Інститут національної пам’яті ініціюватиме перегляд дат заснування Дніпра та Павлограда

 

У межах політики деколонізації України Інститут національної пам’яті ініціює перегляд дат заснування Дніпра та Павлограда на Дніпропетровщині.

Як повідомив голова Інституту Володимир В’ятрович, не можна виводити дату заснування Дніпра від часів Катеринослава російської імператриці Катерини ІІ, а Павлограда – від її сина Павла, адже обидва міста мають набагато давнішу, козацьку історію, інформує “Радіо Свобода”.

На переконання Володимира В’ятровича, Інститут національної пам’яті має на меті розробити відповідний законопроект щодо деколонізації України, передатація міст буде одним із його аспектів.

“Ми тільки розпочинаємо дискусію щодо необхідності деколонізації в Україні й ті приклади, які я наводжу, – це те, що ми вже напрацювали. Цього тижня, 14 березня, відбудеться перша публічна дискусія на цю тему. Відповідно названі мною міста – Павлоград і Дніпро – це лише приклади. Ще приклад – Одеса, яка має набагато давнішу історію, ніж кінець 18 століття. Але це лише поверхневий рівень, який ми будемо поглиблювати під час дискусії за участі істориків, експертів, людей, які мають певний досвід щодо того, як відбувалася деколонізація в інших країнах”, – зауважив Володимир В’ятрович.

За словами керівника Інституту національної пам’яті, деколонізація передбачає позбавлення в публічному просторі слідів імперського минулого, зокрема, тих, які можуть бути використані для відновлення імперії, передусім російської.

“Коли ми говоримо про позбавлення імперської спадщини, вочевидь мова йде не про все, пов’язане з періодом, коли Україна входила до складу імперій, а мова йде про ті знаки імперій, які пов’язані зі становленням цих імперій, зі знищенням української спільноти. До прикладу, мова йде про політичне, військове керівництво імперій, яке увічнене на українській території. Але поки це лише наші пропозиції, які ще потребують доповнення і, очевидно, критики”, – зазначив Володимир В’ятрович.

За його словами, цілком можливо, що з часом така політика дійде й до пропозицій щодо зміни топоніміки, пов’язаної з імперським минулим.

Нагадаємо, 21 червня 2017 року на сесії міськрада Дніпра не підтримала проект рішення про перегляд віку міста і “додавання” йому ще 252 років.

Частина депутатів піддала сумніву думку істориків щодо необхідності передатації міста, частина заявила про непоінформованість щодо теми.

Раніше історики Дніпра заявили, що знайшли докази того, що місто старше на 252 роки від своєї теперішньої офіційної дати заснування, і що воно потребує передатації, адже рік заснування Катеринослава (сучасного Дніпра) – 1776 – нав’язаний ще Російською імперією.

Насправді місто більш давнє і засноване за Доби Козаччини, вважають краєзнавці.

У 2016 році в Павлограді, названому так на честь сина Катерини ІІ Павла, виникла ініціатива щодо перейменування міста: після декомунізації, зазначали автори ідеї, має відбутись “деімперіалізація” України.

Читайте також:
Міський голова Дніпра “категорично проти” Січеславської області

Парламент визначився з новою назвою Дніпропетровської області

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна