За дев’ять місяців 2024 року Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови зареєстрував 1633 звернення громадян щодо порушення Закону України «Про функціонування української мови як державної». Це свідчить про активну громадянську позицію українців та їхню увагу до питань захисту державної мови.
Про це Уповноважений повідомив у п’ятницю, 4 жовтня.
Найбільше порушень стосувалися:
Скарги також надходять щодо порушень у сферах медіа (61 звернення), транспорту (46 звернень), культури (48 звернень), книговидання (23 звернення) тощо.
Вже котрий рік поспіль найбільше звернень надходить з міста Києва – 612 звернень (37%). Другою за кількістю зафіксованих громадянами порушень є Одеська область – 301 звернення (18%), далі Дніпропетровська та Харківська області (133 та 130 звернень відповідно). З Київської області надійшло 69 звернень.
Інші області також продемонстрували активність, зокрема Запорізька (35), Миколаївська (34), Полтавська (28), Львівська (24) та Чернігівська (23). Варто зазначити, що з Луганської області звернень не надходило, а для 119 звернень регіон не було встановлено.
“Аналіз звернень громадян за III квартали 2024 року демонструє, що питання захисту державної мови залишається актуальним для українського суспільства. Хоча загальна кількість звернень зменшилася порівняно з аналогічним періодом минулого року (у 2023 році за 9 місяців було зареєстровано 3015 звернень), це свідчить не про зниження уваги громадян до мовного питання, а про поступове покращення ситуації з дотриманням мовного законодавства.
Особливо хочу відзначити активність громадян у відстоюванні своїх мовних прав в інтернет-просторі, сфері обслуговування та щодо зовнішньої реклами і вивісок. Це ключові напрямки, які потребують нашої постійної уваги та роботи”, – зазначив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь.
Уповноважений підкреслив, що проблеми з дотриманням мовного законодавства існують по всій Україні, але найбільше – в столиці та великих містах. За його словами, це вказує на необхідність посилення роз’яснювальної роботи та контролю за виконанням закону та місцевих мовних програм в цих регіонах.
Читайте також:
Омбудсмен розповів, чи дотримуються мовного закону українські театри
〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.
〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!