Республіканці в Конгресі США розслідують “зловживання” адміністрації Байдена у співпраці з Зеленським, спікер Джонсон вимагає відставки посла Маркарової

Республіканці в Конгресі США ініціювали розслідування щодо візиту президента Володимира Зеленського до Пенсильванії на завод із виробництва боєприпасів, а спікер Конгресу Майк Джонсон назвав цей візит “втручанням у вибори” і вимагає від президента України звільнити посла у США Оксану Маркарову.

Про це пише “Європейська правда“.

Звинувачення республіканців

Про початок розслідування йдеться в листах голови Наглядового комітету Палати представників Джеймса Комера, адресованих генпрокуророві Мерріку Гарланду, міністру оборони Ллойду Остіну та радникові президента і Білого дому Едварду Сіскелу від 25 вересня.

Комер згадав, як у 2019 році контрольована демократами Палата представників оголосила імпічмент тодішньому президенту Дональду Трампу на підставі його намагання використати іноземного лідера, президента України Володимира Зеленського, на користь своєї президентської кампанії.

“Адміністрація Байдена-Гарріс нещодавно літала з тим самим іноземним лідером – президентом України Володимиром Зеленським – рейсом, профінансованим американськими платниками податків, до Пенсильванії. Штату, який є полем битви на майбутніх президентських виборах 2024 року і який називають “найскладнішим полем битви для перемоги віцепрезидента Камали Гарріс”, – пише голова комітету.

За його словами, Комітет прагне визначити, чи намагалася адміністрація Байдена-Гарріс використати Зеленського для сприяння президентській кампанії віцепрезидентки Гарріс, і якщо так, то чи йдеться про зловживання службовими повноваженнями.

“Комітет прагне зрозуміти обставини, які спонукали – і будь-які факти, які могли б виправдати – адміністрацію Байдена-Гарріс перевезти президента Зеленського літаком Міністерства ВПС до Пенсильванії”, – заявив Комер.

Він наголосив, що як вважає Комітет, “жодному іноземному суб’єкту – незалежно від того, чи вважає його мін’юст “зловмисним” чи ні – не повинно бути дозволено втручатися в американські вибори”.

Комер також звернув увагу, що маршрут Зеленського передбачав зупинку в Пенсильванії для зустрічі з губернатором Пенсильванії, представником Демократичної партії Джошем Шапіро, який “донедавна вважався багатообіцяючим кандидатом для подальших сподівань демократів на збереження контролю над Білим домом”.

Офіційно зустріч із Шапіро відбулася задля підписання угоди про допомогу Запорізькій області з боку Пенсильванії.

Також голова Наглядового комітету Палати представників Конгресу висловив стурбованість щодо інтерв’ю Зеленського виданню The New Yorker від 22 вересня, в якому президент України заявив, що кандидат у віцепрезиденти Дональда Трампа, сенатор Джей Д. Венс, “занадто радикальний”. А також висловив сумнів у тому, що Трамп і його адміністрація зможуть зупинити війну, як постійно заявляє кандидат у президенти від республіканців.

Вимоги спікера Джонсона

У середу, 25 вересня, спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон оприлюднив лист на адресу президента Зеленського, написаний у категоричному ультимативному тоні, що є нетиповим для міждержавних листувань.

Він починається словами: “Шановний президенте Зеленський, я вимагаю, щоб ви негайно звільнили посла України в США Оксану Маркарову”.

Мотивом своєї ультимативної вимоги Джонсона назвав відвідини президентом України підприємства з виробництва снарядів у Пенсильванії.

“Посол Маркарова організувала захід, в рамках якого ви відвідали американський виробничий об’єкт у ключовому  штаті, який очолював провідний соратник Камали Гарріс. Там не було жодного республіканця, тому що – навмисно – туди не запросили жодного республіканця. Ця поїздка була  очевидно партійним заходом, покликаним допомогти демократам, і безумовно стала втручанням [української сторони] у виборчий процес”, – йдеться в листі Джонсона.

Спікер наголосив, що відтепер “республіканці втратили довіру до здатності посла Маркарової чесно й ефективно виконувати дипломатичні функції в США”, і повторив вимогу до Зеленського про те, що посол України “повинна бути негайно звільнена з посади”.

Джонсон також зауважив, що це не єдина його претензія до України, та обурився через те, що “кандидати на чолі президентського списку Республіканської партії стають мішенню для нападок у медіа з боку посадових осіб вашого (українського) уряду”.

Він не уточнив, про що йдеться, але можна припустити, що цей епізод стосується однієї з численних неприйнятних заяв кандидата у віцепрезиденти США Джей Ді Венса.

На завершення листа Джонсон підкреслив, що розраховує на негайні дії президента Зеленського.

Посол України Оксана Маркарова біля Конгресу США. Ілюстративне фото з ФБ

Як зауважує “Європейська правда”, відразу після початку візиту Володимира Зеленського до США відносини з керівництвом Республіканської партії різко похолоднішали. Кандидат у президенти від республіканців Дональд Трамп відмовився від зустрічі з Зеленським, а спікер Джонсон натякнув на можливий зрив зустрічей у Конгресі.

Читайте також:
“Не залежить від рішень Путіна”: Зеленський розповів членам Конгресу США про “план перемоги” України

Редактор:

〉〉 Вподобали статтю? Найкращий лайк - переказ 50, 100, 200 грн. для гонорарів авторам "Новинарні". Наші рахунки – тут.

〉〉 Кожен читач "Новинарні" має змогу налаштувати щомісячний переказ на довільну суму через сервіс Patreon - на підтримку редакції.
Ми виправдовуємо довіру!

〉〉 Хочете читати більше якісних статей і цікавих новин про Україну, що воює? Підписуйтесь на "Новинарню" в соцмережах: Telegram, Facebook, Twitter, Instagram.

Україна