“Нацгвардійці мали й мають право застосовувати фізичний вплив, їхні повноваження не розширюють, а впорядковують”: у МВС прокоментували резонансний законопроєкт

Законопроєкт про внесення змін до Закону “Про Національну гвардію України” щодо вдосконалення правових засад застосування заходів примусу військовослужбовцями Нацгвардії не передбачає розширення повноважень нацгвардійців, а лише впорядковує їх.

Про це заявили у пресслужбі МВС

Відповідний законопроєкт №10311 Верховна Рада України 22 травня 2024 року ухвалила в першому читанні.

“Основні зміни стосуються саме Закону України “Про Національну гвардію України” у частині приведення його норм у відповідність до інших, уже наявних правових норм щодо виконання гвардійцями тих завдань і функцій, які вони виконують під час воєнного стану, та з урахуванням актуальних завдань, які виконує Нацгвардія зараз”, – пояснюють у МВС.

5 березня 2025 року законопроєкт розглянув та підтримав комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності за результатами підготовки його до другого читання.

У Міністерстві внутрішніх справ заявили, що, відповідно до законопроєкту, повноваження нацгвардійцям хочуть не розширити, а впорядкувати.

У МВС підкреслюють, що Національна гвардія – це складова системи МВС, яка, окрім виконання завдань на лінії фронту, має правоохоронні завдання (функції). Військовослужбовці НГУ несуть службу і на блокпостах, і залучаються до правоохоронних завдань на деокупованих та прифронтових територіях, проводять стабілізаційні заходи, а також залучаються до контрдиверсійних заходів і боротьби з ДРГ.

Відповідно, військовослужбовець НГУ має використовувати норми багатьох нормативно-правових документів одночасно та користуватися законами, які регулюють діяльність інших структур. У проєкті закону №10311 пропонується їх уніфікація в одному законі, який регулює діяльність Національної гвардії.

У МВС також зазначили, що нацгвардійці як раніше, так і зараз мають право застосовувати фізичний вплив, спеціальні засоби (гумові кийки, електрошокові пристрої), зброю, озброєння та бойову техніку, зупиняти й перевіряти авто.

“Застосування заходів примусу є крайнім заходом, який може застосовуватися Національною гвардією України у чітко визначених межах і способах, а також містить норми щодо обов’язку попередження наміру про їх застосування”, – зауважили у відомстві.

Загалом зміни в закон спрямовані на деталізацію повноважень Національної гвардії та забезпечення чіткого нормативного визначення її діяльності. Закон може зазнавати змін і доповнень на етапі розгляду та прийняття.

“Гвардійці повинні мати законні інструменти, аби протидіяти ДРГ, злочинцям, нести службу в місцях, де цього потребують люди на прифронтових районах та на звільнених територіях. Наше завдання – захист держави й безпека громадян”, – додають у міністерстві.

Читайте також:
У Генштабі розповіли, на якому етапі перебуває формування корпусної системи в Силах оборони

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна