У Швейцарії відмовилися від документа, який міг мати украй небажані для України наслідки. У стислі строки його докорінно переглянули, виправивши ключові проблеми.
28 травня з Берна до усіх столиць країн-учасниць саміту передали компромісний варіант підсумкового комюніке саміту, обговорений перед тим з представниками Києва. До проєкту рішення Саміту миру, як писала “Європейська правда” у статті “Без миру та з компромісами. Які загрози несе Україні саміт у Швейцарії та чи можна їх уникнути”, було внесено невигідні для України поправки, обумовлені тиском з боку Швейцарії та держав Глобального Півдня.
Ці поправки несли загрозу безальтернативному статусу “формули миру” президента Володимира Зеленського і відкривали шлях до інших мирних ініціатив. У матеріалі “ЄП” йшлося про те, що Швейцарія, яка приймає саміт, врахувала у проєкті рішення пропозиції ключових гравців (та й сама додала кілька не дуже добрих для Києва правок) та розіслала те, що вийшло, у столиці держав-учасниць для остаточної процедури узгодження перед тим.
Цей документ, як зазначила “ЄП”, “повністю руйнує ідею Саміту миру”. Але Україна під тиском Берна і інших країн відмовилась від власних планів.
“Ключова зміна – це те, що “мирний план Зеленського” перестав бути безальтернативним або навіть ключовим документом для врегулювання війни”, – зазначається у статті. Із проєкту рішення саміту також прибрали всі пункти, які могли бути містком до “мирного плану Зеленського”, як-от перелік його пунктів, йдеться також у статті “ЄП”.
Як зазначалося, саміт сконцентрується лише на трьох вузьких питаннях (ядерна безпека, продовольча безпека та звільнення полонених), які є в українській “формулі миру”, але виконання яких не дотичне до досягнення миру. Швейцарська сторона пояснила, що такий вузький вибір зробили для того, щоби “полегшити досягнення консенсусу”. Однак це несе додаткові загрози для України, зокрема, у питанні подальшого долучення РФ до переговорного процесу і умов, необхідних для цього.
“Тобто для того, щоби Росія перетворилася з агресора на учасника мирних переговорів, потрібно втілити не визначені “заходи зі зміцнення довіри” лише за тематикою “ядерки” і морської безпеки, та щодо обміну полоненими”, – йдеться у статті.
При цьому в обсязі вимог за “ядерним блоком” Україна пішла на суттєві поступки: з проєкту рішення викреслили усі згадки про звільнення або демілітаризацію Запорізької АЕС.
Наступного дня після публікації документу, 6 червня, президент Володимир Зеленський зробив низку заяв про неприпустимість відходу від “формули миру”, зокрема в Берліні у вівторок. Паралельно почалася робота над помилками, і вже 9 червня Швейцарія розіслала усім країнам новий проєкт спільного комюніке, в якому несподівано відступила від багатьох позицій, які сама ж і просувала.
Оновлений проєкт вийшов цілком прийнятним для України, зазначає “ЄП” 13 червня. Рішення саміту лишилося незмінним за форматом і структурою. Це – двосторінковий документ, який формально, як і раніше, присвячений лише трьом пунктам з української “формули миру”: це ядерна безпека, продовольча безпека і звільнення військовополонених.
“Ці формулювання, на відміну від усіх попередніх пунктів, не є абсолютно безпечними для нас – однак вони є цілком робочими та задовільними”, – такі висновки робить автор статті Сергій Сидоренко.
“Це важливо, зокрема, для того, щоби чітко задекларувати: продовження таких атак блокуватиме участь РФ у мирних ініціативах. Також важливо, що з новими формулюваннями цей пункт синхронізується з українською “формулою миру”. А от у питанні ядерної безпеки амбітність формулювань лишилася нижчою: український план вимагає від Росії також деокупації та демілітаризації ЗАЕС, а от у швейцарському документі на це не зважилися”, – зазначається у матеріалі “ЄП”.
Наразі проєкт ще не є фінальним: існує імовірність точкових змін 13-14 червня. Джерела “ЄП” схиляються до того, що оновлена ідеологія рішення збережеться.
“Статус документа не змінився – як і раніше, йдеться про “спільне комюніке”, з яким мають погодитися усі без винятку учасники. А отже, як і попереджала “ЄвроПравда”, вища амбітність рішення означає, що частина країн “відпаде” та відмовиться від участі. Це вже відбулося”, – констатує редактор “ЄП”.
Читайте також:
На Саміті миру можуть домовитися про залучення представників РФ для переговорів, – ЗМІ
Не Байден: стало відомо, хто представить США на саміті миру у Швейцарії
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!