доповнено
Представниця Збройних сил України Ярослава Магучіх перемогла в секторі стрибків у висоту на Олімпіаді-2024 в Парижі. У фіналі, що відбувся ввечері 4 серпня, 22-річна легкоатлетка з Дніпра показала результат 2 м 00 см.
Висоти 191, 195, 198, 200 см Рося взяла з перших спроб. Планка на рівні 202 см із двох спроб українці не підкорилася. Із висотою 204 см Магучіх боролася вже в статусі чемпіонки Ігор, але марно.
Срібло – у австралійки Ніколи Оліслагерс (200 см із третьої спроби).
Ще одна українка у фіналі, 29-річна Ірина Геращенко, здобула бронзову нагороду з – 195 см з першої спроби (повторення найкращого особистого результату в сезоні).
Киянка розділила третю сходинку п’єдесталу з Елеонор Паттерсон з Австралії, в якої ідентична успішність.
Нагадаємо, до Олімпійських ігор у Парижі Магучіх підходила явною фавориткою, аже 7 липня там само, в Парижі, встановила новий рекорд світу – 210 см. Тоді Ярослава перевершила на 1 см світове досягнення болгарки Стефки Костадінової, що трималося 37 років.
Це друга олімпійська медаль Магучіх. На Іграх-2020 у Токіо в 2021 році вона здобула бронзу, взявши планку на висоті 200 см. Після того сержантка ЗСУ вигравала чемпіонати світу на відкритому повітрі (2023) і в приміщенні (2022, 2024), а також по дві першості Європи; двічі ставала чемпіонкою Діамантової ліги.
Медалі Магучіх і Геращенко стали четвертою і п’ятою нагородами для України на Олімпіаді в Парижі. Тепер у нас в активі два золота.
ДОПОВНЕНО. Цього ж вечора 23-річний представник Дніпропетровщини Михайло Кохан здобув бронзову медаль у метанні молота на Олімпіаді – 79,39 м.
Відтак сьогодні в активі наших легкоатлетів аж три медалі.
Наразі наша збірна посідає 17-те загальнокомандне місце – 6 (2+1+3).
Сайт Суспільного мовника напередодні фіналу видав матеріал про Ярославу Магучіх, який ми републікуємо зі скороченнями:
Ярослава Магучіх — головна фаворитка на перемогу в стрибках у висоту на Олімпійських іграх-2024, що тривають у Парижі. У свої 22 роки українка вже досягла вершини на рівні чемпіонатів світу і Європи та Діамантової ліги, а за місяць до Олімпіади зробила те, що не вдавалося жодній атлетці: стрибнула на 2.10 метра, встановивши світовий рекорд.
Здобутки Магучіх зростали впродовж усього олімпійського циклу, а разом з тим — і її статус однієї з головних фігур українського спорту. Якщо після Токіо-2020 на неї звалилася критика через інцидент з росіянкою Ласіцкене, то зараз Ярослава — одна з тих атлеток, які регулярно нагадують про війну та виступають проти допуску до змагань таких, як Ласіцкене.
До своєї першої Олімпіади 19-річна Рося підходила вже у статусі віцечемпіонки світу-2019. В олімпійський рік вона встановила національний рекорд і рекорд сезону — 2.06 м — у приміщенні, а на відкритому повітрі стрибала до 2.03 м. Проте на Іграх у Токіо Магучіх, яка напередодні підвернула гомілку, посіла третє місце: зупинилася на планці 2.00 м і поступилася представниці ОКР Марії Ласіцкене та австралійці Ніколі Оліслаґерс.
Тоді деяких українців обурило, що Магучіх зʼявилася на спільному фото з володаркою титулу Ласіцкене, яку та раніше називала своєю кумиркою. Пізніше українська спортсменка пояснила, що це не було “проявом політичної позиції”: “Ми просто привіталися за олімпійською традицією. Дуже шаную воїнів, які змагаються за те, щоб ми могли виступати на міжнародній арені”.
Після початку повномасштабної війни Ярослава визнала, що “шкодує” про ту світлину. “Це частина мого життя, і це був досвід, який зробив мене ментально сильнішою, – поділилася атлетка. – Це сталося, і я не можу цього змінити”.
Повномасштабну війну Магучіх зустріла в Дніпрі й звідти ж у березні вирушила до Белграда на перші змагання після вторгнення Росії — чемпіонат світу в приміщенні. Тоді Ярослава казала, що прагнула не просто перемогти на турнірі, а показати силу України. Стрибунка виграла своє перше “золото” зимових мундіалів та присвятила його “всім українцям”.
З початком повномасштабного вторгнення російські та білоруські спортсмени були усунуті від міжнародних змагань з легкої атлетики. Олімпійська чемпіонка Ласіцкене, яка має військове звання, вважала, що таке покарання є несправедливим.
Магучіх відповіла, що “не хоче бачити вбивць” на турнірах, та зізналася, що більше не вважає Марію своїм кумиром.
“Я більше не маю ідола. Тепер я виступаю з усвідомленням того, що я є кумиркою для багатьох українських стрибунів. І я хочу ставати кращою заради них”.
На основному чемпіонаті світу в Юджині Ярослава знову зупинилася за крок до “золота” й стала другою з висотою 2.02 м: після вже іншої австралійки — Елеанор Паттерсон. Та на мультиспортивному чемпіонаті Європи Магучіх усе ж виборола титул, хоч і з усього 1.95 м, та присвятила його, зокрема, партнерці по команді Катерині Табашник. За кілька днів до старту матір Катерини загинула внаслідок ракетної атаки Росії.
Як і в олімпійський рік, у 2022-му Ярославі підкорився рекорд сезону — 2.05 метра. Завершила ж рік українка першою перемогою у фіналі Діамантової ліги. Утім, цей сезон вона назвала найважчим у карʼєрі через війну.
2023 рік почався для Ярослави з трагічної звістки з її рідного міста. 14 січня Росія здійснила теракт, поціливши ракетою у сусідній від неї житловий будинок. Тоді загинуло 46 людей. Того ж дня Магучіх змагалася на турнірі у Львові, і її трусило перед стартом від новин, ділилася Ярослава з “Суспільне Спортом”. Попри важкий стан, українка одразу ж розпочала сезон зі стрибка на два метри й чемпіонства. За словами її тренерки Тетяни Степанової, Магучіх так сумувала за домом, що їй пішло на користь тренування саме в Дніпрі, куди вони тимчасово повернулися з Європи.
Окрім перемог на Європейських іграх і першості континенту в приміщенні, сезон-2023 приніс Ярославі її поки що найбільший титул — довгоочікуване звання чемпіонки світу. У Будапешті українка обійшла обох головних суперниць-австралійок і з результатом 2.01 м посіла перше місце. Україна не здобувала “золота” в цій дисципліні 24 роки: з часів Інги Бабакової.
Найкращі результати Ярослава показала на останньому старті сезону — переможному для неї фіналі Діамантової ліги, де атлетка стрибнула на 2.03 м — рекорд сезону, який розділила з Оліслаґерс. Це вперше в історії України атлетка виграла фінал серії двічі поспіль.
На шляху до Олімпійських ігор Магучіх у 2024 році перемогла на всіх змаганнях сезону, окрім зимового чемпіонату світу в Ґлазґо, на якому її обійшла Нікола Оліслаґерс. Для Ярослави це був найгірший результат року — 1.97 м. На всіх інших стартах українці вдавалося дійти щонайменше до позначки 2 м. Зокрема, на чемпіонаті Європи в Римі Магучіх стрибнула на 2.01 м і захистила континентальний титул попри пошкодження сухожилля.
Та головним хайлайтом олімпійського сезону для Росі став етап Діамантової ліги в Парижі майже за місяць до того, як це місто прийняло Ігри-2024. Саме тут 7 липня Магучіх побила світовий рекорд болгарки Стефки Костадінової (2.09 м), що тримався 37 років: з чемпіонату світу-1987. Ярослава стала першою в історії стрибункою, яка подолала планку 2.10 м, причому з першої спроби.
Про ціль побити світовий рекорд Магучіх розповідала ще у 2022 році й тоді ж почала робити перші спроби. Цю мету вона називала навіть більшою, ніж олімпійське “золото”. Ярослава передбачала, що їй знадобиться “багато років”, аби встановити рекорд, і вважала, що таким чином зможе “вписати Україну в історію світового спорту”.
“Моя тренерка казала, що, можливо, варто було б зупинитися, бо в нас попереду Олімпійські ігри, — зазначила Ярослава. — Звичайно, це важливіше, але я відчувала, що можу це зробити, і, якщо чесно, хотіла спробувати світовий рекорд. Я також відновилася після мікротравми, яку мала перед чемпіонатом Європи. Тепер я здорова, готова битися і бити вже свій світовий рекорд тут, у Парижі, де мене дуже сильно підтримували”.
“Коли я стрибнула [рекордні 2.10 метра], була щасливою. Але на наступний день щастя зникло, бо був обстріл Охматдиту, — згадує Магучіх напередодні фіналу Олімпіади-2024. — Це просто жах. На жаль, Росія продовжує атакувати навіть у період Олімпійських ігор. Про жоден мир з нею домовитися не можемо. Тому один день відсвяткувала, як стрибнула [світовий рекорд], — і все”.
Читайте також:
Україна здобула перше золото на Паризькій Олімпіаді. Харлан стала найтитулованішою
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!