Колишній посол Польщі в Україні Ян Пєкло прокоментував критику міністра оборони Польщі Владислава Косіняка-Камиша, який обурився прапором УПА на бронетранспортері Rosomak, які Сили оборони України отримали від польського уряду.
На думку дипломата, взаємини польського та українського народів не можна постійно дивитись крізь призму Волинської трагедії.
Про це він заявив в інтерв’ю польському виданню Fakt.
“Я не знаю, чи є ці кадри або фотографії, які потрапили в інтернет, автентичними. Проросійські агенти можуть виробляти такі матеріали. Росія постійно грається з Волинню, символом Української повстанської армії, щоб розділити поляків та українців”, – каже Ян Пєкло.
Експосол Польщі в Україні вважає, що поляки не можуть заборонити українцям вшановувати своїх героїв.
“З іншого боку, ми повинні виробити певний консенсус з українцями щодо історичної політики. Ми не можемо відмовити українцям у праві вшановувати людей, яких вони вважають своїми героями. У нас теж є свої герої, на яких українці не дуже охоче дивляться”, – зазначив він.
Ян Пєкло заявив, що в українсько-польських взаєминах “не можна все спрощувати і все звалювати в одну купу”.
“Ми також не можемо дивитися на все через призму Волині. Це шлях в нікуди в наших відносинах. Слід зазначити, що Українська повстанська армія на Волині зовсім не була сильною. Значною мірою злочин був здійснений руками українських селян, яких підбурювали і заохочували до дій проти своїх польських сусідів”, – вважає дипломат.
Ян Пєкло наголосив, що “потрібно трохи вивчити історію і звернутися до джерел. Подивитися, якою була ситуація України в той час”.
“Пам’ятаймо, що вона (Україна – “Н“) знову потрапила під радянську владу, а залишки незалежності ми зберегли в так званій Польській Народній Республіці. Про це варто пам’ятати”, – коментує Ян Пєкло.
20 грудня профіль WarNewsPL, який відстежує перебіг воєнних дій в Україні, опублікував у твіттері (X) відео, на якому видно БТР Rosomak польського виробництва із червоно-чорним прапором України, що бореться, встановленим на башті під час руху.
Міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш розкритикував прапор УПА на БТРі, назвавши це “провокацією”.
“Прапори УПА на бронетранспортерах Rosomak, які Польща постачає українській армії, – це провокація, якої не повинно бути. Я доручив терміново зв’язатися з українським аташе у Варшаві для з’ясування цього питання”, – написав Косіняк-Камиш у твіттері.
Червоно-чорний прапор на БТР Росомак в ЗСУ. Кадр відео
Допис Косіняка-Камиша на своїй сторінці у фейсбуці прокоментував колишній голова Українського інституту національної пам’яті, народний депутат України від партії “Європейська солідарність” Володимир В’ятрович:
“Польському міністру оборони не подобається бачити по телевізору, як з росіянами воюють на польській техніці із червоно-чорними прапорами.
Але якщо перестануть воювати ті, хто шанує ці прапори, він отримає можливість побачити цю техніку прикрашену біло-червоними прапорами, теж в боях з росіянами. Але вже з власного вікна”.
Як відомо, офіційна Варшава та велика частина польського суспільства болісно сприймає українську націоналістичну символіку. Поляки пов’язують її не з визвольними змаганнями українського народу, ОУН (Бандери), УПА та ін., а з Волинською трагедією і знищенням поляків.
Водночас українці у війську масово використовують червоно-чорну атрибутику, образ Степана Бандери тощо як символіку нації, котра бореться та протистоїть російській агресії.
Історичні питання залишаються на порядку денному і вносять прохолоду в польсько-українські відносини, незважаючи на те, що після консервативної партії “Право і справедливість” до влади в Польщі прийшла ліберальна “Громадянська платформа”.
Раніше Владислав Косіняк-Камиш заявляв, що Україна не зможе вступити до Європейського Союзу, поки не виконає їхню умову, пов’язану з історичним питанням Волинської трагедії.
Водночас під час візиту до Львова 17 грудня прем’єр Дональд Туск анонсував нову партію допомоги від Польщі. І заявив про “очевидний прогрес” в історичних питаннях з Україною.
Колісний БТР Rosomak (“Росомаха”) – чотиривісний бронетранспортер, розроблений польським підприємством Rosomak S.A. Машина є ліцензійною копією фінського БТР Patria.
У грудні 2002 року польське міністерство національної оборони підписало контракт на закупівлю 690 БТР Patria AMV, виготовлених у Польщі.
За інформацією канцелярії президента Республіки Польща, Польща передала Україні 100 бронетранспортерів КТО Rosomak.
Читайте також:
Україна закупить у Польщі 150 бронетранспортерів Rosomak
Читайте також:
Україна не буде членом ЄС, якщо не врегулює історичні питання з Польщею, – Туск
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!