У Вінниці родина загиблого військового Миколи Рачка відкрила книгарню в пам’ять про нього

У Вінниці родина загиблого на фронті журналіста, філолога, військового Миколи Рачка відкрила книгарню-кав’ярню «Герої».

Про це розповіла подруга Миколи Рачка Ірина Шеремета.

Книгарню відкрили батьки і сестра Миколи Рачка Антоніна Люлька.

Відомо, що Микола Рачок мріяв про книгарню-кав’ярню і писав про це у своїх щоденниках. Після поховання Миколи родина вирішила втілити його мрію в життя.

«У нас навіть не було думки такої, що ми цього не зробимо. Ми розуміли, що ми в пам’ять про нього будемо втілювати його бажання в реальність. І поступово будемо робити всі 21 побажання, записані у його щоденниках», — повідомила Антоніна Люлька, пише “Читомо”.

Книгарню відкрили на виплати за загиблого військового-члена родини від держави. Антоніна Люлька повідомила, що шукати приміщення родина почала ще коли отримувала виплату частинами. «Для нас було принциповим його не орендувати, а саме викупити. Саме тому ми продали квартиру, доклали гроші, які отримали від держави, і викупили це приміщення. І перестрахувались, щоб його мрія здійснилась, і щоб вона жила довго і гарно. Це його книгарня, його приміщення, тут все для нього і про нього. Сподіваюсь, що він сидить зараз і посміхається галантно, слухаючи то все… » — каже сестра Миколи Рачка.

За її словами, дизайн-проєкт почали робити заздалегідь, тому на купівлі приміщення він був уже готовий. Книжки у книгарні «Герої» продають за рекомендованою роздрібною ціною, адже вони всі викуплені, а не отримані від видавництв на реалізацію.

Ми тут днювали і ночували. І живемо цим. У кожного була своя частинка роботи. Ми з мамою більше видавництвами займались, планували, як воно має бути, і мама вникала в усі документальні моменти. Я шукала дизайнерів, щоб підібрати меблі. А тато – електрика, інші роботи.

За словами Антоніни Люльки, вона й мама підбирали видавництва й купували книжки, Антоніна шукала дизайнерів, тато займався проведенням електрики тощо.

«На одній з лекцій на Книжковому Арсеналі сиділа поруч з Олексієм Ерінчаком. А до того за 2 години я снідала в нього в книгарні “Сенс”. З цією книгарнею мене познайомила Коліна подруга. Вона мені сказала, що там класно, і ми маємо туди піти обов’язково, тому що ідея потужна, втілення круте, нам це буде корисно. Сидячи на одній лекції поруч із Ерінчаком, я так хотіла запитати його поради, але посоромилась. І розповіла все це подрузі. А через кілька днів Олексій в себе на сторінці у фейсбуці пише, що відчуває неймовірну потребу поділитись досвідом відкриття книгарень. Я йому написала у месенджер, а моя подруга Юля дала мені його номер. Ми списались і поспілкувались по відеозв’язку. Олексію наша ідея сподобалась і він сказав, що допоможе. Потім він нас сконтактував з Іриною Дзюбою, яка працює в книгарні “Сенс”, і вона приїхала до нас до Вінниці. І далі ми уже із нею радились по різних питаннях. А Іра нас консультувала, розповідала про ті помилки, які робили вони, щоб ми не зробили те саме. І зараз ми дуже чекаємо їх у гості, щоб “Сенс” приїхав до “Героїв”, бо є люди, якими ти надихаєшся. І це про Олексія та Ірину», — розповідає Антоніна Люлька.

За її словами, у книгарні щотижня проводитимуть літературні зустрічі різних авторів, а також читацькі клуби. Щосуботи в книгарню запрошуватимуть письменників не з Вінниці. У планах запросити літературознавця Ростислава Семкова, який був науковим керівником Миколи Рачка. Антоніна Люлька сказала, що їй дуже важливо, щоб до книгарні приїжджали воєнні репортери й автори-військові. «Герої»  хочуть запросити побратима Миколи Рачка Івана «Фею» Полтавця.

«У Колі є чудова подруга Наталя. Він нам дуже багатьох друзів “подарував”. Наталя — балерина. Вона неймовірна, знає дуже багато мов. Вона одеситка з вишуканою українською мовою.. Це людина, яка водила екскурсії Одесою для іноземців. Зараз вона у Слов’янську, а спочатку працювала на Херсонському напрямку. Уже третій місяць працює в Слов’янську: стабілізаційні пункти, волонтерка, приїзди журналістів, статті для датських  й німецьких видань… І я розумію, що коли вона приїде, вона може і про Колю розказати як близька подруга, і може розказати про те, що вона там бачила. Я таких людей сюди дуже хочу.  Його оточували такі круті люди… Ми дуже багато про цих людей дізнаємося вже постфактум. Тому що про людину можна сказати з оточення цієї людини. Колю багато хто знає. Його люблять. І ми не дамо забути. Я буду розказувати про нього дуже багато. Мені хочеться, щоб про нього знали», — каже Антоніна Люлька.

Напередодні відкриття відбувся вечір пам’яті Миколи Рачка, куди запросили його друзів.

Окрім Антоніни Люльки, працівники книгарні — Максим, друг Миколи з часів строкової служби, Анна й Еля.

Серед книжок в асортименті книгарні — сучасна українська література, «Неканонічний канон» від «Віхоли», есеїстика, репортажі, книжки видавництв Жупанського, Vivat, «А-ба-ба-га-ла-ма-га» і «Човен».

У книгарні є підземний рівень із маленьким залом, де розміщений стіл з 6 стільцями і полиці з дитячою літературою, українськими коміксами. Біля каси один зі стелажів є вітрина одного видавництва, наразі тут книжки видавництв «Портал», наступний у чрзі — «Смолоскип».

Микола Рачок — журналіст, філолог, військовослужбовець 58-ї окремої мотопіхотної бригади імені гетьмана Івана Виговського. Магістр літературознавства, випускник Києво-Могилянської академії, випусковий редактор журналу «Куншт», очільник новинного відділу порталу про авто «InfoCar».

Пішов на фронт після початку нової фази російсько-української війни. Загинув у липні 2022 року під селом Покровське на Донеччині у бою з ПВК «Вагнер».

Читайте також:
“Де українські ремарки? Цінуйте їх, поки живі”. Історії шістьох наших письменників, які воюють

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.