Набув чинності новий закон про мобілізацію: що потрібно знати

Сьогодні, 18 травня, набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку”.

Відповідно до нього:

1. Під час мобілізації чоловіки віком від 18 до 60 років зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ і пред’являти його на вимогу уповноваженого представника територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК і СП) або поліцейського, а також представника Держприкордонслужби України в прикордонній смузі, контрольованому прикордонному районі та на пунктах пропуску через кордон України.

2. До 16 липня включно всі військовозобов’язані мають оновити свої персональні дані, зокрема адресу проживання, номер телефону, адресу електронної пошти. Це можна зробити через ЦНАП, ТЦК та СП чи застосунок “Резерв+”, який запустило Міноборони. Окрім чоловіків, оновити дані мають також жінки-військовозобов’язані.

3. До ТЦК та СП мають прийти чоловіки, яких раніше визнали “обмежено придатними”, та пройти військово-лікарську комісію (ВЛК).

4. Військовозобов’язані мають за викликом з’являтися до ТЦК і СП для військового обліку, медичного огляду, визначення призначення на особливий період, а також повідомляти про причини неприбуття у визначений строк, а також прибувати на збірні пункти за викликом або повісткою. Поважними причинами неприбуття за повісткою вважаються лише:

 • перешкода стихійного характеру;
 • хвороба;
 • смерть близьких родичів;
 • воєнні дії на відповідній території та їхні наслідки або інші обставини, через які не було змоги особисто прибути до зазначеного пункту і строку.

5. За невиконання обов’язків під час мобілізації ТЦК та СП має право звернутися до поліції для адміністративного затримання та доставки громадянина, направити йому рекомендований лист з відповідною вимогою. Якщо військовозобов’язаний не виконає свої обов’язки протягом 10 днів, ТЦК і СП може звернутися до суду, який може ухвалити рішення щодо тимчасового обмеження права керування транспортними засобами.

6. Право на відстрочку від мобілізації мають понад 25 категорій осіб:

 • особи, які заброньовані за органами влади та перебувають на спеціальному військовому обліку;
 • особи з інвалідністю I, II, III груп або тимчасово непридатні до служби за станом здоров’я;
 • особи з трьома та більше дітьми віком до 18 років;
 • одинокі батьки;
 • усиновлювачі, опікуни сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування;
 • особи які доглядають за хворими членами сім’ї;
 • військовозобов’язаним 1 ступеня спорідненості сім’ї, де є члени з інвалідністю I, II груп;
 • членам сімей, де є загиблі або зниклі безвісти під час антитерористичної операції та інших оборонних заходів, членам сімей загиблих Героїв України з-поміж Небесної сотні;
 • особи, які навчаються за денною чи дуальною формою освіти, науковці та науково-педагогічні працівники;
 • посадовці державних органів, народні депутати, судді, члени уряду, працівники органів місцевого самоврядування та інших державних установ;
 • дипломатичні службовці, державні службовці у сфері кібербезпеки та IT (апарат ВРУ, КМУ та ОПУ).

7. Військовозобов’язані можуть бути прийняті на військову службу за контрактом за їхньою згодою, навіть якщо вони входять до категорії осіб, які мають право на відстрочку.

8. Бронюванню підлягають військовозобов’язані:

 • у державних органах, органах місцевого самоврядування категорії “А” (усі), “Б” і “В” (до 50%);
 • у національних органах безпеки, правоохоронних органах, судах, установах правосуддя та інших державних службах;
 • на мобілізаційних підприємствах і критично важливих для економіки й оборони, включно з кінцевими бенефіціарними власниками.

9. Передбачено запровадження базового військового вишколу і виключення строкової служби, а також можливість добровільного прямого призову військовозобов’язаних у військові частини через рекрутинг. Військову підготовку мають пройти придатні за станом здоров’я громадяни України чоловічої статі (жінки добровільно), віком від 18 до 25 років. Базова військова підготовка в мирний час та в особливий період триває до 5 місяців. Під час воєнного стану — до 3 місяців.

6. На час дії воєнного стану передбачено можливість залучення громадян до оборонних робіт та виконання мобілізаційних завдань, а також надання майна, будівель чи транспорту ЗСУ чи іншим військовим формуванням, чи силам цивільного захисту з компенсацією від держави. Повернення транспортних засобів власнику здійснюється протягом 30 календарних днів з моменту оголошення демобілізації. Порядок компенсації шкоди, заподіяної транспортним засобам внаслідок їх залучення під час мобілізації визначає Кабінет Міністрів. Не підлягає передачі ЗСУ транспорт, що належить громадянину за відсутності у нього права власності на інші транспортні засоби.

7. Закон гарантує соціальний захист військовослужбовцям і збереження грошових виплат тим, хто проходить тривале лікування, зокрема за кордоном. А також надає право військовослужбовцям, які уклали перший контракт на проходження військової служби, отримати сертифікат на купівлю транспортного засобу.

8. Передбачена виплата одноразової грошової допомоги членам сім’ї військовослужбовця в разі його загибелі (смерті) в період дії воєнного стану в розмірі 15 млн грн.

Читайте також:
Міноборони запустило застосунок “Резерв+”: військовозобов’язані мають два місяці, щоб оновити дані

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна