У Чернігівському районному суді неповнолітню засудили до десяти років позбавлення волі за державну зраду: через Telegram вона передавала представнику РФ інформацію про місця розташування підрозділів Збройних сил України на території Чернігова та Чернігівського району.
Про це йдеться у відповідному вироку суду, який оголосили 17 березня 2026 року, пише “Суспільне.Чернігів”.
“Достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій, розуміючи суспільні небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з корисливих мотивів, добровільно прибула до місця розташування штабу військової частини, на території якої дислокується особовий склад Збройних сил України, та Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони, здійснила фотофіксацію вказаних об’єктів. У цей же день за допомогою месенджера Тelegram передала невстановленому представнику РФ фото місця розташування, а також координати їх розміщення”, — йдеться у вироку.
За даними слідства, за це неповнолітня отримала 2 000 гривень. Після цього вона продовжила виконувати завдання від представників РФ.
Своєї провини дівчина не визнала. Під час допиту в суді вона заявила, що любить свою країну і не мала на меті шкодити державі.
“Хотіла підзаробити грошей, оскільки на той час був хворий дідусь та був пошкоджений будинок і вона не хотіла просити кошти у батьків. Влітку 2023 року, на канікулах, пішла працювати офіціанткою, а навесні 2024 року, перед канікулами, підробляла в інтернет-магазині. Влітку 2024 року їй написала невідома особа та запропонувала роботу. Завдання були розклеювати листівки, фотографувати, за що вона отримувала гроші. А коли їй запропонували підпалити релейну шафу, обвинувачена відмовилась і заблокувала контакт, оскільки не хотіла шкодити”.
Також обвинувачена розповіла, що пізніше їй написала інша людина й запропонувала сфотографувати розбитий готель та військовий музей. Їй пояснили, що це для оновлення даних, тож вона подумала, що спілкується з журналістами, і виконала завдання.
“Потім завданням було виїхати за межі Чернігова за координатами. Обвинувачена поїхала за координатами на «Лебедине озеро», де почала знімати відео, і в кадрі побачила якусь військову машину. Після чого їй написали, що потрібно ще зробити фото та почекати, але обвинувачена не збиралась чекати та сіла до автомобіля таксі, й вони почали їхати, але їм перегородив дорогу автомобіль”.
З автомобіля вийшли співробітники Служби безпеки України й забрали телефон неповнолітньої. Вони викликали батьків дівчини. Коли ті прибули на місце затримання, всі разом вирушили до СБУ.
Після дослідження телефону обвинуваченої стало відомо, що дівчина сама пропонувала сфотографувати військові об’єкти. Спілкувалася вона російською.
“А військова частина підходить? Можу завтра-післязавтра туди з’їздити, там же сидять ЗСУшники”, — писала обвинувачена представнику РФ.
У суді також допитали класну керівницю неповнолітньої з ліцею №22 у Чернігові. Жінка характеризувала обвинувачену як позитивну й комунікабельну.
Мати дівчини на допиті зазначила, що всі в родині негативно ставляться до Росії, а батько дівчини служить у ЗСУ.
“6 березня 2022 року в будинок родини влучив снаряд, після цього дитина три місяці не спала вночі, кричала. Влітку 2023 року пішла працювати офіціанткою, щоб допомогти родині фінансово. Мріяла працювати в поліції. Допомагали ЗСУ, збирали кошти та речі на потреби ЗСУ. Заподіяти шкоду державі чи людям не могла, вона хотіла заробити, але не розуміла, до чого це може призвести”, — сказала мати.
Читайте також:
Бомбу збирав у готельному номері: в Харкові затримали неповнолітнього, який готував теракт у центрі міста
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!