Починаючи з 2024 року, Україна відзначатиме День ракетних військ та артилерії 4 грудня — в день святої Варвари, яка вважається покровителькою артилеристів.
Відповідний указ у суботу, 2 листопада, підписав президент Володимир Зеленський.
“Ушановуючи мужність та героїзм воїнів ракетних військ і артилерії, виявлені в боротьбі за свободу, незалежність та територіальну цілісність України, а також з метою започаткування нових військових традицій постановляю установити в Україні День ракетних військ і артилерії, який відзначати щороку 4 грудня”, – зазначається в указі.
Раніше, відповідно до указу президента Леоніда Кучми від 31 жовтня 1997 року, День ракетних військ та артилерії відзначали 3 листопада – це дата початку операції зі звільнення Києва від німецько-фашистських загарбників у 1943-му.
Свята Варвара вважається покровителькою артилеристів, саперів, військових інженерів, ракетників, ковалів, металургів, гірників та всіх, хто працює з вогнем, вибухівкою або гарматами.
Це пов’язано з тим, що, відповідно до переказів про її життя, після трагічної загибелі заможної римлянки Варвари, яку катували і вбили за те, що таємно прийняла християнство, її кривдників уразила блискавка.
Відтоді блискавка і грім стали символом покровительства святої Варвари над усіма, хто має справу з вибухами та потужною зброєю. Тому в середньовіччі артилеристи стали вважати її своєю заступницею. І досі цю святу вшановують як покровительку артилеристів у збройних силах різних країн, зокрема Великої Британії, Ірландії, Іспанії, Франції, США, Канади тощо.
Згідно з новоюліанським календарем, на який Православна церква України та Українська греко-католицька церква офіційно перейшли 2023 року, День святої Варвари припадає на 4 грудня.
Частка мощів святої Варвари зберігається у Володимирському соборі в Києві.
Почесне найменування “Свята Варвара” носить 19-та ракетна бригада Збройних сил України.
Читайте також:
Не радянський День танкіста, а наш День танкових військ: президент встановив нову дату святкування. Але командувачі встигли привітати
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!