У Запоріжжі археологи досліджують кораблі, що затонули в Дніпрі

 

У Запоріжжі триває зимова підводна експедиція, під час якої археологи проводять обстеження затонулих кораблів різних епох з метою занесення їх до Реєстру нерухомих пам’яток України.

Про це розповів керівник експедиції заслужений працівник культури України, кандидат наук, завідувач відділу охорони пам’яток національного заповідника Хортиця Дмитро Кобалія, передає “Укрінформ”.

Роботи стартували 25 лютого і триватимуть до 2 березня.

“Експедиція, яка має назву “Хортиця-Скуба” проводиться взимку, бо зараз видимість у воді складає 4-5 метрів і є можливість нормально відзняти кораблі, що затонули, зробити моделі, вивчити конструкцію, описати їх. Після отримання тривимірних моделей планується підготовка пакета документів для занесення об’єктів до Реєстру нерухомих пам’яток України з метою надання їм відповідного охоронного статусу. В літній період працювати набагато легше, але видимість така, що ми не зможемо навіть фото зробити. Тож, ми маємо працювати взимку, температура води +1 градус, але видимість гарна”, – розповів Кобалія.

Цього року до складу експедиції входять фахівці Національного заповідника “Хортиця”, дослідники дайв-клубу “Наварекс” (м. Одеса), а також археологи з Центру підводних досліджень при Київському національному університеті ім. Т. Шевченка.

“Нас вже вдруге запрошують до Запоріжжя. Ми із задоволенням відгукуємось на запрошення колег. Кораблі, які ми досліджуємо, потребують збереження. Наразі єдиний спосіб збереження – це фіксація. Ми допомагаємо у максимально стислі строки здійснити зйомку і підготувати об’єкт до внесення до Реєстру”, – розповідає співробітник центру підводної археології Київського університету Марія Тимошенко.

За її словами, у Запоріжжі добре законсервована деревина, а матеріали, що лежать на дні Дніпра – унікальні.

Обстеження проводиться безконтактним методом, тому не є археологічними розкопками. Одеські фахівці менш ніж за тиждень зроблять тисячі фотографій, з яких вже в лабораторних умовах буде розроблена точна тривимірна модель кожного об’єкта.

Наразі археологи обстежили та зробили фотофіксацію двох об’єктів в Старому Дніпрі:

  • один з них – ймовірно затонув в кінці XIX – поч. XX ст;
  • другий – невелика шлюпка зі складу суден Дніпровської флотилії 1736-1739 рр.

Вони лежать на глибині 6-7 метрів в різних місцях. Протягом всієї експедиції археологи зробили близько 20 занурень.

“Старий Дніпро – це скарбниця пам’яток. Не завжди треба щось підіймати. Ми не можемо гарантувати, що на березі їх стан буде краще. Тому ставка робиться на безконтактні підводні дослідження”, – додав Кобалія.

Цього року експедиція проводиться завдяки допомозі меценатів.

Читайте також:
На Хортиці археологи знайшли козацькі зимівники XVIII століття

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна