Національний музей історії України у Другій світовій війні (він же Музей війни) за підтримки Збройних Сил України презентував двомовне видання “Історичний портрет Слобідської України: Курщина”.
Це – квінтесенція наукової роботи над виставкою “…За межею свого рідного краю”, що відкрилася у вересні 2024 року – лише через місяць після початку наступальної операції ЗС України в Курській області.
Каталог, як і виставка, складається із трьох частин, роботу над якими представили автори з Музею війни та установ-партнерів: генеральний директор Музею Юрій Савчук, директорка Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України доктор історичних наук Лариса Левченко, директор Центрального державного історичного архіву України кандидат історичних наук Ярослав Файзулін, науковий редактор видання доктор історичних наук Валерій Томазов.
Разом із командою Музею науковці опрацювали окремі розділи, де мовою артефактів та історичних джерел відображено історію північно-східної Слобожанщини: від заселення українцями теренів Курщини, Білгородщини та Вороніжчини в другій половині XVII ст. до самовизначення мешканців краю під час формування кордонів між двома радянськими республіками – УСРР та РСФРР – у першій чверті ХХ ст.
Ця тема є особливо цікавою (власне, вона й дала назву виставці). Адже йдеться про потужний народний рух етнічних українців, які опинилися “за межою свого ридного краю”, влаштовували масові зібрання в кожному населеному пункті південної Курщини та подавали звернення із вимогами та проханнями включити їх до складу України. Такі протоколи датовані як 1917-м, так і 1924-1925 роками. Хоча йшлося про тодішню територію Російської радянської республіки, велика частина з них опинилася в українських архівах.
“Самое интересное о Воронцовке: в последнее время в сем.б.Павловском уезде, только и говорят, что о присоединении к Украине. При чем желание перейти в Украину необыкновенное, все села, даже москали, единогласно высказываются о переходе в Украину.” – ідеться в одному з документів.
Завершальний третій розділ має назву “Рубіж” і містить документальні кадри з експедиції на Курщину 15–18 серпня 2024 року, яку здійснили генеральний директор Музею війни Юрій Савчук і фотограф Музею Роман Пупенко. Крім фото, в Україну привезли чимало цікавих артефактів для київської експозиції – зокрема, відбитий ніс/підборіддя статуї Леніна із Суджі.
До презентації каталога долучилися офіцер з особливих доручень, генерал-майор СБУ, колишня міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна та речник Генерального штабу Збройних сил України, офіцер Головного управління комунікацій ЗСУ Дмитро Лиховій.
Військові наголосили на важливості створення таких наукових праць для української та іноземної аудиторії – як виявлення білих плям української історії та протистояння пропаганді ворога.
“Кордони наші вкаже після і черепи в очеретах” – ці рядки з вірша Івана Малковича, написаного навесні 1991 року, актуальні й сьогодні. Зараз ці кордони визначають Збройні сили України. Сьогодні, через чотири місяці після початку Курської операції, площа підконтрольної Україні території на Курщині складає сотні квадратних кілометрів. Символічно, що наша наступальна операція припала саме на українські етнічні землі Північно-Західної Слобожанщини, які опинилися в складі Росії.
Як уже неодноразово було наголошували, Курська операція ЗСУ була вимушеною: якби не було цього наступу, ворог атакував би Сумщину. Крім того, наступальна операція ЗСУ на Курщині змусила росіян забрати до Курська підрозділи з інших складних напрямків.
Виставка в Музеї війни фіксує великий історичний момент – контроль ЗС України над нашими етнічними землями на території Росії, і дуже важливо, щоб ця експозиція і це видання отримали якомога більше охоплення серед української та іноземної аудиторії”, – сказав на презентації каталогу майор Дмитро Лиховій.
Видання, включно з текстами документів, телеграм тощо, виконано двома мовами – українською і англійською.
Каталог було оперативно надруковано завдяки видавничому дому “АДЕФ-Україна”. Директорка видавництва Алла Істоміна побажала творчій команді продовжити дослідження земель Південної Слобожанщини і створити нові праці про сусідні території української культурної спільності: Вороніжчину, Білгородщину, Донщину.
“Презентація видання відбулася в День Збройних Сил України – рівно через чотири місяці після початку Курської оборонної операції. Дата обрана невипадково, адже й виставка, й каталог присвячені українським Захисникам – учасникам цієї операції. Музей війни безмежно вдячний кожному, хто долучився до створення виставки й каталога, а особливо – Збройним Силам України!” – зазначили організатори проєкту.
Нагадаємо, в Курській області за минулий тиждень (1-7 грудня 2024 року) Сили оборони України відбили 143 атаки російських військ – про це в ефірі національного марафону “Єдині новини” вранці 9 грудня повідомив речник Генштабу ЗСУ Андрій Ковальов.
фото: Музей війни і “Новинарня“
Читайте також:
Курська область як частина Слобожанщини: у Києві відкрили виставку “…за межею свого рідного краю”. ФОТО
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!