Розслідувачі видання “Слідство.Інфо” з’ясували, що українську журналістку Вікторію Рощину, яка померла в 2024 році, жорстоко катували у російському полоні: на її тілі були ножові поранення, її били струмом, а співробітники російської колонії ховали її від перевірок.
Про це йдеться в розслідуванні “Слідства.Інфо”, “Репортерів без кордонів”, “Суспільного” і “Ґрат”.
Українська журналістка Вікторія Рощина потрапила у російський полон у серпні 2023 року. Тоді вона поїхала робити репортажі з окупованих Росією територій. Згодом стало відомо, що Вікторію Рощину утримували у слідчому ізоляторі №2 Таганрога Ростовської області РФ. А вже у жовтні 2024 року міноборони РФ надіслало її батьку — Володимиру Рощину — лист про те, що Вікторія померла у полоні.
За словами Ірини Діденко, старшої групи прокурорів Офісу генерального прокурора у справі Рощиної, українську журналістку тримали у вʼязницях, не висунувши їй жодних звинувачень.
«Слідство.Інфо» отримало свідчення співкамерниці Вікторії (ім’я не вказано з міркувань безпеки, — прим.) про те, що з нею відбувалося у катівнях та Таганрозькому СІЗО №2.
Зі слів Віки жінка розповіла, що журналістку утримували спочатку в Енергодарі (розслідувачі підтвердили цю інформацію також з іншого джерел, — ред.), потім — у Мелітополі. Йдеться про несанкціоновані місця утримання громадян, облаштовані росіянами на окупованих українських землях.
Свідка з Таганрозького СІЗО розповіла, що Вікторію катували. На тілі журналістки були ножові ран, з якими вона прибула після утримання в окупації.
«Я бачила на її тілі декілька рубців — точно на руці і нозі. У неї була ножова рана, ну, прям рубець свіжий. Між кистю і ліктем у м’яких тканинах. І рубець був десь сантиметра три», — переповідає слова Віки її співкамерниця з Таганрозького СІЗО.
Крім ножових порізів, Вікторію також катували струмом.
«Знаю, що струмом (катували, — ред.) не один раз. І вона не говорила скільки разів, але казала, що була вся синя», — пригадує полонена співкамерниця Віки, уточнюючи, що струм могли підʼєднувати Вікторії до вух.
З часом журналістка почала стрімко худнути. Вікторія відмовлялася від їжі та постійно зверталася до тюремників по допомогу.
Коли працівники СІЗО помітили, що Вікторія худне, до неї в камеру приходив начальник колонії та проводив з нею бесіди. Вона весь час наполягала на тому, щоб її звільнили, поміняли, або депортували.
«Вона постійно зверталася по допомогу. Спочатку говорила, що у неї зі шлунком проблеми, місячних не було весь час і температурило. Потім жінки помітили, що вона сильно худне. Віка важила до 30 кілограмів. Я їй допомагала встати, бо вона була в такому стані, що навіть голови не могла підняти від подушки. Я спочатку підіймала голову, Віка бралася за ручку ліжка, і тільки тоді так могла встати», — розповідає співкамерниця Віки.
Зі слів свідки, під час їх утримання була перевірка російським омбудсменом. Вікторію ховали від перевірки і переводили на інший поверх у зачинену кімнату.
Востаннє Віку бачили 8 вересня 2024 року, коли її вивели з камери в невідомому напрямку.
Журналістка “Громадського” Вікторія Рощина знімала відео та писала статті з гарячих точок на сході та півдні України.
11 березня 2022 року Hromadske опублікувало текст Рощиної, в якому вона розповідала про те, як живе тимчасово окупований Енергодар.
Потім журналістка готувала матеріали про воєнні дії в Запорізькій та Донецькій областях, планувала поїхати аж до заблокованого тоді російськими військами Маріуполя.
Перший раз у полоні росіян Вікторія Рощина побувала в березні 2022 року. 16 березня стало відомо, що Вікторію затримали, ймовірно, силовики ФСБ РФ. За даними свідків, на той момент журналістка перебувала у тимчасово окупованому Бердянську.
Росіяни утримували журналістку 10 днів, але в другій половині березня 2022 року згодом звільнили з полону. Відтоді вона продовжувала працювати журналісткою в Україні.
У серпні 2023 року Вікторія Рощина зникла безвісти вдруге під час поїздки на окуповані Росією території.
Перед тим 27 липня 2023 року Рощина вирушила з України до Польщі й мала дістатися окупованих територій на сході України (через Росію) за три дні. Після 3 серпня Вікторія не виходила на зв’язок.
Вікторія Рощина раніше працювала на “Громадське”, а потім публікувалася в “Українській правді” та на “Радіо Свобода”.
У 2022-му вона отримала нагороду міжнародного жіночого медійного фонду “За мужність у журналістиці”.
Читайте також:
РФ уперше визнала, що утримує в полоні українську журналістку Вікторію Рощину, – НСЖУ
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!