Справжній подвиг Малюка полягає у спроможності “довгої волі”, коли операція пробивається 1,5 року, – Золотухін

Дмитро Золотухін
колишній заступник міністра інформаційної політики України (2017—2019), експерт з питань інформаційних воєн, засновник ГО “Інститут постінформаційного суспільства”

SPIDER WEB (FB)

Після п’ятирічної паузи, яка почалася зі скандалу (“Вагнергейт” – “Н”), українські спецслужби повертаються у вищу лігу абсолютно нарваних операцій “довгої волі”.

Зашкалює не тільки складність запланованих і проведених заходів. Найбільший шок викликає тривалість управлінського процесу, на кожному кроці якого могла статися невдача. Більше того, я впевнений, що несподіванки і проблеми на такому горизонті постійно траплялися, і в цьому й полягає дивовижна особливість операції “Павутина”.

Попри усі технічні та оперативні моменти вражає найбільше той факт, що визначена мета, політична воля її здійснення і управлінський процес підтримувалися протягом 18 місяців. Це тоді, коли всередині країни трапляються політичні та інформаційні “качелі” навіть в умовах війни мало не щотижня.

Довга управлінська воля всередині спецслужб – це страшна сила. І та сама ФСБ – тому чудовий приклад. Бо за 30 років царювання Путіна можна було і мавпу навчити на велосипеді їздити по вертикальній стіні.

Операція стане сюжетом для голлівудських та нетфліксівських стрічок. Василь Васильович Малюк, випускник Академії СБУ, стає в один ряд з історичними постатями українських спецслужб, починаючи з Василя Верещака та Івана Богуна.

Однак слід пам’ятати, що головне – не момент ураження і веселі відео з Оленєгорска.

Справжній подвиг Малюка полягає у спроможності “довгої волі”, коли один раз обраний шлях пробивається місяцями. Підтримувати таку волю в умовах, коли внутрішня політична ситуація характеризується змінним темпом і окремими художествами “сусідів” та навіть “підлеглих” – це дуже важко.

У цьому полягає найвища майстерність управлінця, а також тих людей, які постійно підтримували заходи на такому довгому марафоні.

Це саме те, чому ми так дивувалися операцією з пейджерами проти Хезбалли. Бо пріоритетом є не винахідливість, а саме спроможність “довгої волі”. А щоб довга воля існувала – потрібна мінімальна повага і довіра до держапарату і спецслужб.

Як завжди, значення має не тільки управлінські феномени операції, і не тільки її результати. А й міфодизайн, і творення легенди.

У зв’язку з цим досить тривожно звучить наратив про порівняння операції з Перл-Харбором. Бо причиною Перл-Харбору був провал.

Причиною успішності “Павутини” був не провал ФСБ, а майстерність та нарваність української спецслужби.

Тому це більше подібне на “рейд Дуллітла”, оспіваний у таких фільмах як “Тридцять секунд над Токіо” (1944) та “Мідвей” (2019). Він відбувся 18 квітня 1942 року, коли 16 бомбардувальників B-25 США з авіаносця USS Hornet атакували Токіо та інші міста Японії.

До цього ніхто такого не робив. Ця операція відкрила новий домен війни – бойову роботу авіаносців з важкими бомбардувальниками.

Фільм 1944 року базований на мемуарах пілота Теда Лоусона. Детально показує підготовку, виконання рейду та аварійну посадку в Китаї.

Рейд Дуліттла – перший авіаудар США по Японії після Перл-Гарбора. 16 B-25 бомбили Токіо, Йокогаму, Кобе. Малий матеріальний ефект, але великий психологічний вплив.

Дуже важливим є те, щоб на наступний день після операції, українські сценаристи почали одразу працювати над сценаріями блокбастерів, які описують “ПАВУТИНУ”

Життєво необхідним є не тільки порадіти за СБУ, але і допомогти створити і поширити метанаративи, які пояснюють, чому те, що відбулося – має епічне значення.

Рекомендую передивитися “Tinker Tailor Soldier Spy”.

Читайте також:
Офіс біля управління ФСБ, 117 дронів і операторів: Зеленський розповів подробиці унікальної операції СБУ


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна