Колишній головнокомандувач ЗСУ, а нині посол України у Великій Британії Валерій Залужний заявив, що Україні потрібно впроваджувати технології, в яких вона має перевагу, зокрема це масштабування і нарощення безпілотної складової, активний розвиток роботизованих платформ і бойових наземних платформ.
А здатність України вистояти проти будь-якої майбутньої потенційної агресії РФ, за його словами, залежатиме насамперед від кількості підготовленого мобілізаційного ресурсу, готового стати на її захист.
Про це він сказав під час заходу NV “Україна змінює світ. Діалоги про можливості”.
Залужний назвав головні переваги, які має зараз Росія на полі бою. Він заявив, що нині Україна відстає на полі бою від РФ в питаннях безпілотників на оптоволокні, масовому застосуванні керованих авіабомб та в кількості людського ресурсу.
“На сьогоднішній день ми дещо відстаємо в питаннях, мабуть, розвитку технологій застосування безпілотних систем на оптоволокні, вони дійсно на сьогоднішній день росіянам дають перевагу. Ми на сьогодішній день не можем досягнути масовості у застосуванні такої зброї як керовані авіаційні бомби або захищатися від них. Відповідно, це також дає росіянам певну перевагу. Ну і третє – ми не можемо собі дозволити використовувати ту кількість людського ресурсу, який є у РФ, і платити ту ціну за оті незначні перемоги, які вони зараз мають, саме завдяки поєднанню цих трьох компонентів”, — заявив Залужний.
“Нам потрібно впроваджувати те, в чому маємо перевагу. Ви знаєте, що ми перші у світі створили безпілотні сили. Фактично, у нас зараз йде масштабування і нарощення безпілотної складової. Ми активно розвиваємо роботизовані платформи. Ми маємо бойові наземні платформи”, — зазначив ексголовнокомандувач ЗСУ.
Залужний також прокоментував запитання про те, що має змінитися в українській армії та якого розміру має бути українське військо, щоб стати запобіжником у гіпотетичній новій війні з РФ, якщо питання щодо членства України в НАТО поки «не є на столі».
«Я абсолютно вважаю, що ЗСУ були, є і будуть найнадійнішим гарантом безпеки України. Вони все одно будуть основою. Чи будуть вони в НАТО, чи не будуть — але це Збройні сили України», — наголосив Залужний.
За його словами, щоб дати оцінку необхідним змінам у ЗСУ, «треба дуже уважно дивитися на саму технологію розвитку збройної боротьби».
“А вона дуже проста: спочатку виникає якийсь технічний зразок або технічне рішення. Після нього обов’язково виникають форми, тактика, способи застосування. І тільки після цього виникає організація. Але жодним чином не навпаки. Це дуже довгий процес. Ми маємо дивитися не лише на ті технічні здобутки, які у нас зараз є, і тактику, яку ми зараз відпрацьовуємо. Нам головне виявити тенденції, до чого це йде. І оці тенденції кажуть нам про те, що скоріш за все майбутня війна і майбутні збройні конфлікти будуть трошечки іншими”, — наголосив Валерій Залужний.
За його словами, «демографія і економічний стан будуть спонукати майбутніх учасників збройних конфліктів берегти людей і рахувати свої гроші».
“А це значить, війну будуть вести дешеві засоби, скоріш за все роботи, які будуть приносити максимальні ефекти. Отже, ми ведемо мову про т.зв. війну на виснаження як нову форму війни. І тоді ми маємо дивитися на ЗСУ саме з цієї сторони, яким чином вони будуть захищатися від цієї нової війни на виснаження роботів, і яким чином вони будуть управляти всім цим. Це довгий процес і його за два-три дні, на жаль, не вирішиш. Для цього треба буде працювати і працювати, бажано в спеціальних наукових установах із залученням наших партнерів”, — додав посол України в Британії.
Відповідаючи на уточнювальне запитання про те, яким же має бути розмір українського війська, Залужний зазначив: «У мене є дуже нехороша відповідь на це запитання. Давайте спочатку вести мову про Україну. Я чомусь впевнений, що і розміри самої України будуть залежати від того, яка кількість людей буде готова її захищати. Отже, якщо ми приходимо до самого ведення війни зараз, треба бути дуже і дуже обережними. Чому — тому що ЗСУ не мають бути Збройними силами України, а українська держава має стояти окремо від них».
Саме тому, за словами ексголовнокомандувача, головне для ЗСУ наразі — це «кількість підготовленого мобілізаційного ресурсу і кількість людей, готових, у випадку чого взяти в руки зброю — як це було в 2022 році – і стати до захисту України».
«Тому ситуація може бути різною. Можливо, зараз можна провести перерахунки, і ми з вами зрозуміємо, що і половини вистачить від того, що є. Я не готовий про це казати, бо це треба рахувати», — наголосив Залужний.
Він переконаний, що найголовніше — «мати ось тут, на території України кількість підготовленого мобілізаційного ресурсу саме для довготривалої війни, яку ми бачимо зараз».
«Тому це все буде залежати від тої ситуації, до якої ми зрештою дійдемо, що реагувати на ту чи іншу загрозу. Але ще раз хочу сказати, що з точки зору держави я би більше дивився на саме на Україну безпосередньо як майбутній мобілізаційний ресурс і його готовність до захисту, а не ту кількість, яка безпосередньо знаходиться в ЗСУ. Яка, до речі, буде залежати від багатьох факторів», — резюмував він.
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!