У мережі рознесли фейк про несправні гранати з “мівіною” на Курському напрямку – насправді це боєприпас із порошкоподібним тротилом

В українських соцмережах, зокрема в мілітарному сегменті, поширили фейк про буцімто “неякісні” гранати Ф-1 для військовослужбовців на Курському напрямку. Як з’ясувалося, йдеться про цілком справний боєприпас іноземного виробництва, який має іншу конструкцію та принцип дії підривника. Натомість є питання до професійних знань солдатів, котрі поширили через Тік-Ток “зраду”.

Новинарня” систематизувала, як все відбувалося.

“Не зрада, а перевірка інформації”

Увечері в понеділок, 27 січня, журналіст Юрій Бутусов опублікував відео із військовими з Курського напряму, які були обурені новою партією гранат для армії.

На записі вони з обуренням демонструють “браковані гранати”, з яких висипають стружкоподібну речовину, на їхню думку, схожу на “мівіну”.

“Це напевно на вечерю нам привезли. “Мівіна”, бл***ь”, — коментують бійці, розбираючи для відео одну з гранат із нової партії. Їх називають Ф-1.

Авторам відео також не сподобалися запали для гранат, які, на їхню думку, важко вкручувалися.

Пізніше Бутусов видалив відео зі свого каналу. Проте мережею надалі гуляють десятки дописів із цим відео, які встигли завантажити інші користувачі в Тік-Тоці, телеграм-канали чи медіа.

Однією з перших зреагувала на відео воєнна кореспондентка каналу “1+1” Юлія Кирієнко-Мерінова. У своєму дописі вона підкреслила, що йтиметься “не про зраду, а про перевірку інформації”.

“Це відео прислали мені в особисті ще задовго, як воно опинилось на каналі Бутусова. Воно гуляло мережею Тік-Ток… На вигляд дійсно жесть. Але журналістам притаманно перевіряти інфу, і я пішла та й спитала у спеціалістів з фронту, чи то є брак? Виявляється, що ні. На відео – [не Ф-1, а] іноземні гранати. І те, що людина сипле на відео в руки, те, що в народі вже назвали “мівіною” – це насправді такий різновид тротилу. Працює він теж добре, тоді коли треба.

Народ, який не розбирається у зброї, тягне в маси “зраду” там, де її нема. Перевірка інформації і критичне мислення мали би врятувати від багатьох помилок”, – коментує журналістка.

Граната – румунська, “мівіна” – тротил

Низка українських військовослужбовців і ветеранів також коментують цей випадок. Як з’ясувалося, йдеться про румунську гранату, а так звана “мівіна” – різновид тротилу, до якого застосовується запал іншого типу, аніж УЗРГ у “лимонці” Ф-1.

“Як стати звіздой тік-току, якщо ти довб*йоб? Дуже просто. Наприклад, береш міну 82 мм і знімаєш відео про те, що вона не влазить у ствол британського 81-мм міномета, який твій підрозділ отримав разом зі штатними мінами. Або береш румунську гранату, висипаєш із неї тротил, попередньо виколупавши ножем пробку, і намагаєшся вкрутити туди радянський УЗРГМ. Відео треба супроводжувати дебілкуватим сміхом, або ниттям про зраду (матюки обов’язкові в обох випадках). Далі тисячі профанів репостять це відео по мережі. Всьо – ти звізда. Можеш цим пишатися, ідіот”, – пише в мережі Олександр Такул, військовослужбовець Сил ТрО (стилістика автора збережена).

Юрист, військовослужбовець ЗСУ Іван Гоменюк звертає увагу, що під час поширення такої чутливої інформації важливою є перевірка її на правдивість.

“Навіть моя крихітна фейсбучна бульбашка останнім часом сходить з розуму. Фактчекінг? Нє, не чули. Гайп? Та залюбки. Агов, люди, у вас багато вільного часу? Ну то спитайте спершу у тих, хто розуміється. Або бодай погугліть.
А ще краще – дотримуватися золотого правила “Не був – не п*зди”, – зазначає Гоменюк.

Ветеран ЗСУ, блогер та військовий експерт Андрій Шор звертає увагу на інше: “На відео з гранатами мене тригернуло. Тільки на тих, хто це розганяє. Це нормальні румунські гранати md.42, в них порошковий тротил. Запали мають бути інші, там інша різьба. Але куди сонечки їх поділи, і навіщо туди пхають УЗРГМ – інше питання”.

Дмитро Іванов теж запевняє, що з гранатами – все гаразд.

“Видали сонечкам польські гранати О23 (або румунські МАN39, по відео незрозуміло), до яких йде запал Роллана.
Ну, і все – відео, зрада, “видали браковані гранати”, “замість тротилу мівіна”. Мабуть, порошковий тротил ніколи не бачили. Та ну йбвшмть! Вчіть вже матбазу, ну!”, – пише військовослужбовець.

Додамо, що, як відомо з відкритих джерел, запал Роллана — це аналог радянського запалу УЗРГ, але відрізняється від нього влаштуванням — ударник має не лінійне переміщення, а радіальне (як курок).

Читайте також:
У мережі з’явилося фейкове відео United24, на якому Сухаревський звинувачує Маска у “провалі” Курської операції

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна