Україна хоче продовжити “зернову угоду” і переглянути умови, – уряд

Україна хоче розширити угоду про експорт через Чорноморську зернову ініціативу, включивши більше портів і товарів.

Київ сподівається, що наступного тижня ухвалять рішення про продовження “зернової угоди” принаймні на рік.

Про це заявив заступник міністра інфраструктури Юрій Васьков в інтерв’ю Reuters, опублікованому в середу, 9 листопада.

“Ми сподіваємося, що не пізніше наступного тижня від наших партнерів Туреччини та ООН ми знайдемо розуміння, і весь ринок також матиме чіткий сигнал щодо подальшого функціонування та продовження ініціативи”, – наголосив Васьков.

Він нагадав, що 19 листопада спливає термін дії угоди, яка дозволила поставити на зовнішні ринки близько 10,5 млн тонн українського продовольства, в основному зерна, з моменту її укладення в липні за посередництва Туреччини та ООН.

За словами урядовця, Україна запропонувала Туреччині та ООН продовжити угоду щонайменше на один рік, а також розширити угоду на порти півдня Миколаївської області, яка забезпечувала 35% українського експорту продовольства до вторгнення РФ.

Україна, окрім цього, вимагала впорядкувати обов’язковий огляд суден, які перевозять продовольство, оскільки Київ вважає, що Росія навмисне гальмує перевірки, щоб зменшити швидкість експорту, зазначив він.

“Ми вже (…) вимагаємо впорядкувати перевірки або скасувати перевірки суден, що відійшли, тому що це безглуздо. Або збільшити кількість інспекційних груп”, – сказав Васьков.

За його словами, інспектори Спільного координаційного центру, який курує угоду, проводили лише 12 перевірок на день, а необхідно було 25-30 перевірок.

“Коли Туреччина та ООН провели власні інспекції, вони довели, що можна проводити понад 40 інспекцій на день. Тепер, коли Росія повернулася… ми знову маємо загалом 12 інспекцій на день. Вони не пояснюють (причину затримок, – “Н”), але і не приховують, що роблять це для того, щоб ускладнити роботу коридору”, – сказав заступник міністра.

Крім того, він зазначив, що ані ООН, ані Туреччина не повідомили Києву про висунуті Росією умови продовження угоди. Москва після припинення участі в ініціативі та повернення до неї, заявила, що отримала гарантії, що зерновий коридор не використовуватиметься у військових цілях. В ООН заявили, що продовжать працювати над полегшенням умов для експорту російських добрив.

Васьков наголосив, що Київ виступає за виключно мирне використання зернового коридору, а чинна угода передбачає експорт добрив. Однак наразі не було жодної заявки від суден, які б хотіли перевезти аміак з українських портів.

“Україна підтверджувала і підтверджує, що зерновий коридор тільки для суден, які беруть участь в ініціативі – як у минулому, так і в майбутньому”, – сказав він.

Читайте також:
Туреччина пропонує продовжити дію “зернового коридору”

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна

[sendpulse-form id="91944"]