“Африканський виняток”. Верховний суд дозволив визнавати документи ОРДЛО під час призначення українських пенсій

 

Верховний суд України дозволив визнавати документи, які видані так званою владою «ДНР/ЛНР» на окупованій території при призначенні пенсій. Суд дійшов висновку, що це необхідно для захисту прав мешканців непідконтрольних Україні територій.

Скандальне рішення ухвалила колегія суддів Касаційного адміністративного суду в складі Верховного суду. Колегія розглядала справу за позовом жителя Донецької області до управління Пенсійного фонду в Покровському районі, передає “Обозреватель“.

Чоловік, який ще за часів СРСР багато років працював в колгоспі, в 2016 році звернувся до Пенсійного фонду для призначення пенсії за віком. Йому відмовили, оскільки до необхідного за законом стажу роботи 15 років позивачеві не вистачило трьох років. Проблема полягала в тому, що деякі періоди роботи, зазначені в трудовій книжці, були поза обліком: десь відбиток печатки був нечіткий, десь не було запису про звільнення.

Щоб підтвердити дані трудової книжки, житель тимчасово окупованої території приніс до Пенсійного фонду уточнювальні архівні довідки. Чиновники відповіли, що ці документи не можуть бути взяті до уваги. Обґрунтували це тим, що довідки надані організаціями, які відсутні в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, а інформація, зазначена в них, “не несе правових наслідків”.

Зокрема, довідки про стаж підписали чиновники архівів, які знаходяться на території “ДНР”. Через це в Пенсійному фонді ці документи поставили під сумнів. В результаті позивач звернувся до суду.

Суди і першої і апеляційної інстанцій підтримали його і зобов’язали відомство повторно розглянути його заяву і врахувати архівні довідки “ДНР”. Пенсійний фонд оскаржив ці рішення у Верховному суді, але безуспішно. Адже Верховний суд в своїй постанові відмовив задовольнити скаргу Пенсійного фонду з таких підстав.

Згідно зі статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення” та статті 48 КЗпП, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. А за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Саме довідки з архівів надав Пенсійному фонду згаданий чоловік. Але чиновники відмовилися їх визнавати, посилаючись на те, що довідки, видані на тимчасово окупованій території, не можуть бути взяті до уваги. Суди всіх інстанцій відкинули аргументи чиновників ПФУ.

Вони виходили з того, що для документів, виданих урядами невизнаних територій, повинні застосовуватися так звані “намібійські виключення”, які використовуються в міжнародному праві.

Намібія – це країна в Африці, яка до 1990 року була окупована Південно-Африканською республікою (ПАР). У зв’язку з окупацією Намібії ПАР, в 1971 році Міжнародний суд ООН сформулював так звані “намібійські виключення” із загальних правил невизнання окупації Намібії.

Винятки полягали в тому, що видані окупаційною владою ПАР документи повинні були повсюдно визнаватися, але тільки в тому випадку, якщо їх невизнання спричинило б серйозні порушення або обмеження прав громадян.

За аналогією, “намібійські виключення” стали широко використовуватися і в інших схожих ситуаціях. Суди України почали застосовувати “намібійські виключення” для документів, виданих у “Л/ДНР”, ще з 2015 року. В основному, це відбувалося в справах зі встановлення фактів смерті або реєстрації народження дитини.

Однак, крім народження і смерті, існує безліч інших випадків, коли необхідне визнання документів, виданих в невизнаних “республіках”. Тому “намібійські виключення” починають застосовувати і щодо інших питань. В цьому випадку – в справі про призначення пенсії.

Верховний суд звернув також увагу на позицію Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Цей суд постійно застосовує “намібійські виключення” в своїй практиці.

Верховний суд посилався на справи ЄСПЛ “Лоізіду проти Туреччини”, “Мозер проти Республіки Молдова та Росії” і “Кіпр проти Туреччини”. В останній справі ЄСПЛ вказав таке:

“Зобов’язання ігнорувати, не брати до уваги дії чинних de facto органів та інститутів (влади. — Ред.) далеке від абсолютного. Для людей, які проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і тільки в інтересах жителів цієї території дії цієї влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі і цим (ЄСПЛ). Вирішити інакше означало б взагалі позбавляти людей, які проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать”.

Примітно, що рішення Верховного суду йде врозріз із рішенням Верховної Ради від січня 2018 року. Тоді парламент ухвалив закон, за статтею 2 якого будь-який документ, виданий “окупаційною адміністрацією” в “Л/ДНР”, є недійсним і не створює правових наслідків.

Як інформувала “Новинарня“, за рік Україна більш ніж удвічі скоротила виплати “переміщеним” пенсіонерам з ОРДЛО.

Читайте також:
У РФ пояснили, хто платитиме пенсію мешканцям ОРДЛО із російськими паспортами

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна