будуть свідчити про те, що вони вже не мають афіліації чи зв’язку з РПЦ. Тоді вже буде вирішуватися питання про припинення чи не припинення їх діяльності”.

“Ми порахували таким чином, що десь місяць на набуття чинності, три місяці, щоб Кабмін напрацював нормативну базу, після цього цілий ряд імплементацій. Тобто через дев’ять місяців організації, на які буде поширюватися закон, можуть бути визнані в суді такими, що припинили свою діяльність”, – резюмував Стефанчук.

Передісторія

Законопроєкт №83711, який забороняє так звану “Українську православну церкву Московського патріархату”, був проголосований парламентом за основу ще в жовтні 2023 року. Однак тоді він не отримав схвалення офісу президента.

Верховна Рада 23 липня 2024 року не змогла проголосувати за законопроєкт №837, через це засідання парламенту завершилося блокуванням трибуни демократичною опозицією. Попри наполягання фракції “Європейська солідарність”, керівництво Ради відмовилося ставити на голосування законопроєкт і оголосило перерву в роботі парламенту на чотири тижні.

Тепер закон наблизився до ухвалення в цілому.

17 серпня 2024 року Всеукраїнська Рада церков і релігійних організацій (ВРЦіРО) підтримала законодавчу ініціативу щодо заборони діяльності релігійних організацій, пов’язаних з Російською православною церквою.

Перед тим президент України Володимир Зеленський у відеозверненні згадав про законодавчі ініціативи, які посилюють, зокрема, духовну незалежність. Він провів нараду щодо “рішення, яке зміцнить українську духовну незалежність”.

Читайте також:
Предстоятель ПЦУ Епіфаній закликав митрополита “УПЦ МП” Онуфрія до діалогу про єдність без попередніх умов

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна