Замість ОАСК. Зеленський підписав закон про створення в Україні двох нових судів

Президент України Володимир Зеленський у понеділок, 24 березня, підписав закон № 12368−1 про створення Київського міського окружного адміністративного суду та Київського міського апеляційного адміністративного суду.

Про це йдеться у картці відповідного законопроєкту на сайті Верховної Ради.

Згідно з пояснювальною запискою, основні завдання закону:

  • забезпечення ефективності та прозорості функціонування адміністративного судочинства;
  • усунення конфлікту інтересів;
  • мінімізація можливих корупційних ризиків у діяльності судів;
  • підвищення рівня доступу громадян до правосуддя;
  • реорганізація адміністративних судів для підвищення якості розгляду адміністративних справ та забезпечення більш справедливого судового процесу.

“Президент підписав №12368-1 про створення Вищого адміністративного суду. Це ми до кінця виконали один з прострочених маяків МВФ, де дедлайн був 31 грудня минулого року. Насправді, змінено концепцію і вирішено створити два суди: Спеціалізований окружний адміністративний суд та Спеціалізований апеляційний адміністративний суд до вищих спеціалізованих судів (як суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення Спеціалізованого окружного адміністративного суду)”, – написав народний депутат  від “Голосу” Ярослав Железняк, коментуючи закон.

Як пояснювала Фундація DEJURE, одразу два нові суди створюють замість ліквідованого Окружного адмінсуду Києва.

Створення єдиного нового вищого адміністративного суду є вимогою Міжнародного валютного фонду та Європейського Союзу. Партнери хотіли, аби новий суд був створений за тією самою моделлю, що і Вищий антикорупційний суд із залученням Громадської ради міжнародних експертів.

У DEJURE зазначили, що текст законопроєкту «ставить під сумнів ефективність добору суддів до нових адмінсудів та їхню незалежність». А також критикували те, що в законопроєкті «жодного слова про оскарження рішень органів суддівського врядування — Вищої ради правосуддя (ВРП) та Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС)».

26 лютого Верховна Рада 234 голосами проголосувала за закон про створення Вищого адміністративного суду. Железняк зазначив, що закон передбачає такий конкурс на посади суддів ВАС:

  • Вища кваліфікаційна комісія суддів України має оголосити конкурс на посади суддів протягом одного місяця після набрання чинності законом;
  • конкурси мають враховувати особливості, визначені законопроєктом, із залученням Експертної ради (протягом трьох років).

Читайте також:
Вища рада правосуддя звільнила ексочільника ОАСК Павла Вовка

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна