“Центр громадянських свобод” прокоментував отримання Нобелівської премії миру разом з білорусами й росіянами

Лауреати Нобелівської премії миру від України  – ГО “Центр громадянських свобод” – закликали не розцінювати нагородження їхніх колег із Росії та Білорусі як застосування радянського наративу про “три братні народи”.

Про це під час пресконференції в суботу, 8 жовтня, заявила голова громадської організації “Центр громадянських свобод” Олександра Матвійчук, коментуючи присудження Нобелівської премії миру також білоруському правозахиснику Алесю Бяляцькому та російському товариству “Меморіал”.

Вона підкреслила, що ця відзнака належить всім українцям, які борються за свободу і демократію.

“Ми не розцінюємо і не маємо розцінювати цю відзнаку, яка по праву належить всім людям в Україні, які борються за свободу і за демократію, як радянський старий наратив про братні народи.

Це історія про опір спільному злу і про те, що правозахисники в різних країнах вибудовують між собою горизонтальні зв’язки, щоб розв’язувати проблеми, які не мають державних кордонів. Вона тягнеться з часів гасла “За нашу і вашу свободу”, яке зрештою призвело до розвалу Радянського Союзу, яке знову стало актуальним і призведе до розпаду оновленої Російської імперії”, – сказала Матвійчук.

“Меморіал” складається із величезної кількості людей, які вирішили для себе зробити те, чого Радянський Союз боявся найбільше – у 1987 році вони створили організацію, яка взялася за те, щоб злочини сталінського періоду стали видимими. Українці, особливо дисиденти, знають, як багато цвіту нашої нації загинуло саме в тих таборах”, – додала виконавча директорка Центру громадянських свобод Олександра Романцова.

Вона згадала Юрія Дмітрієва – дослідника історії політичного терору в СРСР, який нині також є політв’язнем.

“Юрій Дмітрієв – людина, яка дослідила Сандармох – місце, де майже 10 тисяч людей 58 націй були розстріляні НКВД. Це вся сім’я Крушельницьких, Микола Куліш, Лесь Курбас. Це наші імена, про які ми дізналися завдяки тому, що “Меморіал” безпосередньо вів судові справи, щоб людей допустили до архівів КДБ”, – сказала Романцова.

Також правозахисниця заявила, що “Меморіал” почав документувати воєнні злочини росіян ще під час війни у Чечні. На її думку, якби у той час “ми і світова спільнота почули про воєнні злочини російських солдатів у Чечні, можливо, сьогодні б їх не було в Україні”.

Читайте також:
Не Зеленському, але й Україні: визначені лавреати Нобелівської премії миру-2022

Банкова зреагувала на Нобелівську премію миру для представників РФ та РБ

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.
[sendpulse-form id="91944"]