У Головному управлінні розвідки Міноборони України заявили про ураження 8 червня найсучаснішого багатоцільового російського винищувача Су-57 на аеродромі “Ахтубінськ” в Астраханській області РФ. Російські пропагандисти також визнають ураження винищувача.
Розповідаємо, що відомо про сам винищувач і його ураження.
Літак розробило російське дослідно-конструкторське бюро ім. Сухого. Першопочатково до розробок була також залучена Індія, але пізніше вийшла з програми.
Перший політ Су-57 було здійснено у січні 2010 року. У 2019 році Росія заявляла про початок серійного виробництва таких літаків, у 2020 році — про випуск першого серійного Су-57.
Су-57 називають винищувачем “п’ятого покоління”, хоча, як наголошує видання Defense Express, російському ВПК не вдалося вивести Су-57 на повноцінний рівень винищувача п’ятого покоління, тож таке визначення є умовним.
За даними з відкритих джерел, технічні характеристики Су-57:
Для ударів по наземних цілях Су-57 може використовувати ракети (Х-35, Х-38, Х-58УШК, Х-59, Х-69) або керовані авіабомби (КАБ-1500 — лише на зовнішній підвісці, а також КАБ-500 та КАБ-250).
У 2019 році в Росії заявляли, що ціна однієї одиниці Су-57 становить 2,236 млрд рублів (за тодішнім курсом — 34 млн доларів). Втім, уже у 2020 році заявили про вдвічі більшу вартість, а саме — 4,7 млрд рублів.
Як зазначає видання Defense Express, на початок 2024 року в розпорядженні ВКС РФ було всього до 10 винищувачів типу Су-57, що робить цей тип літака найрідкіснішим для російської армії (наприклад, носіїв “Кинджалів” МіГ-31К налічується 12 одиниць).
Вперше у війні проти України, росіяни використали Су-57 у квітні 2022 року, для ударів ракетами по об’єктах у Кіровоградській області та припортовій інфраструктурі Одещини, без заходу в повітряний простір України.
Водночас міноборони Великої Британії заявляло, що росіяни почали застосовувати свої Су-57 не пізніше червня 2022 року, і не лише для пусків крилатих ракет, але й начебто для пусків ракет “повітря-повітря” також.
Також саме ракетою Х-69, яку може використовувати Су-57, 11 квітня 2024 року Росія зруйнувала Трипільську ТЕС. Водночас з якого саме літака тоді було завдано удар і чи був це Су-57, Повітряні сили ЗСУ не повідомляли.
Російські пропагандисти визнали ураження Су-57. За їхніми словами, це стало можливим, зокрема, через відсутність укриттів від БпЛА.
Про це заявив колишній російський військовий льотчик Fighterbomber на своєму телеграм-каналі.
“За ціну лише одного цього Су-57 укриття від БПЛА можна було побудувати всім літакам ОТА країни. Зрозуміло, якщо по дорозі їх не п**дити і не роздавати відкати. І на Лаос ще залишилося б”, — зазначив він.
За його словами, до аеродрому “Ахтубінськ” долетіло три дрони, чиїми уламками й був пошкоджений Су-57. Зараз визначають, чи можна його відновити.
Військово-політичний оглядач Олександр Коваленко у своєму телеграм-каналі наголошує, що для росіян ураження Су-57 — це насамперед репутаційна ганьба, порівнянна зі знищенням А-50 або Ту-95МС.
“Можна довго говорити про те, наскільки Су-57 не відповідає класу винищувача п’ятого покоління, але в даному випадку не така важлива технічна сторона, як репутаційна. Я так не здивуюся, якщо й справді, ГУР МО України почне знищувати танки Т-14 “Армата”, які ніколи не були в зоні БД, але почнуть горіти в самій Росії. Ось, підсмажений Су-57 прямий приклад того, що нічого неможливо – ні!”, — зазначив він.
У неділю, 9 червня, у пресслужбі ГУР МОУ заявили про ураження винищувача Су-57 на аеродромі “Ахтубінськ” в Астраханській області РФ.
Про це свідчать супутникові знімки стоянки літака на ворожому аеродромі.
На знімках видно, що 7 червня Су-57 стоїть цілий, а вже 8-го біля нього зʼявились вирви від вибуху та характерні плями пожежі, що виникла внаслідок вогневого ураження.
Читайте також:
Дрони атакували нафтобазу під Бєлгородом, у Криму – знищено вороже судно: джерела розповіли про нові операції ГУР 6 червня
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!