Історик В’ятрович вважає, що День УПА слід залишити 14 жовтня. З ним не погоджуються

доповнено

Історик, колишній голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович вважає, що, незважаючи на перенесення свята Покрови і Дня захисників і захисниць України на 1 жовтня, День Української повстанської армії слід залишити 14 жовтня.

Про це він написав у фейсбуці напередодні 1 жовтня.

“День створення УПА – 14 жовтня, бо це історична дата, а не релігійне свято. Вона не переноситься через зміни церковного календаря”, – аргументував історик і політику.

При цьому В’ятрович поширив у фейсбуці фотокопію тексту постанови Української головної визвольної ради від 30 травня 1947 року, в якій ідеться про те, що “для зафіксування історичного моменту” – постання на Поліссі 1942 року перших збройних відділів УПА – “визначається день 14 жовтня 1942 року днем повстання УПА”.

“Для вшанування цього моменту день 14 жовтня, що збігається з історичним козацьким святом Покрови, вводиться як святковий день УПА”, – сказано в постанові.

Не всі користувачі соцмережі погодилися з таким трактуванням. Багато коментаторів назвали твердження В’ятровича спірним.

“Із самого документа видно, що 14 жовтня було взято [як День УПА] саме тому, що це свято Покрова, яке традиційно вшановувалося козацтвом. А «перші збройні відділи» постали «у місяці жовтні» – тобто без визначення конкретної дати”, – прокоментував митрополит Євстратій (Зоря), речник Священного синоду ПЦУ.

В’ятрович на це парирував: “Не лише тому. Були історичні події, не повʼязані зі святом”.

Згодом Володимир В’ятрович доповнив свою аргументацію в новому дописі: “Дата 14 жовтня в контексті створення УПА – не лише символічна прив’язка до Покрови. Німці в 1942 році вже 16 жовтня звітували, що “націоналісти вперше зібралися в районі Сарн”, а саме там творилися перші відділи УПА”.

Редактор “Історичної правди” Вахтанг Кіпіані наполягає на тому, що знакових подій саме 14 жовтня 1942 року не відбувалося.

“Я прочитав більше двадцяти річників “ШП” (“Шляху перемоги” – газета ОУН (б) – “Н”). Не пригадую, щоб ветерани УПА пишались або бодай постійно апелювали саме до подій цього дня. На відміну від “датських” подій Крут, Базару, 30 червня, смерті Коновальця тощо”, – зазначив він.

Як відомо, донедавна на православне свято Покрови Пресвятої Богородиці, 14 жовтня, припадали також День захисників і захисниць України (запроваджений 2014 року), День українського козацтва та День УПА. Через реформу церковного календаря в Україні, яку провели ПЦУ й УГКЦ, з 2023 року святкування Дня захисників перенесено на 1 жовтня. Було відкориговано дати ще кількох державних свят.

Читайте також:
В ЗСУ з’явився батальйон Євгена Коновальця: президент вручив почесні найменування і відзнаки

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна