Претензії щодо неякісних продуктів у військових частинах тепер прийматимуть у ІТ-системі DOT-Chain

Відтепер через ІТ-систему DOT- Chain доступна можливість подання претензій щодо якості продуктів.

Про це у п’ятницю, 29 листопада, повідомляє пресслужба Міноборони.

Це дозволить значно скоротити час формування та опрацювання таких скарг, і, що найважливіше, додатково покращити рівень забезпечення наших Збройних сил продуктами харчування.

«Раніше процедура відбувалася виключно у паперовій формі, що вимагало багато часу та зусиль від військових частин і ДОТ. Тепер DOT-Chain автоматично підтягує інформацію із замовлення, тож військовій частині потрібно лише додати дані про неякісний товар. Система формує електронний документ, скорочуючи час роботи над рекламаціями у 2–3 рази», – наголосив заступник міністра оборони Дмитро Кліменков.

Наразі, окрім зручності, новий функціонал робить процес значно прозорішим. Адже завдяки структуруванню інформації та швидкому аналізу система допомагає виявляти зловживання з боку недобросовісних постачальників, що значно підвищує загальну ефективність роботи.

Як наголосили в Міноборони, ДОТ продовжує працювати над подальшим розширенням функціоналу. Уже наступного року у системі з’явиться можливість подавати в електронному вигляді рекламації щодо повноти та термінів постачання.

Читайте також:
ЗСУ отримають одні з найпопулярніших екскаваторів багатьох армій світу – швидкісні JCB HMEE

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна