Михайло Самусь: В оголошеній позиції нової влади США – жодної несподіванки. Що слід далі робити Україні та Європі

Михайло Самусь
заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань, директор платформи New Geopolitics Research Network

(FB)

Щодо ситуації і перспектив. Ті тези, які були проголошені вчора представниками адміністрації США і самим Трампом, були відомі задовго до американських виборів і, особливо, в подальшому. Більше того, саме ці параметри й називалися найбільш реальними рамками можливої заморозки. Тому жодного сюрпризу і жодної несподіванки.

Тепер – що далі. Це також є досить зрозумілим: Україна жодним чином не відмовляється від своїх суверенних територій (це абсолютно неможливо) і не відмовляється від вступу до НАТО (це питання потребує змін до Конституції, а це фізично важко уявити в поточних умовах).

Більше того, ці питання (території і наш зовнішньополітичний курс чи внутрішня політика) не можуть бути предметом жодних переговорів чи угод із країною-агресором. Між тим, цілком можливе припинення вогню по лінії фронту, яка складається на даний момент. Без додаткових умов чи обговорень.

Хоча є питання, які пуйлу не вдасться обійти – обмін Курської області на території України (я би пропонував обмін на ЗАЕС із прилеглими територіями) та демілітаризація Криму і Чорного моря (інакше московія в умовах заморозки на суші негайно відновить домінування в Чорному морі).

Ось тут треба дійсно попрацювати не лише з США, а й із чорноморськими країнами, особливо, з Туреччиною.

Що головне в цій ситуації для нас – зрозуміти, що ця заморозка під тиском Трампа – це період до 2-ї Великої російсько-української війни. Ця війна відбудеться з дуже високою ймовірністю, як тільки фактор Трампа зникне (і одночасно – не зникне фактор пуйла). Якщо це прийняти – тоді не буде емоційних гойдалок і вигоряння. Наш план – це підготовка до наступної війни.

А відтак – рекрутингова система має розбудовуватися активно з акцентом на мотивацію та військову підготовку всіх громадян України (створення Рекрутингового фонду – одне з питань, яке потребує реалізації), корпусна структура ЗСУ має створюватися в найкоротші терміни (із швидким ліфтом нової генерації генералів, офіцерів, сержантів), Сили безпілотних систем – розвиватися ще інтенсивніше, реформи в ОПК – здійснюватися радикально з акцентом на приватні компанії та ініціативи, військова юстиція має сформуватися в ефективну систему.

Паралельне наше завдання – нарешті розбудити Європу. США більше не захищатимуть європейців від московії. Це той параметр, який має стати центральним у формуванні системи безпеки й оборони Європи. Європейці мають сприйняти нарешті Україну як невід’ємну частину Європи, а не буфер, сіру зону чи предмет торгу з московією.

Конкретно, Європа (разом з Україною) має негайно зосередитись на будівництві об’єднаних Сил оборони Європи, включно з силами стратегічного стримування. Європейські ССС мають включати: ядерні сили стримування, систему ПРО, ударний компонент далекого радіусу дії (крилаті, балістичні ракети, ударні дрони). Крім того – власна стратегічна розвідка та система управління.

Багато роботи, насправді. Але якщо цього не зробити, європейці й далі лише стоятимуть і проситимуть, щоб їх пустили на переговори між США і московією. Не треба проситися – треба діяти.

Читайте також:
Новий глава Пентагону на Рамштайні назвав “нереалістичним” повернення України до кордонів 2014 року


〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна