Директор “Охматдиту” Володимир Жовнір після ракетної атаки Росії виступив на засіданні Радбезу ООН: текст промови. ДОПОВНЕНО

доповнено

Гендиректор київської дитячої лікарні “Охматдит” Володимир Жовнір виступив онлайн на засіданні Радбезу ООН. Він повідомив, що в момент російської атаки на лікарню 8 липня всередині перебували понад 600 пацієнтів і майже стільки ж працівників, проводились три складні операції.

Про це у вівторок, 9 липня, повідомляє “Суспільне”.

За словами Жовніра, поранені 300 людей, з них 8 — діти. Двоє дорослих загинули, одна з них — молода лікарка. Пошкоджені 24 відділення. Близько 600 пацієнтів довелось перевести в інші медичні заклади, серед них є ті, що потребують невідкладної допомоги та лікування.

Поширюємо повний текст виступу медика:

Шановні члени Ради безпеки ООН, дякую за можливість поговорити із вами сьогодні.

Мене звуть Володимир Жовнір. Я є доктором і директором “Охматдиту” з січня 2021 року. “Охматдит” означає “Центр матері і дитини”, і це найбільший український медичний центр у цій сфері. Лікарня лікує дітей з раком, захворюваннями крові з усієї країни. Щороку близько 80 тисяч дітей отримують лікування і близько 20 тисяч з них отримують надзвичайну негайну допомогу. Ми проводимо близько 13 тисяч операцій щороку. Також лікарня надає лікування для пацієнтів з інших країн.

Учора о 9:52 пролунала повітряна тривога. Лікарня зупинила роботу і почала евакуювати пацієнтів в укриття. Це досить складний процес, особливо для дітей, які перебувають у реанімації. І за два з половиною роки війни Росії проти України наш персонал зробив усе для того, щоб під час кожної атаки ми могли зберігати життя та мінімізувати смерті. На цей час учора понад 600 пацієнтів і майже така сама кількість працівників лікарні перебували у лікарні. Діти були на крапельницях, на діалізі, у реанімаціях. На додаток до цього, на момент атаки проводилися три складні операції в операційних. І те, що відбулося, поставило під загрозу життя цих людей.

О 10:42 ми почули потужний вибух. Земля затряслася і стіни затремтіли. Діти та дорослі почали кричати, плакати від страху. І їм було боляче, це було пекло. Ми вийшли у двір і побачили, що російська ракета вдарила у відділення реанімаційної терапії та хронічної інтоксикації. Частина будівлі була повністю зруйнована. Перекриття обвалилися. І ми чули як люди кричали, просили про допомогу, і ці крики долинали з-під завалів. У результаті атаки понад 300 людей були поранені, серед яких 8 дітей.

Двоє дорослих загинули, один із них був працівником нашої лікарні, це була молода лікарка. Ми евакуювали пацієнтів, які покладаються на системи підтримки життя, ми евакуювали понад 600 пацієнтів, понад 100 із них було переведено до інших лікарень. І евакуація продовжується. Наш персонал також був доставлений до лікарень, щоб надавати медичну підтримку цим дітям. Відділ травматології та відділ токсикології були повністю зруйновані. Також було знищено лабораторію.

У цілому 24 відділення зазнали шкоди, включно з 10 хірургічним відділеннями, 10 онкологічними відділеннями, 3 реанімаційних, 10 операційних, радіологічний відділ, пренатальний відділ та відділ радіаційної терапії. Ми призупинили надання медичних послуг у відділі токсикології та невідкладної допомоги. Підрозділи хірургії та травми також на паузі. Ми продовжуємо евакуацію та оцінку шкоди завданої атакою російської федерації на дитячу лікарню.

Ця атака матиме довгострокові наслідки, у пацієнтів не буде належної допомоги і наші спеціалізовані послуги з високоякісним обладнанням не будуть надаватися у найближчому майбутньому. У нас будуть серйозні довгострокові наслідки для медичної сфери щодо лікування дітей. Отже, ця атака завдала серйозної шкоди. І ще довго ми відчуватимемо її наслідки. І люди, які там перебували, відчуватимуть наслідки ще довгий час.

На підсумок хочу зазначити, що у нас лікувалися діти від раку та інших складних захворювань. І це не просто воєнний злочин — нападати на такий об’єкт і на таких людей, — це поза межами людяності. Наші лікарі та наші працівники намагалися рятувати життя цих дітей до останнього моменту під атаками та після того, як все було уражено, навіть не зважаючи на сирени.

Дякую за увагу”.

ДОПОВНЕНО. Росія намагається фізично знищити українських дітей, яких не може викрасти й “перевиховати”. Про це заявив на засіданні Радбезу ООН постійний представник України Сергій Кислиця, передає “Суспільне“.

Ракетний удар Росії по дитячій лікарні “Охматдит” у Києві, за його словами, демонструє глибоку зневагу РФ до “будь-яких мирних ініціатив, незалежно від їх походження”.

“Росія — як рак, але гірше. Вона припинить вбивати й поширювати насильство, лише коли буде нездатною робити це. Обовʼязково потрібно збивати російські ракети. Обовʼязково потрібно знищувати російські бойові літаки на їхній базах. Треба робити рішучі кроки, аби ліквідувати загрозу”, — наголосив Кислиця.

Представник Франції Ніколя де Рів’єр закликав ООН та інші міжнародні організації брати участь у документуванні воєнних злочинів РФ для притягнення винних до відповідальності.

“Ми будемо підтримувати Україну скільки це потрібно, будемо підтримувати гуманітарну діяльність, в 2024 році ми будемо надавати гроші на відновлення освіти, водопостачання, розмінування. Ми закликаємо Росію до виведення своїх військ з території України — як уже було вирішено міжнародним судом”, — заявив представник Франції у Радбезі ООН.

“Жодна дитина не повинна рости під загрозою ракетних ударів, жодна дитина не має гинути під завалами лікарні, адже це має бути безпечне місце для одужання. Кожна дитина повинна мати змогу вести безпечне життя і повертатися до нормального існування”, — заявила представниця Швейцарії Паскаль Берісвіл.
Щоб це було можливо, Росія має закінчити свою збройну агресію і відкликати свої війська з території України, додала вона.

Представник Словенії Самуель Збогар наголосив, що не можна звинувачувати в ударі по дитячій лікарні протиповітряну оборону, тому що докази свідчать про відповідальність Росії.

“Ми не повинні втрачати загальну картину того, що відбулося загалом. Те, що відбулося вчора, — це лише вершина айсберга. За останні кілька місяців відбулися численні атаки на інфраструктуру охорони здоров’я”, — сказав він.
“Це новий рівень, це показує відсутність навіть базової гуманності. Росія продовжує бити по цивільній інфраструктурі по всій Україні. Ми ще раз підкреслюємо, що збройне вторгнення Росії в Україну і анексія українських територій — це серйозне порушення статуту ООН і міжнародного права”, — заявив представник Республіки Корея Хван Чун Кук.

Представник Китаю у Радбезі ООН під час свого виступу заявив, що “сторони мають піти на поступки одна перед одною і розпочати переговори”.

Він заявив, що під час зустрічі із міжнародними лідерами китайська сторона підкреслила, що мир — в інтересах усіх сторін, а пріоритетом є “деескалація ситуації шляхом дотримання принципів непоширення зони бойових дій, непоширення інтенсивності бойових дій”.

“Були заклики до міжнародної спільноти створити умови для переговорів і діалогу між сторонами, і нехай усі країни роблять свій позитивний вклад у те, щоби цей конфлікт припинився. Китай завжди наголошував, що суверенітет і територіальна цілісність усіх країн має бути дотримана, ми маємо дотримуватися основних принципів статуту ООН і усі легітимні труднощі країн мають бути розглянуті із наданням відповідної допомоги”, — заявив представник КНР.
Представниця США Лінда Грінфілд наголосила, що атака 8 липня — це не якийсь окремий інцидент. Так, у березні 2022 року удар Росії знищив лікарню і пологовий будинок у Маріуполі. А потім був заклад у Дніпрі.

“Я можу продовжувати ще довго, але такі факти. По всій країні сотні дітей були вбиті, ще більше поранені, і мільйони залишили свої домівки через атаку Росії. Багатьох Росія примусово депортувала, вивезла, аби вони втратили свою ідентичність. Коли Путін оголосив свій план миру, я назвала його тим чим він є — чергова спроба примусити Україну до миру під дулом зброї”, — заявила вона.
І якщо хтось сумнівається, учорашня атака іще раз показує, що Путіна не цікавить мир, додала представниця США.

Представниця Великої Британії Барбара Вудвард заявила, що, свідомо спрямовуючи атаки проти цивільних та цивільних об’єктів, Росія чинить воєнні злочини. Вона додала, що, починаючи з 23 лютого 2022 року, Росія багато разів порушувала міжнародне право і статут ООН.

“Її поведінка — це сором для Ради Безпеки, особливо це стосується часу коли Росія займає крісло голови. З нашого боку, Об’єднане Королівство разом із нашими партнерами буде продовжувати дбати про те, щоб Україна могла захищатися проти цих варварських дій. І, як було зазначено в Одесі на цих вихідних, Україна отримає нову допомогу на користь своєї оборони”, — сказала Вудворд.

“За звітами від 2023 року було підтверджено убивство 80 дітей і завдання шкоди 362 дітям. Також є свідчення, що понад 160 шкіл і лікарень зазнали шкоди. Ці цифри не відображають повного масштабу впливу на дітей. Ми маємо не забувати про викрадення дітей на окупованих територіях. Вони мають бути удома та мають бути поверненні своїм рідним якомога швидше”, — наголосив представник Японії Шіно Мітсуко.

Росіянин Василь Небензя (а РФ зараз головує в Радбезі ООН) назвав виступи представників членів Радбезу ООН “дивами словесної еквілібристики”. Він заявив, що це нібито ракета ЗСУ начебто збилася з курсу і влетіла в будівлю дитячого корпусу.

“Найімовірніше в повітрі вона втратила ціль та захопила тепловий сигнал лікарні сплутавши цілі… Від ракети Х101 було би набагато більше шкоди, ніж було насправді”, — заявив Небензя.

Він також заявив, що нібито — цитата — “Банкова, тобто Офіс президента, спустили всім темник публікувати та розганяти лише дитячу лікарню Охматдит для того, щоб відволікти увагу від інших прильотів…, намагатися підняти бойовий дух армії та народу на основі ненависті до супротивника”. При цьому Небензя заявив, що нібито отримав інформацію, яку за гарячими слідами опублікували українські телеграм-канали.

Крім інших, Україну на РБ ООН підтримав також представник Сьєрра-Леоне. Виступали також Алжир, Гайана, Еквадор, Мальта, Мозамбік, Польща, США, Японія.

Виклад усіх виступів від журналіста ВВС Україна Святослава Хоменка:

Комбінована ракетна атака РФ 8 липня

Вранці та вдень у понеділок, 8 липня, Росія завдала масованих ударів по Києву, Дніпру, Кривому Рогу та інших містах України.

Внаслідок ракетного удару по Києву зафіксовано падіння уламків в Солом’янському, Дніпровському, Дарницькому, Деснянському, Шевченківському та Голосіївському районах.
Також у Києві російські терористи влучили у дитячу лікарню “Охматдит”. За попередніми даними слідчих СБУ, для вогневого ураження медустанови окупанти застосували стратегічну крилату ракету Х-101.

Загинуло двоє людей (обоє – дорослі, одна з них – 30-річна лікарка Світлана Лук’янчук). Аварійно-рятувальні роботи на території дитячої лікарні “Охматдит” у Києві завершено.

Охматдит після атаки РФ 8 липня 2024 року. Фото: Стас Козлюк / Новинарня

Також у Шевченківському районі на іншій локації (Сирець) у багатоповерховому житловому будинку був повністю зруйнований один під’їзд та пошкоджені інші. Там загинуло щонайменше 12 людей (з них 4 дітей), 18 постраждало, 7 осіб врятовано.
У тому ж районі внаслідок пошкоджень промислового об’єкта загинуло щонайменше двоє й постраждало троє людей.

У Солом’янському районі, де внаслідок російського удару було зруйновано два поверхи бізнес-центру “Домініон”, виникла пожежа: там загинуло 7 людей, ще 9 постраждали.

Близько 13:00 Росія вчинила ще одну ракетну атаку на Київ (імовірно, балістичною ракетою): спрацювала ППО, проте внаслідок падіння уламків у Дніпровському районі сталося руйнування будівлі бізнес-центру, де розташовані, зокрема, клініки “Ісіда” й “Адоніс”. Будівля пошкоджена, в клініці Adonis повідомили, що загинули п’ятеро їхніх співробітників та двоє пацієнтів.

Згодом у Київській міській військовій адміністрації уточнили, що внаслідок часткової руйнації 4-поверхової будівлі медичного центру на “Лівобережній” загинуло 9 і постраждало 5 людей.

Медцентр у Дніпровському районі Києва, де розташовані клініки “Адоніс та “Ісіда”, після ракетної атаки РФ 8 липня 2024 року. Фото: ДСНС

Також внаслідок російської атаки повністю зруйновані або пошкоджені три трансформаторних підстанції ДТЕК у Голосіївському та Шевченківському районах Києва і пошкоджені електромережі.

Крім того, 8 липня РФ масовано атакувала Кривий Ріг: загинули десятеро людей (6 жінок і 4 чоловіки), ще понад 40 — поранені.

Російської масованої ракетної атаки вдень 8 липня зазнало і Дніпро. У місті зафіксовано пошкодження багатоповерхівки та підприємства, понівечене також СТО. Загинув чоловік, є поранені.

У Повітряних силах пообіді відзвітували, що ворог завдав комбінованого ракетного удару по Україні із використанням ракет повітряного, морського та наземного базування. Протиповітряній обороні вдалось знищити 30 ворожих ракет з 38 запущених.

Читайте також:
Російська ракета була запрограмована саме на удар по дитячій лікарні “Охматдит”, – Радіо Свобода

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.