Американський підприємець Джон ЛеФевр опублікував гнівний допис у соцмережі X (Twitter), у якому натякнув, буцімто пожежі в Каліфорнії не вдається загасити через те, що місцева пожежна станція передала Україні надлишкове обладнання.
Користувачі мережі обурилися цьому: вони назвали допомогу Україні «відмиванням грошей» і задалися питанням, чому «гроші платників податків витрачаються на це». Публікацію також поширили Ілон Маск та Дональд Трамп-молодший.
Про це пише проєкт StopFake, наголошуючи, що відповідні заяви є фейком.
“Невелике пожертвування непридатного для використання обладнання пожежна станція Лос-Анджелеса зробила ще у березні 2022 року. Йшлося про шоломи, рукавиці, черевики, медикаменти тощо — аж ніяк не про потужну машинерію, яка необхідна для боротьби з вогнем такого масштаб”, – ідеться у повідомленні.
“Незрозуміло, яке відношення ця одноразова пожертва має до боротьби з пожежами в Каліфорнії на початку 2025 року. Тим більше, що загасити вогонь не вдається через низку природних факторів, таких як екстремальна посуха (сухі рослини швидше підхоплюють та поширюють полум’я) та вітри Санта-Ана: це сильні сезонні вітри швидкістю від 95 до 160 кілометрів на годину, які і розносять полум’я. Також багато осередків палають на нерівних ділянках ландшафту, що ускладнює доступ пожежників до джерел вогнища. Звісно, брак ресурсів також впливає на ліквідацію катастрофи”, – зазначає StopFake, коментуючи допис ЛеФевра.
Фахівці проєкту цитують заяву очільника пожежного відділення Лос-Анджелеса Ентоні Марроне, який на пресконференції визнав: “Ні, округ Лос-Анджелес і всі 29 пожежних департаментів у нашому окрузі не готові до такого масштабного лиха. У пожежних департаментах округу Лос-Анджелес недостатньо пожежників, щоб одночасно боротися з чотирма пожежами такого масштабу. Пожежний департамент округу Лос-Анджелес був готовий до однієї або двох великих пожеж у чагарниках, але не до чотирьох, особливо за таких стійких вітрів і низької вологості”.
Отже, наголошує StopFake, в першу чергу йдеться про кількість вогнеборців, а не про брак обладнання.
“Більш того, обладнання, яке понад три роки тому передали Україні, взагалі ніяк не допомогло би боротьбі з пожежою таких масштабів. У своєму дописі ЛеФевр “забув” згадати, що під висловом “надлишкові” мається на увазі, що передані українським пожежникам речі були здебільшого непридатні для використання в США з тих чи інших причин: деякі моделі оновили, замінили на більш сучасні або ж відправили “на пенсію” через завершення десятирічного терміну експлуатації. Однак їх цілком можна безпечно застосовувати у якості міжнародної допомоги, а особливо у кризових ситуаціях. До того ж, йшлося про шоломи, рукавиці, черевики, шланги і насадки на них, а також медичні засоби — турнікети, бинти, гігієнічні засоби тощо, а не про важку машинерію, яка б зараз зарадила ситуації в Лос-Анджелесі. Тоді допомогу для України зібрали усього за три дні, тож навряд її кількість була значною”, – пояснюють фахівці.
У Лос-Анджелесі через масштабні лісові пожежі оголосили надзвичайний стан. Площа загоряння складає принаймні 2 225 гектарів. Понад 30 000 мешканців міста змушені були евакуюватися, також відомо про загиблих.
Читайте також:
Російські війська облаштували позиції на Кінбурнській косі: вогонь знищує заповідник, — ВМС
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!