Що робити при ураженні бойовим фосфором: поради лікаря

Іван Черненко,
лікар-анестезіолог, автор книги “Сміх в кінці тунелю. Нотатки українського анестезіолога”

(FB)

Повторю свій допис про опіки фосфором, бо знову несеться про соду і іншу фігню. Ще раз повторюю – ніде, в жодних адекватних рекомендаціях немає “соди для обробки ран” .

Будь ласка, не поширюйте пости, де пропонують при опіках фосфором рани содою обробляти.

Короткий алгоритм:

 • Евакуація із зони ураження проти вітру від джерела горіння фосфору6 
 • Не чіпати фосфор/постраждалого голими руками 
 • Промити рану проточною холодною водою протягом  15 хв /або накласти на рану вологу марлю
 • Зняти з постраждалого одяг 
 • Загорнути ковдрою постраждалого
 • Контролювати прохідність дихальних шляхів 
 • Транспортувати в госпіталь

Пояснення:

1.Пам’ятаємо про свою безпеку.

 • не чіпати видимі частинки фосфору голими руками, бажано захистити руки хімічностійкими рукавичками.  В ідеалі використовувати хімічностійкий  ЗІЗ типу А в зоні ураження.
 • зазвичай горіння фосфору супроводжується утворенням їдкого газу, який може подразнювати дихальні шляхи. Бажано використовувати повнолицеві респіратори/протигази ( CBRN full-face-piece SCBA або аналоги), якщо надаєте допомогу в зоні ураженні. Як варіант евакуювати постраждалого в безпечне місце рухаючись проти вітру від джерела ураження.

2.Місце опіку обробіть  проточною холодною водою, бажано не менше 15 хв. Намагайтесь лити воду таким чином, аби бризки не потрапляли на вас. Також уникайте потрапляння бризків/розтікання води  на здорові ділянки шкіри постраждалого – це може збільшити площу ураження.  Фосфор  вимивається  водою і може потрапити з водою на вас, або на здорові ділянки шкіри постраждалого.

! Якщо немає можливості змити фосфор водою – накладіть на рану марлю/ бинт змочений водою/фізіологічним розчином. Це закриє доступ повітря до фосфору і припинить його горіння. В крайніх випадках використовуйте вологу землю/пісок.  Завдання закрити доступ повітрю.   

3.Після обробки рани водою – все рівно накладіть вологу марлю. Залишки фосфору можуть повторно займатися.

4.Для виявлення частинок фосфору можна використовувати лампи Вуда(ультрофіолет).  Видимі частинки фосфору не намагайтесь прибрати незахищеними руками. Бажано або змити залишки фосфору, або прибрати їх пінцетом, помістивши залишки в холодну воду/присипати вологою землею і т.д., аби унеможливити подальше горіння. Або закрити вологою марлею, поки не буде належних умов для надання допомоги.

5. Категорично забороненно використовувати для обробки рани/знезараження шкіри будь-які мазі на жировій або олійній основі –  фосфор жиророзчиний, це покращить всмоктування фосфору і призведе до більш важкого системного впливу.

6.Після обробки рани зніміть з постраждалого одяг, на ньому можуть бути частинки фосфору.  Накрийте постраждалого ковдрою, пам’ятайте про можливе переохолодження.

7.Обробіть всю шкіру постраждалого мильним розчином/або проточною водою. Зазвичай цей пукнт виконують на стаціонарному етапі, або в пункті сортування, де є умови для проведення дезактивації.

8.У разі ураження дихальних шляхів, контролюйте прохідність дихальних шляхів, за можливості дайте постраждалому кисень

9.У разі проковтування фосфору – не визивайте рвоту. Лікування ідентичне, як при системному впливі.

10.У разі потрапляння фосфору в очі. Дії ті самі: промити водою, накласти вологу марлеву пов’язку, не тиснучу.

На госпітальному етапі

 1. Провести дезактивацію залишків фосфору на шкірі постраждалого. Зняти весь одяг, якщо це не зробили раніше.  Помити постраждалого проточною водою, або мильним розчином. Попередньо закривши рани вологою марлею, аби зменшити потрапляння в рану бруду.  Пам’ятати про свою безпеку.   Використовуйте ЗІЗ.
 2. Контролюйте рівень кальцію, велика ймовірність розвитку гіпокальцеімії. Ввести препарати кальцію.
 3. У випадку судом використовуйте бензодіазепіни.
 4. Інфузійна терапія за показами. Велика ймовірність розвитку шоку через системний вплив фосфору.
 5. При проковтуванні фосфору не викликайте рвоту. Може знадобитися дезактивація рвотних мас/калових мас, в яких можуть зберігатися залишки фосфору.  При проковтуванні фосфору рвотні/калові маси можуть призводити до повторних опіків.
 6. Подальше лікування опіків стандартне

Рекомендації CDC: https://www.cdc.gov/…/emergencyresponsecard_29750025.html

Рекомендації МОЗ: https://academy.nszu.gov.ua/…/36281-dn_506_20_03_2022…

Читайте також:
Росіяни б’ють по Бахмуту запалювальними та фосфорними боєприпасами, – ГШ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна