15 кроків до свободи: в Україні почали втілювати закон про роздержавлення друкованих ЗМІ

 

В Україні почали втілювати в життя закон про роздержавлення друкованих ЗМІ, ухвалений парламентом наприкінці 2015 року.

Як повідомила “Новинарні” прес-служба Державного комітету телебачення й радіомовлення, в Держтелерадіо розробили “дорожню карту” реформування державних і комунальних друкованих медіа.
Цей документ, що називається “15 кроків до свободи”, допрацювали на своєму першому засіданні члени робочої групи з підготовки та організації реформування державних та комунальних друкованих засобів інформації, до якої входять представники Держкомтелерадіо, адміністрації президента, Національної спілки журналістів України, члени правління ВГО “Асоціація місцевої преси”.

“Дорожня карта є фактично календарним планом реформування ЗМІ, який складений для учасників першого, «пілотного» етапу роздержавлення, – інформує прес-служба ДТР. – Спільними для всіх редакцій є тільки пункти про проведення перших зборів трудових колективів і необхідність проведення сесій відповідних рад, направлення клопотань до Держкомтелерадіо про включення до зведеного переліку об’єктів реформування”.

Терміни виконання деяких пунктів для кожної редакції будуть різними, адже на проведення зборів трудових колективів редакцій дається строк до 31 березня 2016 року, інформують у держкомітеті. Тож дати зборів будуть різні, як і дати сесій районних рад, які мають бути проведені протягом місяця з дня надходження пропозицій трудових колективів.

Спільною для всіх “пілотників” стане постанова Кабінету Міністрів, якою буде затверджено перелік учасників першого етапу реформування ЗМІ. Це відбудеться після прийняття рішень всіх сесій районних, міських рад про реформування редакцій.

Далі почнеться процедура реорганізації кожної редакції-“пілотника” (проведення других зборів трудових колективів з перетворення редакцій в інші суб’єкти господарювання, державна реєстрація перетворених підприємств, перереєстрація видань тощо).

Дорожня карта є фактично календарним планом реформування засобів інформації, який складений для учасників першого, “пілотного” етапу роздержавлення.

“15 кроків до свободи” – це реальні 15 пунктів стандартного плану з роздержавлення, які слід реалізувати в кожній редакції:

 1. – проведення зборів з визначення способу та етапу реформування трудових колективів усіх редакцій комунальних та державних друкованих ЗМІ, які бажають взяти участь у реформуванні. (cт. 4, ч. 2 Закону);
 2. – рішення засновників/співзасновників про реформування (ст. 4, ч. 3 Закону);
 3. – публікація рішення співзасновників про реформування(ст. 4, ч. 5 Закону);
 4. – проведення інвентаризації майна редакції станом на 01.01.2016 (ст. 6, ч. 2 Закону, ст. 9);
 5. – направлення клопотання Держкомтелерадіо (копія – НСЖУ) та переліку майна для включення до зведеного переліку об’єктів реформування (ст. 2, ч. 2 та 3, ст. 6 Закону);
 6. – направлення співзасновникам вимоги щодо погашення боргів ЗМІ (ст. 3, ч. 3 Закону);
 7. – постанова Кабінету Міністрів України про зведений перелік учасників першого етапу реформування (ст. 2 та ст. 6 Закону);
 8. – затвердження зведеного переліку об’єктів реформування (ст. 6 Закону);
 9. – збори трудового колективу з перетворення редакції у суб’єкт господарювання (ст. 8 Закону);
 10. – проведення процедури реорганізації редакції (ст. 8 Закону);
 11. – державна реєстрація перетвореного підприємства;
 12. – укладання договору про вихід з числа співзасновників друкованого ЗМІ (ст. 7);
 13. – державна перереєстрація газети(ст. 14, ч. 4 Закону);
 14. – переукладення (укладання) господарчих угод, зокрема: на висвітлення діяльності органів влади; оренди приміщень; з обласними дирекціями «Укрпошти»; друкарнями тощо;
 15. – узагальнення результатів першого етапу реформування та внесення пропозицій (ст. 2, ч. 4 Закону).

На сайті Держкомтелерадіо у розділі “Реформування друкованих ЗМІ”, а також на сайті НСЖУ   надаватимуться коментарі та роз’яснення щодо всіх  кроків реформування, публікуватимуться зразки документів, повідомляє прес-служба профільного відомства.

Інфографіка Інституту медіаправа

Інфографіка Інституту медіаправа

Довідково
Президент Петро Порошенко підписав закон “Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації” 26 грудня 2015 року. Спершу Верховна Рада ухвалила цей акт 24 листопада, презилент наклав вето, а 24 грудня ВР вдруге проголосувала “за” з урахуванням пропозицій глави держави.

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна